"Marsz po dłuższe życie z cukrzycą" realizowany był w ramach trwającej od 2016 roku kampanii edukacyjnej "Dłuższe życie z cukrzycą". Marsze prowadzili instruktorzy z Europejskiego Stowarzyszenia "Jesteśmy Aktywni" (ESJA), propagującego m.in. wszechstronny i wpływający na sprawność całego organizmu Nordic Walking.
Cukrzyca to poważna choroba, wiadomo jednak, że ruch może wesprzeć utrzymanie nad nią kontroli i pomóc w walce o lepsze i dłuższe życie! Warto uprawiać ten rodzaj sportu i ćwiczyć wspólnie w grupie. Systematyczna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na przemianę glukozy w organizmie, jest niezwykle ważna zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu cukrzycy typu 2.
- To sport dla wszystkich, nieważne czy masz 5 czy 95 lat. Idąc prawidłową techniką, jesteśmy w stanie zaangażować aż 90 proc. mięśni, a jeśli do tego się uśmiechamy, to nawet 95 proc. - mówi Joanna Piotrowska, trenerka Nordic Walking, z 11 letnim doświadczeniem, absolwentka AWF-u w Warszawie i doktor nauk o kulturze fizycznej.
Każda aktywność fizyczna, każdy krok w Nordic Walking może polepszyć wydajność organizmu i przedłużyć życie. Jako partner ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Dłuższe życie z cukrzycą" zachęcamy i zapraszamy do codziennych ćwiczeń!
Nordic Walking to bardzo dobra forma aktywności dla osób chorujących na cukrzycę, zmagających się z chorobami układu krążenia, ale także dla kobiet w ciąży. Nordic Walking przyspiesza proces spalania kalorii, w porównaniu do zwykłego marszu - podczas godzinnego treningu można spalić nawet 400 kalorii.
Aby marsz z kijkami przynosił jak najwięcej korzyści należy pamiętać o kilku prostych zasadach:
- ręce i nogi pracują naprzemiennie,
- krok rozpoczyna się od pięty,
- ruch ręki wyprowadzany jest z ramienia, nie z łokcia.
- tułów delikatnie pochylony w przód,
- pozycja wyprostowana,
- łokcie nieruchome,
- wymach ramion do wysokości pępka, z przodu i z tyłu.
Ogólnopolska kampania edukacyjna "Dłuższe życie z cukrzycą" ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat cukrzycy, w tym cukrzycy typu 2, która dotyczy 80% chorych oraz zagrożeń związanych z tą chorobą, ze szczególnym uwzględnieniem powikłań sercowo-naczyniowych. Realizowane są działania skierowane na poszerzanie wiedzy z zakresu powikłań cukrzycy, poprawy jakości i długości życia pacjentów. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na edukację społeczną dotyczącą diabetologii, w ramach kampanii prowadzone są także akcje w obszarze profilaktyki cukrzycy wśród zdrowych osób.
Galeria zdjęć






