Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, październik 2021, nr 10 (309)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 4 października 2021 r.

Diabetyk

Obniżenie nastroju to dość typowa bolączka jesienno-zimowego okresu. Dlatego warto wzmocnić układ nerwowy, zwiększając w naszych posiłkach udział składników, które pozytywnie na niego wpływają i pobudzają wydzielanie hormonów szczęścia (m.in. piszemy o tym w numerze 10). To także czas często mniejszej aktywności i bardziej treściwego jedzenia, więc częściej może dochodzić do hiperglikemii, dlatego opisaliśmy również reguły jej obniżania. Poza tym zajęliśmy się tematem insulinoterapii w trakcie infekcji, bo opanowanie cukrzycy, gdy walczymy z wirusami czy bakteriami, atakującymi nas w sezonie infekcji, czasami nie jest takie łatwe. Z tego też powodu "rozłożyliśmy na czynniki pierwsze" temat szczepionek przeciwko grypie. A że podczas pandemii niektórym przybyło trochę kilogramów, podpowiadamy, jak ćwiczyć przy otyłości, aby było bezpiecznie i skutecznie. Zachęcamy do lektury.

DiabetykFELIETON
4 Jesteśmy z Wami od 40 lat
POCZYTALNIA
5 Intensywne leczenie a powikłania
Cukrzyca a niewydolność krążenia
DIABETYK POLECA
6 Reguły obniżania hiperglikemii
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
10 Cukrzyca w wymiarze psychospołecznym
12 ABC neuropatii (cz. 10) Leczenie neuropatii
POD LUPĄ
15 W trosce o kości
18 Flozyny i inkretyny - nowe wskazania do stosowania
20 Grypa - szczepić, czy nie?
LEKARZ ODPOWIADA
23 Czy cukrzycę można leczyć ziołami?
ABC INSULINOTERAPII
26 Infekcje - wyzwaniem Insulinoterapii
ZDROWO ŻYWIENIOWO
28 Jedzenie w nocy
31 Dieta wspierająca układ nerwowy
34 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
36 Siła spokoju
AKTYWNY STYL
38 Aktywność fizyczna przy otyłości
BLIŻEJ NATURY
42 Niezłe ziółko... Rozmaryn lekarski
DIABETYK POLECA
Reguły obniżania hiperglikemii
Chwilowych wzrostów poziomu glukozy we krwi niestety nie da się uniknąć. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci z cukrzycą. Nie znaczy to jednak, że tym zwyżkom zawsze towarzyszy złe samopoczucie. Nie mają one też wpływu na długotrwałe wyrównanie metaboliczne. Tymczasowe, bardzo wysokie wartości glikemii (> 450-540 mg/dl, 25-30 mmol/l) często są spowodowane przez niedostateczne nawodnienie.

Dopóki organizm jest w stanie wydalać duże ilości moczu, stężenie glukozy może spaść do około 360 mg/dl (20 mmol/l) bez dodatkowej dawki insuliny. Gdy wynik pomiaru glikemii jest bardzo wysoki, ale czujemy się dobrze, warto wypić dużą ilość wody lub napojów niezawierających cukru. Powinniśmy także zmierzyć stężenie związków ketonowych w moczu lub we krwi.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Cukrzyca w wymiarze psychospołecznym
Do najczęstszych okoliczności, wywołujących problemy emocjonalne u osób z cukrzycą należą: obawy przed wystąpieniem powikłań, niepokój związany z dawkowaniem insuliny oraz innych zażywanych leków, lęk przed wystąpieniem niedocukrzenia.

Nie wszyscy diabetycy odczuwają zbliżającą się hipoglikemię i te osoby powinny być specjalnie przeszkolone w rozpoznawaniu jej objawów. Nieosiąganie celów terapeutycznych (np. wyrównania glikemii) czy waga ciała, często także mogą być punktem wyjścia do pojawienia się problemów natury psychologicznej, takich jak obniżony nastrój lub zwiększony niepokój. Inne okoliczności mogące generować problemy emocjonalne to negatywna ocena własnego wyglądu, fobie oraz zespół stresu pourazowego, występujący u osób po silnych i traumatycznych przeżyciach.

POD LUPĄ
Grypa - szczepić, czy nie?
Podanie szczepionki mobilizuje układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał - naturalnych składników immunologicznych. Przyjęcie szczepionki nie wyklucza całkowicie możliwości zachorowania na grypę, jednak znacznie zmniejsza to ryzyko, a w przypadku wystąpienia choroby łagodzi jej przebieg. Mimo niebywałej skuteczności szczepionek, wciąż nie każdy decyduje się na taką formę ochrony przed grypą. Strach przed szczepieniami ochronnymi wiąże się z obawą przed wystąpieniem nieznanych efektów ubocznych czy ciężkich działań niepożądanych. Warto jednak uświadomić sobie, że odczyny poszczepienne występują rzadko, a przejawiają się najczęściej jako łagodne podrażnienie miejsca wkłucia - zaczerwienienie i obrzęk, jednorazowe stany podgorączkowe, bole mięśni i stawów czy przejściowe nudności. Objawy po zaszczepieniu mogą utrzymywać się do trzech dni, jednak zwykle nie utrudniają pacjentowi normalnej aktywności i nie wymagają konsultacji lekarskiej.

ABC INSULINOTERAPII
Infekcje - wyzwaniem insulinoterapii
Podczas infekcji, szczególnie gdy towarzyszy jej gorączka, zwiększa się wydzielanie hormonów powodujących wzrost glikemii (głównie kortyzolu i glukagonu). To jest właśnie powodem zwiększenia zapotrzebowania na insulinę. Jednak, gdy chorujemy, zwykle mamy też mniejszy apetyt, dużo odpoczywamy, a więc czynniki te się równoważą. Dlatego preferuje się rozwiązanie, aby nie zmniejszać dawek insuliny pomimo zmniejszenia ilości spożywanych pokarmów.

Kluczową rolę odgrywa tutaj monitorowanie glikemii i w okresie choroby powinniśmy zwiększyć liczbę oznaczeń. Pamiętajmy, aby nie podejmować decyzji dotyczących dawkowania insuliny, kierując się odczuciami, ale na podstawie wyników badania poziomu glukozy i innych parametrów (np. ketonów w moczu lub we krwi).

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Jedzenie w nocy
Towarzyszy najczęściej wieczornemu oglądaniu telewizji lub przesiadywaniu przed komputerem. Zwykle, gdy zasiadamy do takiego posiłku, zapatrzeni w ekran nie jesteśmy w stanie kontrolować ilości pochłoniętych przekąsek, często słodkich lub słonych i tłustych. Takie jedzenie odbywa się częściowo poza naszą świadomością i rozregulowuje nasz układ hormonalny.

Wypełnienie żołądka powoduje znaczny wyrzut leptyny i insuliny oraz zaburza wydzielanie greliny, hormonu głodu, której poziom we krwi koło północy powinien osiągnąć szczyt. Osoby regularnie jedzące na noc lub w nocy mają często problemy z porannym apetytem, a po przebudzeniu bywa, że i lekkie mdłości. Budzą się zmęczone. Jeśli uczucie pełności od rana zniechęca do jedzenia, to bywa, że pierwszy posiłek spożywany jest bliżej południa i niemalże całe zapotrzebowanie na energię pokrywają posiłki popołudniowe i wieczorne.

Kiedy zaczynamy jeść tak późno, metabolizm zwalnia, następuje spadek samopoczucia, zaburzenia snu, przybywa nowych kilogramów i pojawiają się problemy ze zdrowiem.
Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, październik 2021, nr 10 (309)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line