Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Co najczęściej doprowadza do alergii skórnej?

Artykuł sponsorowany, dodano: 7 października 2021 r.

Alergia to częsty i niestety niezwykle uporczywy problem. Pojawiające się na skórze wysypki, czerwone plamy, rumienie i krosty, zdecydowanie mogą wpłynąć niekorzystnie na nasze samopoczucie i pewność siebie. Dodatkowym problemem, z jakim mierzą się alergicy, jest konieczność unikania pewnych substancji i materiałów, które mogą nasilić objawy alergii. Jakie są najczęstsze przyczyny pojawiania się alergii skórnej i jak sobie z nimi radzić?

Krosty, swędzenie, wysypka - alergia i jej objawy

Objawy alergii skórnej są wyjątkowo kłopotliwe i nieprzyjemne dla każdej osoby, jaką dotknie. Dodatkowo należy pamiętać, że kluczowa przy kwestii walki z alergią jest odpowiednia profilaktyka - alergia będzie powracać za każdym razem, kiedy narazimy się na kontakt z indywidualnym alergenem, który wpływa na zaostrzenie jej objawów. Do kwestii radzenia sobie z nimi przejdziemy za chwilę, na ten moment zastanówmy się, jakie są najczęstsze przyczyny alergii i jak możemy je zdiagnozować.

Alergia skórna i najczęściej towarzyszący jej objaw to nic innego, jak krosty i wypryski. Jeśli więc przy kontakcie z jakąś substancją czy materiałem pojawia się wysypka, alergia jest jednym z najbardziej prawdopodobnych winowajców. Krosty, które pojawiają się przy alergii, są najczęściej zbite, twarde i mają postać czerwonych grudek. Mogą także zacząć się sączyć, powodując uporczywe pieczenie i swędzenie. Alergia może spowodować także gwałtowną reakcję skóry, prowadzącą do jej złuszczania się, co skutkuje bardzo mocnym świądem. Skóra dotknięta alergiczną wysypką ma również tendencję do pękania ze względu na narastającą suchość. Najczęściej występującym rodzajem wysypki alergicznej jest tak zwana pokrzywka.

Warto w tym momencie podkreślić, że zmian skórnych powstałych w wyniku alergii nie należy drapać, pocierać ani dotykać, nawet jeśli uczucie swędzenia stanie się nie do wytrzymania. Fakt faktem, wysypka towarzysząca alergii nie rozprzestrzenia się, jeśli zostanie rozdrapana, traktując ją jednak w ten sposób, możemy doprowadzić do podrażnień. W związku z tym, jeśli zostanie dotknięta pojawiająca się na skórze wysypka, alergia zyska tylko na sile, natomiast skórze będzie trudniej wrócić do swojego naturalnego stanu.

Jakie przedmioty mogą doprowadzić do zaognienia objawów alergii?

Alergia skórna to choroba kontaktowa. Oznacza to, że wywołać ją może narażenie naszej skóry na bezpośredni kontakt z alergenem poprzez dotyk, jednakże niektóre grupy pokarmów i leków również mogą ją wywołać. Co więc wpływa na zaostrzenie objawów alergii i jakich materiałów i substancji powinniśmy unikać, by nie narażać się na większe problemy?

Biżuteria i odzież

Alergia i towarzysząca jej wysypka bardzo często pojawia się na dłoniach. Ma to związek z noszoną przez nas biżuterią. Za zmiany alergiczne w wielu przypadkach odpowiada nikiel czy inne materiały, z których produkuje się pierścionki czy obrączki. W takim wypadku warto jest postawić na stal chirurgiczną lub srebro i złoto, u których prawdopodobieństwo wywołania reakcji alergicznej jest niższe, niż ma to miejsce w przypadku innych metali.

Odzież jest również bardzo częstą przyczyną alergii. Warto pamiętać, że alergia jest mocno indywidualnym schorzeniem i nie da się określić ze stu procentową pewnością, jaki materiał nasili ją u Ciebie, jednakże najwięcej alergików skarży się na wełnę. Ma to sens o tyle, że nie dość, że może ona wywołać wysypkę, to dodatkowo podrażni skórę poprzez swoją szorstkość.

Zwierzęta domowe

Nasze domowe zwierzęta również mogą być odpowiedzialne za pojawienie się wysypki skórnej i alergii. Najczęściej odpowiedzialne są za to koty, jednakże nie ma tutaj reguły. Jeśli masz skłonności do alergii, za to Twoja miłość do zwierząt jest jeszcze większa niż strach przed wysypką, możesz postawić na bezwłose rasy psów i kotów.

Pokarmy i leki

Pomimo faktu, że alergia skórna jest raczej wynikiem bezpośredniego kontaktu z alergenem, mogą ją wywołać także grupy pokarmów lub leków, które przyjmujemy. Jeśli chodzi o produkty spożywcze, niektórzy mocno reagują na gluten, mleko czy jajka

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Co najczęściej doprowadza do alergii skórnej?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line