Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Dr Anna Jeznach-Steinhagen: Program WOŚP stworzono do planowania ciąży. Cukrzyca i ciąża

źródło: info. własne, dodano: 7 listopada 2021 r.

Podsumowujemy nasze spotkania w programie "Pogadajmy o cukrzycy" w sezonie jesień-zima 2021. W dniu 3 września 2021 roku w programie "Pogadajmy o cukrzycy" gościliśmy diabetologa Panią dr Annę Jeznach-Steinhagen. Pani doktor opowiadała nam o cukrzycy oczami diabetologa, a głównym tematem naszej rozmowy była cukrzyca i ciąża. Rozmowa była pełna inspiracji, wiedzy i dużego doświadczenia z codziennej praktyki zawodowej Pani doktor. Rozmawialiśmy o tym, jak odpowiednio przygotować się do tego szczególnego czasu, jakim jest ciąża i okres połogu.

Doktor Anna Jeznach-Steinhagen ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie (dziś Warszawski Uniwersytet Medyczny) na kierunku lekarskim oraz SGGW na kierunku Żywienie Człowieka. Od 14 lat jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pani doktor Anna Jeznach-Steinhagen ma specjalizację z Diabetologii oraz Chorób Wewnętrznych. Uzyskała stopień dr nauk medycznych. Ukończyła również szkolenie podyplomowe z zakresu psychodietetyki. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Na co dzień pracuje w gabinet diabetologa, który mieści się przy ul. Wokalnej 4 w pobliżu stacji metra Ursynów w Warszawie.

Przygotowania i sam przebieg ciąży u pacjentem z cukrzycą to szczególny czas. Bardzo ważne jest, aby w tym okresie dbać o prawidłowe wyrównanie metaboliczne. Pani doktor wyjaśniła dlaczego to takie istotne i z jaką hemoglobiną glikowaną można zacząć starać się o dziecko. Dużo kobiet z cukrzycą ciężarnych broni się przed insuliną. Pani doktor wyjaśniła, jak można przekonać je o tym, że insulina wcale nie jest taka straszna.


Zazwyczaj zaczynamy insulinoterapię w ciąży od insuliny NPH podawanej na noc. Zawsze staram się pacjentki uspokoić, że to nie jest silnie działająca insulina. Te do posiłkowe insuliny, które mają swój czas działania 2 godzinny, taki silny, wyraźny, to są insuliny, takie które mogą zagrać np. hipoglikemią. Insuliny NPH one są powolnie uwalniane. Podawana jest wieczorem, koło 21 - 22, tak, aby zapewnić dobrą glikemię całą noc i poranną. Dlaczego to jest takie ważne? To jest ten czas kiedy pacjentka nie ma wpływu na tą glikemię, bo ile w dzień może, przy braku przeciwwskazań położniczych, uprawiać aktywność fizyczną, chodzić, spacerować - w jakiś sposób tą glikemię również obniżać, nie tylko dietą o tyle nocą śpi i jeżeli ma podwyższoną glikemię to tej insuliny potrzebuje - mówi dr Anna Jeznach-Steinhagen.

Pani doktor odpowiadała na wiele pytań nurtujących przyszłe mamy. Jakie są zalety pompy insulinowej w ciąży? Czy na penach można równie dobrze i z taką samą "łatwością" poprowadzić ciążę? Czy warto szczepić się w ciąży i cukrzycy na covid i na krztusiec? Czy ketony głodowe są niebezpieczne dla dziecka? Czy sama cukrzyca jest wskazaniem do cesarki? Dlaczego w jednych ośrodkach ciążę pacjentki z cukrzycą rozwiązuje się w 38 tygodniu ciąży, a w innych w 40 tygodniu ciąży?

Mówiliśmy o programie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla kobiet planujących i będących w ciąży z cukrzycą. Jest to bardzo dobry program, który pozwala urodzić zdrowe dziecko. Doktor wyjaśniała, na czym polega program i gdzie należy się zgłaszać planując ciążę.

Pompy z programu WOŚP to zawsze najnowsze pompy. Orkiestra zawsze kupowała MiniMed 640G. Pacjentka ma wypożyczoną pompę na czas planowania ciąży i samą ciążę bez kosztowo. Dostaje również ciągły monitoring glikemii. W okresie przed ciążą musi zakupić wkłucia do pompy, jeżeli jest powyżej 26 roku życia, to z refundacją 70%, natomiast jeżeli zachodzi w ciążę to również wkłucia i zbiorniczki na insulinę są bezpłatne, tak jak insulina, która jest bezpłatna w okresie ciąży. Dobrze jest się do ciąży przygotować - wyjaśnia dr Anna Jeznach-Steinhagen.

Pod redakcją naukową dr Anny Jeznach-Steinhagen ukazała się książka "Żywienie osób z cukrzycą i chorobami towarzyszącymi", która w kompleksowy sposób omawia zasady żywienia pacjentów z cukrzycą w wielu aspektach. Książka powstała z potrzeby zebrania zasad żywienia osób z cukrzycą z uwzględnieniem różnych sytuacji klinicznych i chorób towarzyszących, na podstawie wieloletnich doświadczeń klinicznych i dydaktycznych wszystkich autorów. Książka w sposób holistyczny pokazuje zasady żywienia pacjentów z cukrzycą w wielu aspektach. Opisane zostało postepowanie z pacjentami ze stanami przedcukrzycowymi, z cukrzycą ciążową, chorymi onkologicznie z cukrzycą, chorymi z nadwaga i otyłością, chorymi przygotowywanymi do leczenia bariatrycznego i w wielu innych przypadkach. Książka dedykowana jest lekarzom rodzinnym, diabetologom i dietetykom.

Zobacz profile dr Anny Jeznach-Steinhagen w mediach:

Zobacz nagranie
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Dr Anna Jeznach-Steinhagen: Program WOŚP stworzono do planowania ciąży. Cukrzyca i ciąża
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line