Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Hodowla komórek produkujących insulinę

źródło: Onet.pl, 27 września 2005 r.

Wyhodowano komórki beta trzustki produkujące insulinę, które mogą być wykorzystane do leczenia cukrzycy typu I - donosi najnowszy numer "Nature Biotechnology".

Cukrzyca I rozwija się w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania komórek układu odpornościowego, limfocytów T, które zaczynają atakować i niszczyć komórki beta trzustki wytwarzające insulinę.

W rezultacie stopniowo spada poziomu insuliny odpowiedzialnej za regulację metabolizmu glukozy, głównego źródła energii dla komórek. Prowadzi to do niebezpiecznego wzrostu poziomu tego cukru we krwi. Chorzy muszą regularnie przyjmować dawki insuliny, co umożliwia przynajmniej częściowe przywrócenie normalnego metabolizmu. Jednak nie chroni to całkowicie przed powikłaniami, takimi jak uszkodzenia nerek, naczyń krwionośnych i siatkówki. Cukrzycę typu I można również leczyć za pomocą przeszczepów trzustki lub całych wysepek beta, gdzie znajdują się komórki produkujące insulinę. Jednak dostępność ludzkich organów do przeszczepów jest ograniczona, a jak dotąd, nie udało się z powodzeniem przeszczepiać trzustki pochodzenia zwierzęcego.

Teraz grupa naukowców z Chicago Medical School pod kierunkiem Ji- Won Yoona wyhodowała ludzkie komórki beta trzustki, które produkują o 40 proc. więcej insuliny niż typowe komórki beta, a po wszczepieniu myszom chorym na cukrzycę, pozwoliły na normalny metabolizm glukozy przez ponad 30 tygodni.

Linia komórek beta, wyhodowana przez naukowców z Chicago, powstała poprzez dodanie do komórek genu, który wydłużył ich życie. Ponieważ dodanie takiego genu niesie za sobą ryzyko powstania komórek nowotworowych, naukowcy wyselekcjonowali spośród ponad 250 uzyskanych linii komórkowych jedną, w której insulina była wytwarzana, a komórki żyły wprawdzie dłużej, ale nie przekształcały się w komórki rakowe. Następnie, aby znieść ryzyko pojawienia się nowotworu, geny wydłużające życie komórek zostały usunięte.

Jednak zanim te komórki beta trzustki będą mogły być zastosowane w leczeniu ludzi, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań nad ich bezpieczeństwem.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Hodowla komórek produkujących insulinę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line