Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Światowy Dzień Cukrzycy

Trzydniowe obchody Światowego Dnia Cukrzycy w Parlamencie: cukrzyca jest chorobą podstępną i podłą

źródło: oprac. własne, na podstawie tekstu PAP/Klaudia Torchała, dodano: 18 listopada 2021 r.

Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada razem z mojacukrzyca.org

Cukrzyca to podstępna choroba. W Polsce choruje na nią ponad 3 mln osób, 5 mln osób jest w grupie ryzyka, a około 1 mln osób nie wie nawet, że choruje - przypomniała podczas konferencji prasowej we wtorek przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy Ewa Kołodziej (KO). W polskim parlamencie trwają trzydniowe obchody Światowego Dnia Cukrzycy. Przez dwa dni senatorowie, posłowie i pracownicy Kancelarii Sejmu i Senatu mogli zbadać glikemię (poziom cukru we krwi). Wykonano łącznie 494 pomiary.

Przewodnicząca zespołu zaznaczyła, że cukrzyca jest chorobą "podstępną i podłą", o czym świadczyć mogą statystyki. "W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 mln osób, 5 mln osób jest w grupie ryzyka, a ok. 1 mln osób nie wie nawet, że choruje. Nie przypadkiem cukrzyca nazywana jest pandemią XXI wieku. Na całym świecie na cukrzycę zapadło już ponad 460 mln ludzi, a co każde 8 sekund ktoś, gdzieś na świecie umiera na tę chorobę z powodu jej powikłań" - wyjaśniła poseł Ewa Kołodziej. Zaznaczyła także, że "lepiej zapobiegać niż leczyć, bo choroba pod kontrolą jest dużo mniejszym problemem".


Uczestniczący w konferencji wicemarszałek Senatu Michał Kamiński podzielił się własnym doświadczeniem z tą chorobą. Zaznaczył, że szczególnie w pandemii była ona dodatkowo uciążliwa. Pandemia ograniczyła możliwość aktywności fizycznej, nie sprzyjała zdrowej diecie, ale też psychice.

"Nie mieliśmy w tym czasie ani serca, ani czasu na leczenia i na te badania, które jako diabetycy powinniśmy robić. Dzisiaj na każdym możliwym szczeblu: parlamentu, lekarzy, środków masowego przekazu przypominamy nie tylko o tym, że cukrzyca jest wielkim problemem, ale przypominamy, by czas uderzyć w dzwonki, bo czas pandemii był złym czasem dla diabetyków." - podkreślił wicemarszałek.


Z kolei prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska przedstawiła osiem postulatów. Wypracowane zostały one przez Forum Ekspertów ds. Cukrzycy powołane w pierwszej połowie 2021 roku, by ocenić bieżącą sytuację w diabetologii, ale też wypracować konkretne rozwiązania, które pomogłyby zapobiegać, ale też leczyć tę chorobę.

Sformułowane przez ekspertów postulaty obejmują:

 1. Przeznaczenie przynajmniej części wpływów z opłaty cukrowej na leczenie, czyli prewencję, profilaktykę, edukację chorych na cukrzycę, a także na nowe terapie i profilaktykę powikłań
 2. Edukacja diabetologiczna powinna być finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia
 3. Edukacja powinna być dostępna dla wszystkich pacjentów, niezależnie od wieku
 4. Zwiększanie zaangażowania pielęgniarek diabetologicznych oraz edukatorów w opiece nad pacjentem
 5. Sukcesywne zwiększanie dostępu do nowoczesnych leków i technologii, zgodnie z międzynarodowymi standardami
 6. Zapobieganie powikłaniom, zapewnienie dostępu do ich właściwego leczenia
 7. Dostosowanie kryteriów refundacji leków do międzynarodowych standardów
 8. Wykorzystanie opieki farmaceutycznej nad pacjentami z cukrzycą

"Po pierwsze chcielibyśmy, by część środków z opłaty cukrowej była przeznaczona na leczenie cukrzycy. Chodzi tutaj zarówno o osoby, które już mają zdiagnozowaną cukrzycę, ale także chcielibyśmy, by środki te były przekazane na prewencję, profilaktykę, edukację pacjentów" - powiedziała. Podkreśliła w tym kontekście, że w Polsce dostęp do edukacji diabetologicznej jest cały czas na niskim poziomie. Dlatego istotne jest finansowanie jej przez Narodowy Fundusz Zdrowia i to, aby była dostępna dla wszystkich w formie porady pielęgniarskiej i edukacyjnej (zarówno na poziomie ambulatoryjnym, jak i podstawowej opieki zdrowotnej). Prezes zaznaczyła też, że należy zwiększyć zaangażowanie pielęgniarek diabetologicznych i edukatorów w opiekę nad pacjentem z cukrzycą.

Kolejny postulat, o którym wspomniała prezes PSD, to sukcesywne rozszerzanie dostępu pacjentów do nowoczesnych leków i technologii stosowanych w cukrzycy, zgodnie z międzynarodowymi standardami. "W Polsce nie ma jeszcze doskonałego dostępu do nowoczesnych leków i technologii, które bardzo poprawiają życie z cukrzycą, zapobiegają powikłaniom. Nauka idzie do przodu, ale nie wszytko jest jeszcze dostępne dla naszych pacjentów" - powiedziała. Dlatego też - jak kontynuowała, należy zapobiegać powikłaniom cukrzycowym, bo są katastrofalne. Zagrażają zdrowiu, zagrażają życiu, a niestety nie wszystkie są jeszcze dobrze leczone" - wyjaśniła.


Dodatkowo, zgodnie z kolejną rekomendacją, należy dostosowywać kryteria dotychczas stosowanych leków do międzynarodowych standardów, dlatego że "w Polsce, kiedy mamy nawet refundację, nie wszystkie leki i technologie są refundowane w takim zakresie, w jakim powinny być. (...) W końcu chcielibyśmy, aby elementy opieki farmaceutycznej były wykorzystywane na rzecz wsparcia pacjentów z cukrzycą" - przedstawiła ostatni postulat.

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, podczas którego odbędzie się debata "Światowy Dzień Cukrzycy - debata nt. stanu polskiej diabetologii i rekomendacje zmian", odbędzie się w czwartek w Sejmie, a także online.

Opracowanie na podstawie tekstu PAP/Klaudia Torchała.

Zdjęcia: Stowarzyszenie Edukacji DiabetologicznejJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Światowy Dzień Cukrzycy: Trzydniowe obchody Światowego Dnia Cukrzycy w Parlamencie: cukrzyca jest chorobą podstępną i podłą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line