Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Ocet jabłkowy na odchudzanie - co warto wiedzieć?

Artykuł sponsorowany, dodano: 25 listopada 2021 r.

Każdy kto przynajmniej raz w życiu próbował zrzucić zbędne kilogramy z pewnością słyszał o occie jabłkowym. Wokół jego działania narosło sporo mitów. Jakie właściwości ma ocet jabłkowy w diecie i czy faktycznie wpływa na odchudzanie? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Właściwości octu jabłkowego

Zanim ocet jabłkowy stał się modny pod kątem odchudzania, był popularnym dodatkiem do potraw ze względu na smak oraz właściwości lecznicze. Uważa się, że pomaga obniżyć ciśnienie krwi oraz zmniejszyć poziom glukozy. Dlatego w niewielkiej ilości poleca się go osobom mającym problem z cukrzycą. Dodatkowo może zwiększać wchłanianie niektórych składników odżywczych np. żelaza.

Badania naukowe na temat octu jabłkowego w odchudzaniu

Nie ma zbyt wielu badań, które potwierdzałyby wpływ octu jabłkowego na odchudzanie. Z większości z nich, które zostały przeprowadzone na zwierzętach, wynika że ocet jabłkowy reguluje gospodarkę lipidową i węglowodanową (to może być pomocne w walce z nadwagą), ponadto ma właściwości przeciwbakteryjne, a nawet przeciwnowotworowe. Może pomóc również w obniżeniu cholesterolu.

Działanie octu jabłkowego

Ocet jabłkowy ze względu na wysoką zawartość kwasu octowego wpływa pozytywnie na trawienie. Zauważono, że po spożyciu np. Octu jabłkowego wydziela się więcej soków żołądkowych. Dodatkowo ocet jabłkowy ma przyspieszać rozkładanie tłuszczu oraz działać detoksykująco - co również ma wpływa na lepszą przemianą materii.

Odchudzanie z octem jabłkowym efekty

Fenomen octu jabłkowego w kontekście odchudzania prawdopodobnie wziął stąd, że na początkowym etapie picia octu waga faktycznie widocznie spada. Wynika to jednak bardziej z odwadniających właściwości octu jabłkowego. Na wadze widzimy więc efekt pozbycia się wody z organizmu, nie zaś utraty tłuszczu. Dopiero w dłuższej perspektywie, dzięki wspomnianym właściwościom przyspieszającym rozszczepianie się tłuszczów, spożywanie octu jabłkowego może mieć realny wpływ na utratę tkanki tłuszczowej, jednak nie zrobi tego sam. Prawdopodobnie nic z tego nie będzie jeśli picia napoju octowego nie połączysz z prawidłowym odżywianiem oraz wysiłkiem fizycznym.

Jak stosować ocet jabłkowy?

Aby ocet jabłkowy przyniósł oczekiwane rezultaty zaleca się picie napoju jabłkowego 3 razy dziennie, przed głównymi posiłkami. Napój to 2-4 łyżeczki octu, rozcieńczone w szklance wody. Należy pamiętać o przerwach w stosowaniu octu jabłkowego, np. tygodniowych. Wynika to z możliwości wystąpienia skutków ubocznych, do których należą m.in: uszkodzenie szkliwa zębów, nadwyrężenie, obniżenie poziomu potasu we krwi, podrażnienie błony śluzowej przełyku oraz refluks żołądka.

Jaki ocet jabłkowy wybrać?

Ocet jabłkowy możesz samodzielnie przygotować w domu. Jeśli nie masz na to czas, sięgnij po gotowy ocet, który nie jest filtrowany ani podgrzewany. Ocet jabłkowy na odchudzanie nie wymaga pasteryzacji ponieważ sam jest naturalnym konserwantem.

Ocet jabłkowy na odchudzanie - podsumowanie

Przechodząc do sedna, nie oczekujmy, że jakikolwiek specyfik czy to naturalny czy też w tabletce cudownie usunie z naszego organizmu nadmiar tłuszczu. Ocet jabłkowy podobnie jak wiele innych występujących w przyrodzie składników diety może wspomóc ten proces. Nie zastąpi to jednak zdrowej diety połączonej z treningiem.

Jeśli mieszkasz w Krakowie lub okolicach i chciałabyś skorzystać z pomocy doświadczonego trenera, który pomoże Ci w ułożeniu jadłospisu oraz przygotowaniu planu treningowego, polecamy skorzystanie z pomocy trenera personalnego Piotra Pardusa. Wejdź na stronę https://piotrpardus.pl i zapisz się na pierwszy darmowy trening.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Ocet jabłkowy na odchudzanie - co warto wiedzieć?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line