Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Żywienie pacjentów z przewlekłą chorobą nerek - bezpłatny webinar edukacyjny dla pacjentów oraz ich bliskich

źródło: info. prasowe, dodano: 10 grudnia 2021 r.

Odpowiednio dobrana dieta w przewlekłej chorobie nerek (PChN) jest nie tylko elementem wspierającym terapię, ale także spowalnia rozwój choroby i przyczynia się do opóźnienia dializoterapii. Aby wzmocnić świadomość pacjentów o roli diety w PChN już 16 grudnia odbędzie się webinar edukacyjny dla chorych oraz ich bliskich.

Przewlekła choroba nerek jest drugim najczęściej występującym przewlekłym schorzeniem w Polsce. Choruje na nią ok. 4,2 mln Polaków, z czego aż 90% nie jest tego świadoma. W początkowej fazie może nie dawać żadnych specyficznych objawów, przez co najczęściej wykrywa się ją już na zaawansowanym etapie. - W początkowym stadium można ją stosunkowo łatwo leczyć, dzięki wdrożeniu odpowiednich procedur farmakologicznych oraz dietetycznych.

- Nieleczona choroba postępuje najczęściej bezobjawowo i doprowadza do całkowitej niewydolności nerek. Na tym etapie chory musi być poddawany dializie lub przejść przeszczepienie nerki. Liczba osób dializowanych rośnie o około 1,8% rocznie i dotyczy minimum 6 500 osób - komentuje prof. dr hab. n. med. Stanisław Niemczyk, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Dializoterapii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Dlaczego opóźnienie dializoterapii jest istotne?

Dializoterapia ma na celu przejęcie funkcji niesprawnych nerek - usuwania wody z organizmu oraz produktów przemiany materii, w tym toksycznych związków. Niestety, jej wdrożenie wiąże się może wiązać się też z licznymi powikłaniami w przede wszystkim znacznie wpływa na jakość życia pacjenta. W zależności od stanu pacjenta dializa odbywa się 1-3 razy w tygodniu, a jedna sesja może trwać 3-6 godzin. Poprzedza ją przygotowanie pacjenta, tj. założenie cewnika lub wykonuje się tzw. przetokę tętniczo-żylną. Złożoność tego procesu powoduje, że pacjenci zostają zmuszeni do przeorganizowania życia i dostosowania go pod częste zabiegi. Same powikłania po dializie znacząco wpływają na jakość życia i możliwość funkcjonowania, a także przyczyniają się do pogorszenia stanu psychicznego.

- Opóźnianie leczenia dializami pozwala pacjentom na prowadzenie w miarę normalnego życia, ich codzienność nie jest uzależniona od regularnych wizyt w szpitalu, ponadto nie odczuwają negatywnych efektów tego leczenia - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Stanisław Niemczyk. - We wczesnym stadium PChN bardzo istotne jest doprowadzenie do zatrzymania postępu choroby, a w przy tym opóźnienia dializ. Można to osiągnąć dzięki wprowadzeniu leczenia zachowawczego opierającego się na specjalistycznej diecie, przyjmowaniu przepisanych leków oraz prowadzeniu zdrowego trybu życia.

Dieta jako wsparcie terapii

Każdy etap choroby nerek charakteryzuje się innym zapotrzebowaniem na zwiększenie lub ograniczenie niektórych produktów. - Dzięki połączeniu odpowiedniej diety z właściwym postępowaniem farmakologicznym otrzymujemy odpowiednie leczenie zachowawcze, w czasie którego warto zwrócić szczególną uwagę na konieczność ograniczenia podaży białka - mówi dr n. med. Aleksandra Rymarz z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Dializoterapii, Wojskowego Instytutu Medycznego. - Ograniczenie białka w diecie pacjenta wraz z odpowiednią dawką ketonalogów aminokwasów, umożliwia odroczenie leczenia nerkozastępczego od kilku do kilkunastu miesięcy, zaś po rozpoczęciu dializoterapii ryzyko zgonu u osób stosujących taką terapię w okresie predializacyjnym jest istotnie niższe.

Podczas spotkania prelegenci pogłębią temat żywienia specjalistycznego jako elementu wspierającego terapię pacjenta z przewlekłą chorobą nerek, a uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań o najbardziej interesujące ich kwestie. Wśród wykładowców znajdują się specjaliści nefrolodzy, ale także dietetyk kliniczny oraz psycholog, którzy opowiedzą o postawie wspierającej właściwą terapię oraz roli bliskich podczas choroby. O szczególnie ważnym obszarze wsparcia, jakim jest wsparcie pacjentów, opowie przedstawiciel nowo utworzonego stowarzyszenia dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek - "Dla Zdrowia Nerek".

- Chcemy nieść wsparcie innym pacjentom zmagającym się z chorobami nerek oraz ich bliskim, a także edukować o najistotniejszych dla społeczności chorych kwestiach. Na pewno jedną z nich jest właściwa dieta w chorobie nerek, która może przynieść liczne korzyści w tym najważniejszą - żyć i funkcjonować normalnie pomimo choroby - mówi prezes stowarzyszenia, Piotr Łojko, który sam z chorobą nerek zmaga się ponad 4 lat.

Bezpłatny webinar pt. Żywienie pacjentów z przewlekłą chorobą nerek rozpocznie się 16 grudnia o godz. 10:00. Aby do niego dołączyć wystarczy się zarejestrować na stronie: www.dlazdrowianerek.com, gdzie można także zapoznać się ze szczegółową agendą spotkania. Jako pozostali prelegenci udział w spotkaniu wezmą:
  • Prof. dr hab. med. Ryszard Gellert, Konsultant Krajowy ds. nefrologii, Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
  • Paulina Meksuła - dietetyk kliniczny, Wojskowy Instytut Medyczny
  • Ludmiła Kosińska - psychologJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: Żywienie pacjentów z przewlekłą chorobą nerek - bezpłatny webinar edukacyjny dla pacjentów oraz ich bliskich
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 27 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line