Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Uszkodzenie dysku (dyskopatia) - objawy, przyczyny, leczenie

Artykuł sponsorowany, dodano: 23 grudnia 2021 r.

Gdy krążek międzykręgowy jest ściśnięty między dwoma kręgami, nazywamy to uwypukleniem krążka. Zanim wyjaśnimy, czym jest dyskopatia, musimy przybliżyć czym dokładnie jest kręgosłup człowieka. Składa się on z 24 ruchomych kręgów (od góry do dołu: 7 kręgów szyjnych, następnie 12 kręgów grzbietowych, następnie 5 kręgów lędźwiowych), 5 kręgów zrośniętych na kości krzyżowej i 4 kręgów zrośniętych na kości ogonowej, które są ułożone jeden na drugim. Dyskopatią określamy inaczej przepuklinę dyskową. Dowiedz się jakie są jej przyczyny, jak ją leczyć i kiedy należy szukać pomocy medycznej.

Dyskopatia - czym jest wypadnięty dysk?

Pomiędzy dwoma kręgami znajduje się włóknisty krążek międzykręgowy. Działa on jak amortyzator: kiedy się poruszasz, dysk (który jest elastyczny) zapewnia, że kości nie ocierają się o siebie. W środku każdego krążka międzykręgowego znajduje się galaretowate "jądro", zwane "jądrem miażdżystym".

Zaciśnięty krążek występuje, gdy dwa kręgi znajdują się nieprawidłowo blisko siebie, do tego stopnia, że uciskają oddzielający je krążek międzykręgowy. W dłuższej perspektywie, uciśnięty dysk jest czynnikiem ryzyka dla rozwoju przepukliny dysku.

Przepuklina dysku - pęknięcie pierścienia włóknistego

Przepuklina krążka międzykręgowego powstaje, gdy część galaretowatego jądra komórkowego (jądro miażdżyste) nacieka na mikroszczelinę w krążku międzykręgowym. Mikropęknięcia te powstają w wyniku starzenia się (ponieważ wiek powoduje utratę elastyczności tkanek) oraz siedzącego trybu życia (ponieważ brak ruchu lub zbyt mała ilość ruchu uniemożliwia prawidłowe nawodnienie krążków międzykręgowych, a tym samym zmniejsza ich elastyczność).

Przepuklina krążka międzykręgowego może wystąpić na każdym poziomie kręgosłupa, jednak znacznie częściej występuje w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Według ekspertów prawdopodobieństwo wystąpienia wypadniętych dysków jest największe w przypadku kręgów w odcinku L5 - S1 kręgosłupa: znajduje się on w dolnej części kręgosłupa, tuż nad pośladkami.

plecy mężczyzny z bólem w lędźwiowej części kręgosłupa

Jakie są najczęstsze przyczyny?

Wypadnięcie dysku może być spowodowane przez wiele czynników.
 1. Zbyt duże napięcie mięśni przyczepiających się do kręgosłupa: jest to zjawisko, które można zaobserwować zwłaszcza u osób, które na co dzień są bardzo zestresowane.
 2. Brak nawodnienia: niewystarczająca ilość napojów w ciągu dnia wpływa na elastyczność krążków międzykręgowych, które mogą nie być w stanie pełnić swojej roli amortyzatorów kręgów.
 3. Starzenie się: niestety, wiek w naturalny sposób prowadzi do utraty elastyczności krążków międzykręgowych kręgosłupa.
 4. Siedzący tryb życia: brak ruchu na co dzień, nieuprawianie sportu, prowadzi do stopniowego ucisku kręgów, co może skutkować uwypukleniem dysku.
A także: długotrwałe utrzymywanie złej postawy ciała i intensywne uprawianie sportu bez specjalnego przygotowania również stanowią czynniki ryzyka rozwoju zablokowanego dysku.

Czytaj także: Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego - objawy, przyczyny, rehabilitacja

Metody leczenia dyskopatii i zapobieganie jej powstawaniu - ćwiczenia

Aby zapobiec wystąpieniu wypadniętego dysku radzi się, abyśmy codziennie dobrze się rozciągali. Uprawiaj łagodny sport, dostosowany do Twoich możliwości fizycznych, który zwraca szczególną uwagę na kręgosłup i mięśnie pleców: na przykład tai chi, joga lub pilates.

Joga. Pozycja wojownika z głową w dół w celu rozciągnięcia kręgosłupa. Usiądź na kolanach (kolana powinny być rozstawione na szerokość bioder): połóż pośladki na piętach. Plecy są proste, patrzysz prosto przed siebie, ramiona są wyprostowane, a opuszki palców leżą na podłodze między kolanami.

Weź głęboki wdech (przez nos) i otwórz klatkę piersiową, zbliżając łopatki do siebie. Na wydechu, nie zdejmując pośladków z pięt, przesuń ręce na podłodze jak najdalej do przodu, zginając się w miednicy. Sięgnij jak najdalej przed siebie, a następnie oprzyj głowę na podłodze między ramionami. Utrzymaj tę pozycję przez co najmniej 20 sekund, a następnie zwolnij. Rób to raz dziennie.

Kiedy należy szukać pomocy medycznej?

W większości przypadków wypadnięcie dysku przebiega bezobjawowo: często jest wykrywane przypadkowo podczas badania. Znaczna większość populacji ma lub będzie miała w swoim życiu wypadnięty dysk bez objawów. Nie jest to bardzo poważna choroba i nieuchronnie wiąże się z wiekiem.

Należy pamiętać, że trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ortopedą w przypadku:
 • bólu, który przechodzi od pośladka do stopy, wzdłuż tylnej części nogi (część tylna) lub z boku nogi (część boczna),
 • mrowienia i/lub drętwienia w miejscu bólu,
 • utraty siły w nodze i/lub stopie, lub
 • utraty wrażliwości w miejscu bólu: rzeczywiście, może to być kwestia przepukliny dysku z uciskiem nerwu.


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Uszkodzenie dysku (dyskopatia) - objawy, przyczyny, leczenie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 27 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line