Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Zmarła prof. dr hab. n. med. Hanna Dziatkowiak

źródło: na postawie info z PTD i Dziennika Polskiego, dodano: 28 grudnia 2021 r.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w dniu 28 grudnia 2021 roku podał wiadomość o śmierci prof. dr hab. n. med. Hanny Dziatkowiak, członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wspaniałej lekarki pediatry, diabetologa.

Prof. Hanna Dziatkowiak drogę życia zawodowego rozpoczęła w Poznaniu, cicha bohaterka wydarzeń poznańskiego czerwca 1956 roku, kontynuowała w Instytucie Pediatrii w Łodzi, gdzie zaangażowała się w opiekę nad dziećmi chorymi na cukrzycę, a dalej kreowała ją w Krakowie, w Klinice Endokrynologii Dzieci i Młodzieży.

Pani Profesor pozostanie w naszej pamięci jako oddany pacjentom znakomity klinicysta, wspaniały nauczyciel wielu pokoleń lekarzy i naukowiec, ale przede wszystkim człowiek wielkiego serca i życzliwości.

Z wielkim smutkiem wiadomość o śmierci Pani profesor Hanny Dziatkowiak przyjął Pan Andrzej Bauman, prezes honorowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, który prosił nas, aby w jego imieniu pożegnać Panią profesor i przekazać najszczersze wyrazy współczucia dla bliskich.

Msza Święta Żałobna odprawiona zostanie w Kaplicy na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie dnia 29 grudnia (środa) o godzinie 12.00, po czym nastąpi odprowadzenie urny z prochami Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku.

Prof. Hanna Magdalena Dziatkowiak

z domu Woch, urodziła się 22 lipca 1931 roku w Warszawie. Wykształcenie ogólnokształcące otrzymała w w Liceum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Dyplom lekarza medycyny uzyskała w 1957 roku w Akademii Medycznej w Poznaniu. Tam pracowała w Szpitalu Dziecięcym im. B. Krysiewicza i w 1963 roku uzyskała I stopień specjalizacji z pediatrii. "Za mężem" przeniosła się do Akademii Medycznej w Łodzi i pracowała w Instytucie Pediatrii, gdzie w 1971 roku uzyskała II stopień specjalizacji z pediatrii, doktoryzowała się w 1973 roku, a habilitowała w 1983. Była ordynatorem Oddziału Kliniki Chorób Dzieci i prowadziła przykliniczną Poradnię Cukrzycową. W 1986 roku została, jako docent etatowy, przeniesiona "za mężem" do Akademii Medycznej w Krakowie, była zatrudniona w Klinice Endokrynologii Dzieci i Młodzieży w Polsko‑Amerykańskim Instytucie Pediatrii. Tam zorganizowała przykliniczną Poradnię Cukrzycową i wdrożyła nowoczesną diagnostykę, edukację i terapię cukrzycy u dzieci.

Po szkoleniu w Klinice Diabetologii Dzieci w Pittsbourgu w Stanach Zjednoczonych wprowadziła w Polsce nowoczesny model edukacji chorych na cukrzycę dzieci i ich rodziców, a po kilku latach organizacji szkolenia kadry uzyskała w Krakowie i w Małopolsce wybitną poprawę długofalowych wyników leczenia cukrzycy u tych dzieci, udokumentowaną klinicznie zmniejszeniem odległych powikłań cukrzycy i obniżeniem poziomu HbA1c z 12 do 7,5%. W latach 1994–2001 była kierownikiem Kliniki Endokrynologii Dzieci i Młodzieży. Za całokształt pracy lekarskiej, naukowej i społecznej otrzymała liczne wyróżnienia i odznaczenia: Medal im. Henryka Jordana, Honorową Odznakę Miasta Łodzi, Światowy Dyplom Przysięgi Hipokratesa, medale i odznaki branżowe w pediatrii, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Medal Zasługi 50‑lecia Instytutu Pediatrii w Krakowie. Była członkiem zwyczajnym i honorowym branżowych towarzystw naukowych oraz współtwórcą i pierwszą przewodniczącą Sekcji Diabetologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.


Przypominamy, że we wrześniu 2020 roku z okazji 30-letniej rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i 100-lecia odkrycia insuliny Towarzystwo przygotowało i wydało książkę zawierającą wywiady z 17 nestorami polskiej diabetologii, najwybitniejszymi polskimi lekarzami i naukowcami zajmującymi się badaniami nad cukrzycą. "Pół wieku diabetologii polskiej - rozmowy z Mistrzami" jest dostępne BEZPŁATNIE w formacie pdf. W książce znajduje się również rozmowa z prof. Hanną Dziatkowiak.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Zmarła prof. dr hab. n. med. Hanna Dziatkowiak
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 4 marca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line