Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Westernizacja życia jest przyczyną tak drastycznej ilości cukrzycy w społeczeństwie

źródło: oprac. własne, dodano: 11 stycznia 2022 r.

W listopadzie dużo mówiło się o cukrzycy, bowiem ten miesiąc co roku jest miesiącem świadomości cukrzycy. Również w programie "Pogadajmy o cukrzycy" uwagę skierowaliśmy na problem cukrzycy i powikłań z nią związanych. Niezwykle ważne jest dbanie o serce, które mamy tylko jedno i które posłużyć nam musi przez cały okres naszej bytności na ziemi. Razem z kampanią "Zadbaj o serce w swojej rodzinie" przygotowaliśmy rozmowę z ekspertem, Panią doktor Magdaleną Dolecką-Ślusarczyk, diabetologiem i specjalistką chorób wewnętrznych. Rozmawialiśmy o cukrzycy, jednej z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, która może prowadzić do tak poważnych powikłań zdrowotnych jak zawał serca czy udar mózgu.

Doktor Magdalena Dolecka-Ślusarczyk jest specjalistką chorób wewnętrznych i diabetologiem, pracuje w Klinice Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, szpitalnej Poradni Diabetologicznej, jest również konsultantem w Klinice Położnictwa i Ginekologii - opiekuje się kobietami z cukrzycą ciążową. Doktor Magdalena Dolecka-Ślusarczyk pełni również funkcję Przewodniczącej Świętokrzyskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, która może prowadzić do tak poważnych powikłań zdrowotnych jak zawał serca czy udar mózgu. W Polsce na cukrzycę choruje prawie 3 mln osób, a 5 mln ma stan przedcukrzycowy. Dlaczego zapadalność na tę chorobę wzrasta? Jak dużym problemem jest stan przedcukrzycowy? Jak się objawia? Czy pacjent może coś zrobić, aby "wyjść" z takiego stanu? Czy na tym etapie rozwoju choroby możemy jeszcze jakoś przeciwdziałać jej rozwojowi?

Zapadalność na cukrzycę wzrasta w bardzo szybkim tempie. Odnotowuje się to już od 25 lat. Można powiedzieć, że przez ten okres czasu 3,5-krotnie wzrosła liczba chorych na cukrzycę. Ten systematyczny wzrost dotyczy nie tylko cukrzycy, ale również otyłości i z tym zaburzeniem metabolizmu ogólnoustrojowego wiąże się również występowanie cukrzycy typu 2. Zmieniliśmy drastycznie tryb życia, spowolniliśmy to życie. Mamy siedzący tryb życia, korzystam z coraz to szybszych środków transportu, robimy to czasami bezkrytycznie i niestety czasami nie zastanawiamy się nad tym, jak się odżywiamy. I to jest drugi element jest przyczyną otyłości. Zbyt kaloryczna dieta, jedzenie źle zbilansowanych posiłków, opartych o tłuszcze nasycone. Ta westernizacja życia jest przyczyną tak drastycznej ilości tej cukrzycy - mówi doktor Magdalena Dolecka-Ślusarczyk.

I dodaje: Za wzrost odpowiada również palenie tytoniu, czy nadmierne spożywanie alkoholu. Używki też mają w tym swój bardzo duży udział, ale także pewien element związany jest ze starzeniem społeczeństwa.

By edukować Polaków na temat tych groźnych konsekwencji cukrzycy, została podjęta akcja "Zadbaj o serce w swojej rodzinie". W ramach tego projektu, specjaliści z zakresu diabetologii prowadzą działania zwiększające świadomość społeczną z zakresu profilaktyki i leczenia cukrzycy typu 2 oraz chorób, które mogą być jej następstwem, w tym na temat udaru mózgu.

Powikłania sercowo-naczyniowe wynikają z uszkodzenia naczyń, dużego, średniego i małego kalibru, które odpowiadają za ukrwienie wielu życiowo ważnych narządów. Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem sercowo-naczyniowym jest zawał serca, ale również niewydolność serca, udar mózgu, miażdżyca zarostowa kończyn dolnych, która przyczynia się niestety do niedokrwienia kończyn dolnych, stóp i zespołu stopy cukrzycowej. To wszystko to reperkusje miażdżycy i przyczyniają się do bardzo groźnych powikłań, czasami niestety śmiertelnych - mówi doktor Magdalena Dolecka-Ślusarczyk.

Dlaczego chorzy na cukrzycę, u których doszło do incydentów sercowo-naczyniowych statystycznie żyją aż 12 lat krócej? Jak można zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu? Wysłuchaj rozmowy z dr Magdaleną Dolecką-Ślusarczyk.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Westernizacja życia jest przyczyną tak drastycznej ilości cukrzycy w społeczeństwie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line