Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

INTERAKCJE LEKÓW - co Ci grozi, gdy niewłaściwie połączysz ze sobą leki?

Materiał zewnętrzny, dodano: 14 stycznia 2022 r.

Powinieneś zdać sobie sprawę, że interakcja interakcji jest nierówna. Niektóre interakcje między lekami są nieznaczne, z niewielkim tylko wpływem na Twoje zdrowie. Inne są umiarkowane i będą wymagać rozdzielenia leków w czasie, aby zminimalizować ryzyko oddziaływania na siebie substancji. Jeszcze inne interakcje są na tyle poważne, że należy unikać stosowania leków razem, ewentualnie dobrać preparaty z innych grup lekowych pod nadzorem lekarza.

UWAGA! Interakcje mogą pochodzić nie tylko z kombinacji leków na receptę i leków dostępnych bez recepty. Przyczyną interakcji mogą być również ziołowe suplementy lub witaminy!

Interakcje między lekami mogą powodować zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie któregoś z lekarstw w organizmie. Mogą pojawić się działania niepożądane lub w drugą stronę - totalna nieskuteczność leku. Istnieją nawet interakcje, które mogą wystąpić między lekami a niektórymi pokarmami i napojami - często z alkoholem, mlekiem, kawą i sokiem grejpfrutowym.

Poznaj 3 sposoby na uniknięcie interakcji między lekami:

1. ODDZIELAJ PRZYJMOWANIE LEKÓW W CZASIE
Nie łykaj wszystkich leków jedną garścią! Rozdzielaj je w czasie - najlepiej rób 2 godzinne przerwy, by nie doszło interakcji na poziomie wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Co więcej, przeczytaj w ulotce, czy powinieneś przyjmować leki przed, w trakcie czy po posiłku. To również ma kluczowe znaczenie!

2. SPORZĄDŹ LISTĘ PRZYJMOWANYCH LEKÓW I NOŚ ZAWSZE PRZY SOBIE
Jeśli odwiedzasz więcej niż jednego lekarza, to powiedz każdemu o lekach, które przyjmujesz. Sporządź listę, w której uwzględnisz aktualne leki oraz wszystkie witaminy, minerały i ziołowe suplementy. Farmaceutów również informuj o przyjmowanych lekach! Leki przeciwbólowe lub na przeziębienie mogą wchodzić w interakcje z lekami, które trzymasz w swojej domowej apteczce.

3. SPRAWDŹ INTERAKCJE MIĘDZY LEKAMI ZA POMOCĄ NARZĘDZI INTERNETOWYCH
Ten punkt to wisienka na torcie - dziękuję, że dobrnąłeś ze mną do tego momentu. W internecie jest kilka serwisów oferujących możliwość wyszukania interakcji pomiędzy lekami, ale największą bazą opisanych i ważnych interakcji może poszczycić się serwis leki.pl leki.pl/interakcje. Jest to niezwykle proste! Wpisujesz nazwy leków i odczytujesz moc interakcji oraz krótki, zrozumiały dla pacjenta opis.

Lekarze jasno mówią: jeśli pacjent zażywa dwa leki, to wystąpienie interakcji między nimi jest prawdopodobne. Jeśli trzy leki, do interakcji między nimi dochodzi często, a jeśli cztery i więcej - INTERAKCJA JEST WRĘCZ NIEUNIKNIONA.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~kontakt@wylecz-to.pl  IP: 46.45.78.xxx(2022-07-21 20:49:34)
Lekopedia, czyli wykaz i spis lekarstw/medykamentów. Leki w encyklopedii zostały posortowano alfabetycznie. Pomimo opracowania przez specjalistów z branży farmaceutycznej, nasza baza leków nie może zastąpić wizyty u lekarza i jego fachowej pomocy!


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: INTERAKCJE LEKÓW - co Ci grozi, gdy niewłaściwie połączysz ze sobą leki?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line