Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Hospitalizacja osób z cukrzycą - co należy wiedzieć?

Materiał partnera, dodano: 24 stycznia 2022 r.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Pojawia się w sytuacji, kiedy trzustka nie jest w stanie wytworzyć insuliny lub organizm nie może jej prawidłowo wykorzystać. Światowa Organizacja Zdrowia uznała cukrzycę za pierwszą niezakaźną epidemię XXI w.

W jakich sytuacjach osoby z cukrzycą wymagają hospitalizacji?

Sam fakt rozpoczęcia insulinoterapii może być spowodowany koniecznością hospitalizacji u niektórych pacjentów, w szczególności tych, u których właśnie została rozpoznana cukrzyca typu 1. Wymaga ona leczenia insuliną poprzez wielokrotne wstrzyknięcie jej w ciągu doby. Podczas pobytu w szpitalu lekarze ustalają jej zapotrzebowanie dobowe, a także przeprowadzają edukację, w skład której wchodzi wiedza na temat: zawartości węglowodanów w diecie oraz hipoglikemii.

Cukrzyca typu 2 wymaga leczenia lekami doustnymi lub nowoczesnymi lekami przeciwcukrzycowymi, jednak z czasem konieczna może być włączenie insuliny. U pacjentów z cukrzycą typu 2 w szczególności, tych w podeszłym wieku bezpiecznie jest rozpocząć insulinoterapię w placówce medycznej. Jest to spowodowane czynnikami ryzyka hipoglikemii (uszkodzenie nerek lub wątroby).

Pozostała część pacjentów może rozpocząć insulinoterapię poza szpitalem w sposób bezpieczny w poradni, która ma wykwalifikowany personel z zakresu cukrzycy.

Dodatkowo w przypadku pojawienia się niepokojących objawów takich jak: stale utrzymujący się wysoki poziom glikemii, której towarzyszą: nudności, brak apetytu, wymioty, senność, czy osłabienie należy niezwłocznie udać się na oddział szpitalny lub wezwać pogotowie, ponieważ może to być spowodowane rozwojem cukrzycowej kwasicy ketonowej. Warto pamiętać, że chorzy na cukrzycę są bardziej narażeni na chorobę niedokrwienną serca oraz zawał. Silny ból w klatce piersiowej i charakterystyczne pieczenie, ściskanie lub gniecenie są typowymi objawami. W sytuacji, kiedy trwają ponad 20 min, należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Nie należy samemu jechać do szpitala, ponieważ może dojść do zatrzymania krążenia.

Z jakimi wyzwaniami mierzy się placówka zajmująca się pacjentami z cukrzycą?

Współczesne wsparcie diabetologiczne oparte jest na wysokiej kompetencji zespołu medycznego. Opieka w pełni jest skoncentrowana na pacjencie i uwzględnia jego indywidualną sytuację, potrzeby i preferencje. Konieczne jest również zaangażowanie specjalistów z pokrewnych dziedzin medycyny, ze względu na muiltidyscyplinarny charakter możliwych powikłań cukrzycy i schorzeń współistniejących. Współczesne leczenie cukrzycy wymaga wysokich kompetencji z zakresu leczenia, monitorowania skuteczności, a także prowadzenia edukacji chorych, która ma na celu przekazanie odpowiedniej wiedzy oraz motywacji do realizacji zadań. To również pełna współpraca lekarzy POZ. z personelem specjalistycznej opieki medycznej.

Leczenie i rehabilitacja osób z cukrzycą wymaga uwzględnienia kompleksowych działań odnoszących się do schorzeń, które są powodem hospitalizacji. Istotne jest także monitorowanie zagrożeń, które mogą wystąpić jako powikłanie cukrzycy. Pielęgniarki i oddziałowe muszą mieć specjalistyczną wiedzę z zakresu leczenia choroby oraz odpowiednie przeszkolenie dotyczące obsługi urządzeń (pompa insulinowa, glukometr). Dodatkowo wymagana jest umiejętność stosowania insuliny, pozwoli to na efektywną współpracę całego zespołu medycznego. Istotnym faktem jest zdobycie zaufania pacjenta oraz pomoc w zaadaptowaniu się w warunkach szpitalnych, co przekłada się na jego poczucie bezpieczeństwa. Ważna jest również edukacja pacjenta, która umożliwi mu funkcjonowanie po wypisaniu ze szpitala.

Personel medyczny niejednokrotnie musi wykazać się dużą empatią i cierpliwością, ponieważ chory często jest przytłoczony potrzebą hospitalizacji, która wynika z istniejącego lub towarzyszącego schorzenia. Przekłada się to na brak współpracy, czy ograniczone zaufanie. Oprócz leczenia fizycznego konieczna będzie także trafna diagnostyka stanu psychicznego, a także umiejętność skutecznego komunikowania się z chorym. Właściwa opieka i edukacja zapobiegnie przedłużaniu się terapii szpitalnej.

Czym należy kierować się przy wyborze placówki medycznej?

Wybierając odpowiedni szpital, pacjent powinien zwrócić uwagę, aby oferował on pełen zakres usług związany z diagnostyką i leczeniem cukrzycy. Choroba ta wiąże się z szeregiem powikłań, dlatego placówka powinna oferować fachową pomoc nie tylko z zakresu diabetologii, ale również neurologii, ortopedii i rehabilitacji. Ważna jest również możliwość konsultacji z dietetykiem i psychologiem. Szpital powinien zajmować się leczeniem chorych zarówno w początkowym, jak i zaawansowanym stadium choroby wraz z powikłaniami. Każdy pacjent musi mieć indywidualnie dobrany plan leczenia, który na bieżąco będzie monitorowany i modyfikowany. Dodatkowo personel medyczny powinien nauczyć chorego sposobów radzenia sobie z nową sytuacją lub udzielić rad dotyczących codziennego funkcjonowania z cukrzycą. Pozwoli to na skuteczne i optymalne leczenie oraz zapobieganie lub opóźnienie występowania powikłań.

Warto zwrócić uwagę, aby szpital był wyposażony nie tylko w niezbędne kozetki lekarskie (np. takie jak http://meble-medyczne.pl/kategoria-produktu/kozetki-lekarskie/), ale również: wagę lekarską, glukometry, pompy: dożylne, infuzyjne, do ciągłego podskórnego wlewu insuliny.

Co należy zabrać ze sobą do szpitala?

W sytuacji, kiedy osoba chorująca na cukrzycę będzie musiała udać się do szpitala, warto zabrać ze sobą niezbędne rzeczy, do których należą:
 • glukometr, nakłuwacz, paski testowe,
 • przyjmowane na co dzień leki, wraz z opisem sposobu ich przyjmowania, dotyczy to również tych bez recepty,
 • dokumenty dotyczące leczenia cukrzycy przez lekarza prowadzącego,
 • dane lekarza prowadzącego (imię, nazwisko, nr telefonu),
 • legitymacja ubezpieczeniowa,
 • dziennik, w którym zapisany jest pomiar cukru we krwi,
 • rzeczy osobiste takie jak: bielizna, szlafrok, kapcie, przybory higieniczne.
Cukrzyca jest przewlekłą i poważną chorobą, która towarzyszy choremu do końca życia. Wymaga nie tylko systematycznej kontroli, ale również specjalistycznego leczenia. Samodyscyplina i ścisłe przestrzeganie wytycznych lekarza prowadzącego jest kluczowe.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~wd40  IP: 89.75.114.xxx(2022-02-02 20:36:13)
jak najdalej od szpitali bo można wyjechać nogami do przodu takich mamy dzisiaj ekspertów


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Hospitalizacja osób z cukrzycą - co należy wiedzieć?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line