Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Poznaj aplikację MyDiaMate. Zobacz program "Akcja edukacja" o psychodiabetologii!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jak wygląda stopa cukrzycowa?

dodano: 26 stycznia 2022 r.

Zespół stopy cukrzycowej, czy inaczej stopa cukrzycowa to jedno z poważniejszych powikłań cukrzycy, które ma podłoże w utrzymującej się hiperglikemii. Długotrwała, niezdiagnozowana lub nieprawidłowo leczona cukrzyca może prowadzić do uszkodzenia nerwów, zaburzenia krążenia oraz degradacji wiązadeł. Konsekwencją tego są zmiany patologiczne w obrębie kończyn dolnych. Jakie są objawy stopy cukrzycowej, jak wyglądają rany i jakie są formy leczenia i profilaktyki?

Stopa cukrzycowa - charakterystyka

U osób z cukrzycą mogą utrzymywać się groźne dla zdrowia wysokie poziomy cukrów we krwi tzw. hiperglikemia. Utrzymywanie się tego stanu w dłuższej perspektywie może prowadzić do zmian miażdżycowych oraz neuropatii nerwów. Osłabione krążenie prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, konsekwencją czego jest niedotlenienie tkanek. Jeżeli do tego dojdzie mechaniczny uraz bądź nieprawidłowa pielęgnacja może to prowadzić do poważnych powikłań, które określane są jako zespół stopy cukrzycowej. Możemy wyróżnić trzy rodzaje stopy cukrzycowej: neuropatyczną, niedokrwienną i mieszaną. Stopa cukrzycowa neuropatyczna powstaje w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych i jest najczęściej występującym rodzajem tego schorzenia. Stopa cukrzycowa niedokrwienna to z kolei powikłanie związane z miażdżycą naczyń krwionośnych w kończynach dolnych. Typ mieszany to połączenie obu wyżej wymienionych rodzajów. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby i postępujących zmian, należy ściśle trzymać się wytycznych lekarza, sięgać po przepisane leki na stopę cukrzycową oraz zadbać o profilaktykę i właściwą pielęgnację.

Jak wyglądają objawy stopy cukrzycowej?

Objawy zespołu stopy cukrzycowej różnią się w zależności od tego, z jakim typem schorzenia mamy do czynienia. W przypadku stopy neuropatycznej chory może skarżyć się na bóle neuropatyczne, czyli drętwienie, pieczenie i kłucie w stopach. Jednocześnie w wyniku uszkodzenia nerwów blokuje się odczuwanie zimna i ciepła oraz wibracji z jednoczesnym upośledzeniem czucia głębokiego. Skóra stopy staje się nadmiernie sucha i twardnieje. Mogą wystąpić nagniotki oraz modzele. Co więcej, często występuje zniekształcenie wynikające z upośledzenia kości i ścięgien. W przypadku stopy niedokrwiennej mamy do czynienia z bólem podczas ruchu i wysiłku. Zmienia się też wygląd stóp. Stają się one gładkie i niemal lśniące. Pojawia się zasinienie, grzybica paznokci oraz zwiększona skłonność do występowania zmian martwiczych.

Czym charakteryzują się rany cukrzycowe?

Osoby zmagające się ze stopą cukrzycową mogą zauważyć niepokojące zmiany patologiczne kończyn dolnych. Schorzenie ma wpływ na wygląd stopy i pierwszym symptomem świadczącym o rozwoju choroby jest zły stan naskórka. Skóra staje się wyjątkowo cienka i pojawia się szorstkość. Naskórek ma tendencje do pękania, a powstałe rany nie chcą się goić. Co więcej, możemy zauważyć pojawiające się na podeszwie stopy, nagniotki, odciski i modzele. Zmiany te często występują wraz z owrzodzeniem. Te z kolei często ulegają nadkażeniu. Pojawiające się bakterie wywołują zmianę koloru skóry, pojawia się też ropa i nieprzyjemny zapach. Do tego wszystkiego dojść może deformacja stopy wynikająca z degeneracji stawów, ścięgien i kości. W bardzo zaawansowanej fazie stopy cukrzycowej tkanki mogą ulegać martwicy. Pojawia się wówczas charakterystyczny dla tego stanu obszar owrzodzenia o zabarwieniu ciemnobrązowym lub czarnym.

Profilaktyka i leczenie

Leczenie stopy cukrzycowej to szereg korespondujących ze sobą działań mających na celu usunięcie powstałych zmian, uregulowanie hiperglikemii oraz wprowadzenie działań profilaktycznych. Osoby, u których wystąpiło owrzodzenie, poddaje się zabiegowi usunięcia zmian w połączeniu z antybiotykoterapią. O gojące się rany należy dbać przy użyciu odpowiednich preparatów oraz opatrunków. Co więcej, należy zadbać o odpowiednią dietę, która pozwoli utrzymać cukier w ryzach.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Jak wygląda stopa cukrzycowa?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line