Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
IGLESSY do pena
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jaką rolę pełni pielęgniarka diabetologiczna?

Materiał zewnętrzny, dodano: 2 lutego 2022 r.

Pielęgniarstwo jest trudnym zawodem, czasami niedocenionym przez społeczeństwo. Dopiero w obliczu choroby swojej lub swojego bliskiego zauważamy, ile serca wkładają w pracę osoby wykonujące ten zawód. Wykazują nadludzką cierpliwość i opanowanie w trosce o życie i zdrowie pacjentów. To wielka odpowiedzialność. Wachlarz obowiązków pielęgniarek i pielęgniarzy jest bardzo szeroki - asystują lekarzom przy operacjach, realizują ich zalecenia, prowadzą działania diagnostyczne i zajmują się edukacją zdrowotną. I właśnie tematem edukacji zdrowotnej chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej. Jaką rolę pełni pielęgniarka diabetologiczna?

W 2020 roku Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony był pod hasłem "Pielęgniarki Twoim wsparciem w leczeniu cukrzycy". Hasło to miało podkreślić jak ważna jest praca pielęgniarek dla pacjentów diabetologicznych. Wchodzą one w skład zespołu terapeutycznego i są jednym z ważniejszych elementów systemu opieki nad pacjentem. Diagnoza cukrzycy, którą stawia lekarz i ustalenie terapii, to dopiero początek. Później pacjent trafia pod opiekę wykwalifikowanej pielęgniarki. To od niej uzyskuje szereg niezbędnych informacji na temat choroby i sposobów radzenia sobie z nią. Posiadają one nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Pielęgniarki edukują, wspierają i uczą.

Pielęgniarka na wagę złota

Pielęgniarki stale podnoszą swoje kwalifikacje. Podobnie jak lekarze dostępne są dla nich specjalizacje, które trwają dwa lata. Łączny czas nauki może wynieść 7 lat. Są dobrze wyedukowane, a ich kompetencje są zwiększane. Niektóre z nich mogą wystawiać recepty. Stanowią ok. 59% personelu medycznego. Na przykładzie pielęgniarki diabetologicznej widać jaką ogromną rolę spełniają w procesie terapeutycznym. Mimo, iż na świecie pielęgniarstwem zajmuje się prawie 28 milionów ludzi, to stale obserwuje się braki kadrowe. Jeżeli jesteś pielęgniarką lub pielęgniarzem i szukasz pracy sprawdź na stronie https://www.gowork.pl/praca/pielegniarka;st , gdzie Ciebie potrzebują.

Opieka nad pacjentem

Dla każdego świeżo zdiagnozowanego pacjenta pielęgniarka jest pierwszym źródłem informacji o chorobie. To ona wyjaśnia na czym ta choroba polega, jaki jest prawidłowy poziom glukozy we krwi, do którego trzeba dążyć. Pokazuje jak prawidłowo korzystać z glukometru. Informuje o sposobie przyjmowania przepisanych leków, a jeśli pacjent leczony jest przy pomocy insuliny pokazuje jak używać penów i asystuje przy pierwszych samodzielnie wykonanych iniekcjach. Edukuje jak ważna jest dieta i wysiłek fizyczny. Wyjaśnia przyczyny hipo i hiperglikemii. Co ważne, edukuje nie tylko samego pacjenta, ale także i jego najbliższych. Tłumaczy, czym jest glukagon oraz kiedy i jak należy użyć "pomarańczowego pudełeczka". To właśnie pielęgniarka towarzyszy chorym w pierwszych dniach od diagnozy. Często pacjenci czują dystans w stosunku do lekarza i boją się szczerze z nim porozmawiać, i choć nie ma tu winy lekarza, to właśnie pielęgniarka jest tym pracownikiem medycznym, który jest bliżej pacjenta. Co rusz musi wejść w rolę psychologa. Wspiera pacjentów w trudnym dla nich momencie, jakim jest diagnoza cukrzycy. W dużej mierze, to właśnie od nastawienia pacjenta zależy sukces jego terapii.

Pielęgniarka Twoim wsparciem

Praca pielęgniarki diabetologicznej z pacjentem nie kończy się w momencie opuszczenia przez pacjenta szpitala. Często powracają oni w ramach tzw. reedukacji albo w momencie zmiany terapii. Widoczne jest to np. podczas podłączania diabetyków do pomp insulinowych. I mimo wstępnego przeszkolenia pacjentów, to głównie na barkach pielęgniarek leży cały proces nauki nowego urządzenia i wyjaśnienia jak maksymalnie można wykorzystać jego możliwości. Tak naprawdę z pielęgniarką chory ma kontakt za każdym razem, kiedy udaje się na wizytę na wizytę lekarską (ważenie, pomiar ciśnienia, czasami wstępny wywiad), a także dodatkowo poza takimi wizytami, kiedy z czymś sobie nie radzi.

Pielęgniarki diabetologiczne edukują nie tylko chorych i ich rodziny. Szerzą wiedzę wśród całego społeczeństwa odnośnie czynników ryzyka cukrzycy typu 2. Promując zdrowy styl życia przyczyniają się do zapobiegania rozwojowi cukrzycy typu 2, a także odgrywają ogromną rolę we wczesnym diagnozowaniu cukrzycy i zapewnianiu szybkiej interwencji.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Jaką rolę pełni pielęgniarka diabetologiczna?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
IGLESSY do pena
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 2 lutego 2023 r.

Zadaj pytanie on-line