Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jaką rolę pełni pielęgniarka diabetologiczna?

Materiał zewnętrzny, dodano: 2 lutego 2022 r.

Pielęgniarstwo jest trudnym zawodem, czasami niedocenionym przez społeczeństwo. Dopiero w obliczu choroby swojej lub swojego bliskiego zauważamy, ile serca wkładają w pracę osoby wykonujące ten zawód. Wykazują nadludzką cierpliwość i opanowanie w trosce o życie i zdrowie pacjentów. To wielka odpowiedzialność. Wachlarz obowiązków pielęgniarek i pielęgniarzy jest bardzo szeroki - asystują lekarzom przy operacjach, realizują ich zalecenia, prowadzą działania diagnostyczne i zajmują się edukacją zdrowotną. I właśnie tematem edukacji zdrowotnej chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej. Jaką rolę pełni pielęgniarka diabetologiczna?

W 2020 roku Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony był pod hasłem "Pielęgniarki Twoim wsparciem w leczeniu cukrzycy". Hasło to miało podkreślić jak ważna jest praca pielęgniarek dla pacjentów diabetologicznych. Wchodzą one w skład zespołu terapeutycznego i są jednym z ważniejszych elementów systemu opieki nad pacjentem. Diagnoza cukrzycy, którą stawia lekarz i ustalenie terapii, to dopiero początek. Później pacjent trafia pod opiekę wykwalifikowanej pielęgniarki. To od niej uzyskuje szereg niezbędnych informacji na temat choroby i sposobów radzenia sobie z nią. Posiadają one nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Pielęgniarki edukują, wspierają i uczą.

Pielęgniarka na wagę złota

Pielęgniarki stale podnoszą swoje kwalifikacje. Podobnie jak lekarze dostępne są dla nich specjalizacje, które trwają dwa lata. Łączny czas nauki może wynieść 7 lat. Są dobrze wyedukowane, a ich kompetencje są zwiększane. Niektóre z nich mogą wystawiać recepty. Stanowią ok. 59% personelu medycznego. Na przykładzie pielęgniarki diabetologicznej widać jaką ogromną rolę spełniają w procesie terapeutycznym. Mimo, iż na świecie pielęgniarstwem zajmuje się prawie 28 milionów ludzi, to stale obserwuje się braki kadrowe. Jeżeli jesteś pielęgniarką lub pielęgniarzem i szukasz pracy sprawdź na stronie https://www.gowork.pl/praca/pielegniarka;st , gdzie Ciebie potrzebują.

Opieka nad pacjentem

Dla każdego świeżo zdiagnozowanego pacjenta pielęgniarka jest pierwszym źródłem informacji o chorobie. To ona wyjaśnia na czym ta choroba polega, jaki jest prawidłowy poziom glukozy we krwi, do którego trzeba dążyć. Pokazuje jak prawidłowo korzystać z glukometru. Informuje o sposobie przyjmowania przepisanych leków, a jeśli pacjent leczony jest przy pomocy insuliny pokazuje jak używać penów i asystuje przy pierwszych samodzielnie wykonanych iniekcjach. Edukuje jak ważna jest dieta i wysiłek fizyczny. Wyjaśnia przyczyny hipo i hiperglikemii. Co ważne, edukuje nie tylko samego pacjenta, ale także i jego najbliższych. Tłumaczy, czym jest glukagon oraz kiedy i jak należy użyć "pomarańczowego pudełeczka". To właśnie pielęgniarka towarzyszy chorym w pierwszych dniach od diagnozy. Często pacjenci czują dystans w stosunku do lekarza i boją się szczerze z nim porozmawiać, i choć nie ma tu winy lekarza, to właśnie pielęgniarka jest tym pracownikiem medycznym, który jest bliżej pacjenta. Co rusz musi wejść w rolę psychologa. Wspiera pacjentów w trudnym dla nich momencie, jakim jest diagnoza cukrzycy. W dużej mierze, to właśnie od nastawienia pacjenta zależy sukces jego terapii.

Pielęgniarka Twoim wsparciem

Praca pielęgniarki diabetologicznej z pacjentem nie kończy się w momencie opuszczenia przez pacjenta szpitala. Często powracają oni w ramach tzw. reedukacji albo w momencie zmiany terapii. Widoczne jest to np. podczas podłączania diabetyków do pomp insulinowych. I mimo wstępnego przeszkolenia pacjentów, to głównie na barkach pielęgniarek leży cały proces nauki nowego urządzenia i wyjaśnienia jak maksymalnie można wykorzystać jego możliwości. Tak naprawdę z pielęgniarką chory ma kontakt za każdym razem, kiedy udaje się na wizytę na wizytę lekarską (ważenie, pomiar ciśnienia, czasami wstępny wywiad), a także dodatkowo poza takimi wizytami, kiedy z czymś sobie nie radzi.

Pielęgniarki diabetologiczne edukują nie tylko chorych i ich rodziny. Szerzą wiedzę wśród całego społeczeństwa odnośnie czynników ryzyka cukrzycy typu 2. Promując zdrowy styl życia przyczyniają się do zapobiegania rozwojowi cukrzycy typu 2, a także odgrywają ogromną rolę we wczesnym diagnozowaniu cukrzycy i zapewnianiu szybkiej interwencji.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

 

mojacukrzyca.org - Artykuły: Jaką rolę pełni pielęgniarka diabetologiczna?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 2 czerwca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line