
Pacjenci cierpiący z powodu cukrzycy są leczeni w zależności od rodzaju i stopnia choroby. Jedną z możliwości jest podawanie insuliny zewnętrznie, co umożliwiają specjalistyczne urządzenia. U pacjentów chorujących na 1 stopień cukrzycy wykorzystuje się pompę insulinową, która jest noszona przez chorego w czasie terapii. Urządzenie zabezpiecza pacjenta w podaż insuliny 24 godziny na dobę.
Podanie insuliny przez urządzenie jest możliwe, dzięki specjalnemu wkłuciu w skórę pacjenta, które jest mocowane za pomocą plastra oraz utrzymywane maksimum przez trzy dni. W tym okresie niezwykle istotne jest, by kaniula wkłucia znajdowała się stale pod skórą, w przeciwnym wypadku insulina nie zostanie prawidłowo podana, co może doprowadzić do hiperglikemii lub innych powikłań. Dodatkowo, z racji stałego korzystania z pompy, musimy wziąć pod uwagę miesiące z wyższą temperaturą powietrza, a co za tym idzie, ze zwiększonym wydzielaniem potu, co znacznie zmniejsza skuteczność działania kleju z plastrów mocujących wkłucia.
Pacjenci, zarówno z cukrzycą typu 1, jak i 2, niezależnie od tego, w jaki sposób starają się utrzymać normoglikemię, każdy z nich musi kontrolować poziom cukru we krwi. Mocowanie sensorów jest, podobnie jak w przypadku mocowania wkłuć, bardzo istotne. Wiele firm pracuje nad tym, by wydłużyć czas między wymianami osprzętu. Im dłużej nosimy na skórze sensor, tym częściej borykamy się z problemem odklejania się plastrów mocujących. W takich sytuacjach często pacjenci starają się sobie pomagać dodatkowymi mocowaniami, naklejaniem dodatkowych plastrów co zmniejsza komfort.
Obecnie oprócz kontroli za pomocą glukometru pacjenci korzystają z różnych systemów do ciągłego monitorowania glikemii. Systemy są powiązane z pompą insulinową, ale też niezależne od niej. Każdy z nich wymaga założenia pod skórę odpowiedniego sensora, dzięki któremu pacjent odczytuje na monitorze pompy, smartfona czy czytnika swój aktualny poziom cukru, mogąc podejmować adekwatne działanie medyczne.
Poprawa skuteczności mocowania i oczyszczania skóry
Pomocne w rozwiązywaniu problemów z oklejaniem, może być odpowiednie przygotowanie skóry przed aplikacją plastrów, taśm czy pasków. Najczęściej stosuje się produkty, mające na celu dobre oczyszczenie powierzchni skóry oraz odtłuszczenie tego obszaru celem poprawy adhezji. Nie zawsze się to udaje, szczególnie w tych przypadkach, gdy opatrunek, wkłucie czy sensor ma być umieszczony na dłuższy czas np. 6 dni. Rozwiązaniem tych problemów są produkty oparte na substancjach, które działają jak dodatkowy klej, wzmacniając siłę adhezji.Mastisol - płynny klej medyczny
Jednym z nich jest Mastisol, czyli płynny klej medyczny stosowany do zabezpieczenia opatrunków, plastrów i urządzeń medycznych. Przy stosowaniu do wzmocnienia przylegania wkłuć do podawania insuliny, za pomocą pompy insulinowej 1 opakowanie Mastisolu (kartonik) starcza na ok. 5 miesięcy.Mastisol ma doskonałe właściwości klejące, jest nierozpuszczalny w wodzie. Pomaga w dłuższym utrzymaniu taśm i opatrunków, a zarazem pomaga zmniejszyć narażanie miejsca rany, na działanie patogenów z zewnątrz. W skład Mastisolu wchodzą: mastyks (lepka żywica wydobywana z kory drzewa mastyksowego), stora (żywica wpływająca na właściwości klejące), alkohol (etanol), rozpuszczalnik, salicylan metylu.
Sposób użycia
Nakłada się na czystą, suchą, nieuszkodzoną skórę, bezpośrednio na miejsce, które zostanie pokryte taśmą lub opatrunkiem. Mastisolu nie należy nakładać na otwarte rany.
Obszary zastosowania
- Paski do zamykania ran
- Plastry do mocowania linii krwi
- ET & NG rurki
- Lepsze mocowanie pola operacyjnego
- Mocowanie urządzeń do stomii
- Mocowanie wkłuć i sensorów stosowanych w terapii pompowej w diabetologii
- Mocowanie prowadników do monitorowania

Detachol® - środek do usuwania kleju
Kolejny produkt, który pomaga w szybkim i bezbolesnym usunięciu plastrów, mocowań jest Detachol. Produkt stosowany jest na brzegi plastrów, umożliwia łatwe ich usunięcie. Dodatkowo Detachol pomoże usunąć pozostały na skórze klej ze stosowanych plastrów czy mocowań.Detachol® to niedrażniący środek do usuwania kleju, który pomaga w usuwaniu opatrunków, taśm i większości lepkich pozostałości ze skóry i innych powierzchni. Najczęściej określany jest jako środek do usuwania kleju medycznego.
Sposób użycia
Detachol® nakłada się na krawędź taśmy, opatrunku lub urządzenia, aż do nasycenia. Delikatnie pociągając taśmę, opatrunek lub narożnik urządzenia. Detachol® nakłada się w sposób ciągły, aż do całkowitego usunięcia kleju. Skóra jest następnie oczyszczana łagodnym mydłem i wodą lub zatwierdzonym środkiem do mycia skóry.
Obszary zastosowania
- Zmiany opatrunków na rany i kroplówki
- Urządzenia do stabilizacji cewnika
- Rury ET i NG
- Sprzęt stomijny
- Monitoruj przewody i pozostałości

Więcej informacji na temat Mastisolu i Detacholu można uzyskać na platformie Teomed.pl.
