Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Novo Nordisk Team z 'dziką kartą' na Tour de Pologne 2022!

źródło: Biuro Prasowe Lang Team, dodano: 16 lutego 2022 r.

Historie sportowców, którzy pomimo przeciwności losu, poważnych kontuzji, czy chorób osiągają sukcesy są prawdziwą inspiracją - nie tylko dla kibiców, ale również dla osób, które dopiero zaczynają swoją sportową przygodę. W trakcie wszystkich edycji Tour de Pologne takich inspirujących historii było wiele. Kilka z nich wiąże się z niezwykłą amerykańską drużyną, Novo Nordisk Team. Niezwykłą, ponieważ wszyscy zawodnicy tej grupy mają zdiagnozowaną cukrzycę. W 2022 roku Novo Nordisk Team otrzyma prawo startu w Tour de Pologne, dzięki przyznanej przez Dyrektora Generalnego "dzikiej karcie".

Jednym z bohaterów tej inspirującej historii jest 28-letni Francuz, Charles Planet, u którego w wieku 10 lat zdiagnozowano cukrzycę typu 1.

- Przez kilka tygodni odczuwałem ciągłe pragnienie i musiałem chodzić do łazienki co pięć minut. Moi rodzice byli bardzo zaniepokojeni, więc postanowili zbadać mi poziom glukozy we krwi. Później lekarz potwierdził, że żyję z cukrzycą typu 1. Pamiętam, że nie do końca rozumiałem, co się dzieje. Nikt tak naprawdę nie wyjaśnił mi, co to właściwie znaczy - wspomina Charles Planet.

W 2019 roku Charles Planet świetnie zaprezentował się podczas Tour de Pologne. Na etapie otwierającym w Krakowie zdobył koszulkę Najlepszego Górala, którą utrzymał do 5. etapu. Drugiego dnia polskiego wyścigu, zdobył koszulkę dla Najaktywniejszego Zawodnika, którą utrzymał do końca trwania touru.


- Musiałem podjąć decyzję, o którą koszulkę walczyć. Skoncentrowałem się więc na walce o koszulkę Najaktywniejszego Zawodnika, a nie na walce o dwie koszulki i ryzykowaniu utraty wszystkiego - kontynuuje Planet. Była to pierwsza w historii koszulka WorldTour dla drużyny Novo Nordisk Team. - Ta koszulka reprezentuje dokładnie to, kim jestem i jak chcę się ścigać - podsumował reprezentant Novo Nordisk Team.

W tym samym roku, kiedy Charles Planet święcił sukcesy na południu Polski, po brązowy medal mistrzostw świata w kolarstwie torowym sięgnął Polak - Mateusz Rudyk, który od 2020 roku również należy do drużyny Novo Nordisk.

To był pierwszy krążek dla Polski w historii tej imprezy. Rudyk już od dziecka zapowiadał się na dobrego kolarza. Wygrał Tour de Pologne Junior, wyścig wówczas traktowano jak nieoficjalne mistrzostwa Polski młodzików. Kiedy zdobywał swoje pierwsze w karierze sukcesy, wiedział już, że choruje na cukrzycę. Jednak wtedy poziom leczenia cukrzycy w Polsce różnił się od tego, który jest teraz. Nie było też dylematu o kontynuacji przygody ze sportem. Głównym pytaniem było, czy w ogóle da się uprawiać sport.

Mateusz był już utytułowanym zawodnikiem, kiedy dołączył do Novo Nordisk Team w 2021 roku. Z drużyną połączył go mieszkający w Stanach Zjednoczonych profesor Leszek Sibilski, który jest też pomysłodawcą Światowego Dnia Roweru.


- W 2020 roku zaprosili mnie, abym przyszedł na jeden z etapów Tour de Pologne w Rzeszowie i poznał ekipę. Tak się to zaczęło. Potem wymiana maili, rozmowy na zoom i kilka miesięcy później dołączyłem do "wielkiej rodziny kolarskiej złożonej z diabetyków" - wspomina najlepszy polski torowiec.

Misja Novo Nordisk jest już znana na całym świecie. Jest to pierwsza profesjonalna drużyna kolarska, w której wszyscy zawodnicy startują z cukrzycą typu 1. Kolarze ci ścigają się, aby inspirować, edukować i wzmacniać pozycję wszystkich osób chorych na cukrzycę oraz promować aktywny i zdrowy styl życia.

Amerykańska drużyna powróci w tym roku na Tour de Pologne, a Dyrektor Generalny Vassili Davidenko mówi, że zespół jest podekscytowany możliwością ponownego startu na polskich drogach, w otoczeniu zapierających dech w piersiach krajobrazów oraz walką z najlepszymi kolarzami na świecie.


- To zawsze był dla nas udany wyścig i jesteśmy zaszczyceni, że nasi przyjaciele zaprosili nas ponownie. W 2020 roku po raz ostatni ścigaliśmy się w Polsce i był to piękny tydzień w mieszanym terenie. Nasze wcześniejsze sukcesy i prestiż Tour de Pologne sprawiają, że ten wyścig jest jednym z naszych głównych celów na sezon 2022. Tego lata będziemy mieli w nogach mnóstwo kilometrów, a nasza najsilniejsza drużyna będzie gotowa do występu. Nie możemy się doczekać powrotu! - kontynuował Vassili Davidenko.

Lang Team jest bardzo dumny, że może dać kolejną szansę na pokazanie, jak można rywalizować na wysokim poziomie i jednocześnie żyć z cukrzycą. Również wicemistrz olimpijski z Moskwy, Czesław Lang cieszy się z obecności drużyny w Tour de Pologne: - To inspirujące, że ludzie z cukrzycą nie poddają się i że ruch oraz sport pomaga im. Od lat zapraszamy drużynę Novo Nordisk na nasz wyścig i cieszymy się z ich udziału, ponieważ udowadniają, że można walczyć, że choroba nie jest wyrokiem. W pełni zasługują na dziką kartę i na to aby zaprezentować się w wyścigu rangi World Tour.

Wybierając Team Novo Nordisk, Lang Team potwierdza chęć połączenia sportu z historiami, które mogą zainspirować ludzi do dawania z siebie wszystkiego w każdej sytuacji życiowej, pomimo trudności i nieszczęść.

Łukasz Partyka / AT CommunicationJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

 

mojacukrzyca.org - Artykuły: Novo Nordisk Team z 'dziką kartą' na Tour de Pologne 2022!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 7 czerwca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line