Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca i problemy w sypialni - przeczytaj fragment książki

źródło: Wydawnictwo Harde, dodano: 21 lutego 2022 r.

Wydawnictwo HardeCukrzyca w dużym stopniu wpływa na życie seksualne. Wahania glikemii mogą być przyczyną obniżonego popędu seksualnego, powodować problemy z potencją, bezsenność, bóle głowy. Wszystko to pogarsza komfort życia intymnego osób z cukrzycą. Choroba upośledza sprawność seksualną mężczyzny. U cukrzyków trzy - cztery razy częściej obserwuje się zaburzenia erekcji niż u zdrowych mężczyzn.

Początkowo mogą to być tylko epizody impotencji, ale choroba, zwłaszcza nieleczona, z czasem powoduje coraz większe nasilenie problemów. Przyczyną zaburzeń erekcji u diabetyków jest zbyt niski lub zbyt wysoki poziom glikemii, który prowadzi do uszkodzenia nerwów, tętnic czy nerek. Czynniki te uniemożliwiają mężczyznom osiągnięcie i utrzymanie wzwodu oraz wywołują dolegliwości bólowe w trakcie stosunku.

Czytasz właśnie fragment nowej książki Wydawnictwa Harde pt. "Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie" pióra Izy Radeckiej i Bożeny Stasiak.

Niekiedy problemem jest tak zwana ejakulacja wsteczna. Nasienie uwalniane jest wtedy do pęcherza, zamiast na zewnątrz przez cewkę moczową. Zaburzenie może być przyczyną niepłodności. Przy bolesnych erekcjach ulgę może przynieść masaż krocza. Pomocne są terapie seksualne i treningi relaksacyjne. Pomagają one odzyskać stabilność psychiczną, wiarę w siebie, sprawność seksualną oraz prowadzą do zaakceptowania choroby i czerpania radości z życia. Konsultacja z lekarzem pomaga podjąć odpowiednie kroki w zwalczaniu dolegliwości, a przede wszystkim uspokaja i daje nadzieję na normalne funkcjonowanie.

W przypadku kobiet cukrzyca sprzyja rozwojowi infekcji intymnych. U diabetyczek częściej niż u zdrowych pań występują stany bakteryjne pochwy, cewki i pęcherza moczowego. Zakażenie powoduje ból, pieczenie i problemy z oddawaniem moczu. Także narządy rozrodcze są słabiej ukrwione. W efekcie diabetyczki wykazują mniejszą wrażliwość na bodźce seksualne, np. na pieszczenie łechtaczki. Powoduje to trudności z osiągnięciem orgazmu. Jeśli wystąpią takie problemy, należy skontaktować się z lekarzem, który pomoże dobrać najlepszą terapię.

Ale cukrzyca osłabia libido także w inny sposób. Choroba ta mocno wpływa na kondycję psychiczną. Brak akceptacji schorzenia i swojego ciała prowadzi do lęku i stresu, co wpływa na pojawienie się niechęci do seksu. U diabetyczek bardziej rozpowszechniony jest też strach przed ciążą, bo wahania cukru utrudniają jej przebieg. Cukrzyca nie pozostaje bez wpływu na postrzeganie siebie jako istoty seksualnej. Konieczność noszenia ze sobą pomp insulinowych i ślady po wkłuciach sprawiają, że diabetycy często czują się naznaczeni, skrzywdzeni przez chorobę. W efekcie obniża to poczucie własnej atrakcyjności, utrudnia prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego, a niekiedy wręcz uniemożliwia funkcjonowanie w związku.

SPADEK POZIOMU CUKRU A SEKS

Dobrze leczona cukrzyca nie powinna ograniczać sprawności seksualnej. Jednak aktywność seksualna nie powinna być podejmowana w stanie hipoglikemii, bo - podobnie jak aktywność fizyczna - może skutkować niedocukrzeniem. Dlatego warto badać poziom cukru przed i po stosunku. Po miłosnych igraszkach można sięgnąć też po słodką przekąskę.

Więcej w poradniku "Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie" pióra Izy Radeckiej i Bożeny Stasiak. Polecamy!

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca i problemy w sypialni - przeczytaj fragment książki
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line