Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Nagłe zatrzymanie krążenia - rozpoznanie i pierwsza pomoc

Artykuł sponsorowany, dodano: 15 marca 2022 r.

Nagłe zatrzymanie krążenia - statystyki

Zgodnie z danymi Europejskiej Rady Resuscytacji, każdego roku do nagłego zatrzymania krążenia dochodzi u 400 tys. mieszkańców naszego kontynentu. W zdecydowanej większości są to przypadki pozaszpitalnego zatrzymania krążenia, które zdarzają się w domu, w miejscu pracy, na ulicy. Czas oczekiwania na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego to zazwyczaj kilka, a czasem nawet kilkanaście minut. To, czy w tym czasie pacjentowi zostanie udzielona odpowiednia pomoc, może zadecydować o jego dalszym rokowaniu. Błyskawiczne podjęcie resuscytacji przez świadków zdarzenia może nawet 2-3 krotnie zwiększyć szansę poszkodowanego na przeżycie.

Czym jest nzk

NZK, czyli nagłe zatrzymanie krążenia jest stanem, w którym upośledzona zostaje czynność skurczowa serca, w wyniku czego dochodzi do zatrzymania krążenia krwi. Stan taki prowadzi nieuchronnie do uszkodzenia mózgu i innych narządów wskutek niedotlenienia, a w konsekwencji do śmierci.

Organem, który jest najbardziej wrażliwy na niedotlenienie niewątpliwie jest mózg. Już po 4 minutach od ustania przepływu krwi dochodzi do trwałych zmian w oun. To pokazuje jak ogromne znaczenie ma szybkie rozpoczęcie czynności resuscytacyjnych.

Jak rozpoznać nzk i udzielić prawidłowej pierwszej pomocy
W trakcie nzk dochodzi do:
 • utraty przytomności, którą charakteryzuje brak reakcji poszkodowanego na bodźce zewnętrzne
 • brak wyczuwalnego oddechu lub tzw. oddech agonalny
Stwierdzenie powyższych objawów obliguje świadków zdarzenia do natychmiastowego rozpoczęcia czynności resuscytacyjnych. Warto być na bieżąco z najnowszymi wytycznymi i uczestniczyć w kursach pierwszej pomocy (prywatnie, bądź gdy są organizowane np. w pracy).

Aby prawidłowo ocenić oddech poszkodowanego, należy ułożyć poszkodowanego na plecach i udrożnić jego drogi oddechowe, poprzez umieszczenie naszej dłoni na jego czole i delikatnie odgięcie głowy do tyłu oraz umieszczenie opuszków palców drugiej dłoni pod żuchwą i delikatne jej uniesienie.

Następnie pochylamy nasz policzek nad twarz poszkodowanego i korzystając z zasady "widzę, słyszę, czuję", w ciągu 10 sekund oceniamy oddech poszkodowanego. Jednocześnie obserwujemy ruchy klatki piersiowej. Należy mieć na uwadze, że w ciągu pierwszych minut zatrzymania krążenia u poszkodowanego może wystąpić tzw. oddech agonalny czyli głośne, powolne, nieregularne westchnienia. W tej sytuacji od razu przystępujemy do czynności resuscytacyjnych.

Gdy chory nie reaguje i nie oddycha prawidłowo - należy niezwłocznie wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego (999 lub 112). Najnowsze wytyczne podkreślają szczególną rolę dyspozytora medycznego odbierającego zgłoszenie, który wspiera udzielającego pomocy w rozpoznaniu NZK, prowadzeniu RKO oraz zlokalizowaniu najbliższego AED.

Resuscytację prowadzimy w stosunku 30:2 (30 uciśnięć klatki piersiowej do 2 oddechów ratunkowych). Jeśli nie potrafisz lub nie jesteś przeszkolony w wykonywaniu efektywnych oddechów ratowniczych wykonuj wyłączne uciskanie klatki piersiowej).

Niezwykle istotne jest, aby uciśnięcia klatki piersiowej były efektywne. Aby zapewnić wysokiej jakości uciskanie klatki piersiowej trzeba pamiętać o zachowaniu kilku ważnych zasad:
 • należy uklęknąć z boku poszkodowanego i splecione dłonie ułożyć na środku klatki piersiowej poszkodowanego
 • ramiona muszą być wyprostowane w stawach łokciowych i ułożone prostopadle do klatki piersiowej
 • uciśnięcia wykonujemy na głębokość ok 5 cm z częstością 100/min
Jeżeli na miejscu zdarzenia dostępny jest AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny), każdorazowo powinniśmy do zastosować. O ile uciśnięcia klatki piersiowej podtrzymują krążenie, to defibrylacja ma szansę krążenie przywrócić, dlatego też podkreśla się jej ogromną rolę w ratowaniu pacjenta z nagłym zatrzymaniem krążenia. AED są na coraz większą skalę dostępne w przestrzeni publicznej, można je znaleźć w urzędach, na dworcach, w galeriach handlowych itp. Są to proste i intuicyjne urządzenia, które wydając polecenia głosowe instruują jak prowadzić RKO, a za pomocą elektrod samoprzylepnych przyklejonych na klatkę piersiową poszkodowanego może analizować rytm i zalecić wykonanie defibrylacji.
Resuscytację prowadzimy do momentu:
 • przybycia na miejsce zdarzenia profesjonalnej pomocy
 • odzyskania przez poszkodowanego spontanicznego
 • oddechu wyczerpania sił ratownika.


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Nagłe zatrzymanie krążenia - rozpoznanie i pierwsza pomoc
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line