
Lista Stu za rok 2021 jest ukłonem dla wszystkich zaangażowanych lekarzy i pracowników ochrony zdrowia - nie tylko tych, którzy uplasowali się na miejscach 1-100, ale wszystkich nominowanych i tych, których wkład nie został odnotowany, a codziennie mają ważny udział w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego.
Kandydaci oceniani byli przez kapitułę składającą się z wybitnych ekspertów - osobno w obu kategoriach: Medycyna i System Ochrony Zdrowia. Jurorzy brali pod uwagę osiągnięcia i dokonania kandydatów w 2021 roku, reputację zawodową i wpływy w środowisku oraz siłę publicznego oddziaływania.
Za osobę najbardziej wpływową w polskiej medycynie w 2021 r. kapituła uznała po raz kolejny prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Simona - specjalistę w dziedzinie chorób wewnętrznych i zakaźnych, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ordynatora I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa dolnośląskiego, członka wielu towarzystw naukowych i grup eksperckich.
Za osobę mającą największy pozytywny wpływ na system ochrony zdrowia w Polsce w 2021 r. jury uznało Macieja Miłkowskiego, wiceministra zdrowia odpowiedzialnego m.in. za Departament Polityki Lekowej i Farmacji, Departament Budżetu i Finansów, Departament Zdrowia Publicznego w zakresie uzależnień, Departament Lecznictwa w zakresie taryfikacji świadczeń oraz nadzór nad działalnością Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowego Instytutu Leków.
- Nie ukrywam, że dużym wyzwaniem dla mnie, również ze względów emocjonalnych, jest ogłaszanie decyzji dotyczących objęcia refundacją nowych terapii. Jako wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę refundacyjną, nie mogę pozwolić na przekraczanie granic pewnych wartości w procesie negocjacji lekowych. Nieuchronne jest więc to, że nie wszyscy pacjenci w Polsce będą mogli liczyć na refundację zażywanego leku. Oczywiście, rozumiem, że część z nich może czuć się zawiedziona, ale niestety nie da się sfinansować wszystkiego dla wszystkich. Trudniejsze momenty wynagradza mi ogromna satysfakcja, jaką daje praca w Ministerstwie Zdrowia, a szczególnie dwa obszary bliskie moim zainteresowaniom, czyli współpraca z Narodowym Funduszem Zdrowia i polityka refundacyjna, na której koncentruję się obecnie - powiedział minister Miłkowski w rozmowie, w której podsumował miniony rok i największe wyzwania w pracy w resorcie zdrowia.

LISTA STU 2021: MEDYCYNA
Na Liście Stu 2021 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie odnotowaliśmy w stosunku do poprzedniego roku: 36 wzrostów, 35 spadków, 4 pozycje bez zmian, a 25 osób znalazło się w rankingu po raz pierwszy lub wróciło po nieobecności.15. Prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, spec. chorób wewnętrznych i diabetologii, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pełnomocnik Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego ds. Współpracy Międzynarodowej, redaktor naczelny czasopisma "Clinical Diabetology".
37. Prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski, spec. pediatrii, onkologii, hematologii dziecięcej, endokrynologii i diabetologii dziecięcej, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
53. Prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki, spec. chorób wewnętrznych, diabetologii i endokrynologii, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, dziekan Wydziału Lekarskiego CM UJ, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członek European Association for the Study of Diabetes.
58. Prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, spec. chorób wewnętrznych i diabetologii, prorektor ds. organizacji, promocji i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
60. Dr hab. n. med. Wojciech Fendler, prof. UM w Łodzi, spec. diabetologii, kierownik Zakładu Biostatyki i Medycyny Translacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zastępca dyrektora ds. Naukowych Centrum Wsparcia Badań Klinicznych UM w Łodzi, Visiting Professor w Departament of Radiation Oncology, Dana-Farber Cancer Institute, Boston (USA).
70. Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, spec. pediatrii, endokrynologii, diabetologii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, wiceprzewodnicząca zarządu Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
73. Prof. dr hab. n. med. Janusz Gumprecht, spec. chorób wewnętrznych i diabetologii, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
86. Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, spec. chorób wewnętrznych, diabetologii i hipertensjologii, kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kierownik Wojewódzkiej Poradni dla Chorych na Cukrzycę, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, członek polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych, członek Zespołu ds. Zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
LISTA STU 2021: SYSTEM OCHRONY ZDROWIA
Na Liście Stu 2021 najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia w porównaniu z ubiegłorocznym notowaniem awansowało 36 osób, 24 zadebiutowały lub powróciły po nieobecności, 37 osób zajęło niższe pozycje, a 3 zachowały pozycję z poprzedniego rankingu.1. Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia odpowiedzialny m.in. za Departament Polityki Lekowej i Farmacji, Departament Budżetu i Finansów, Departament Zdrowia Publicznego w zakresie uzależnień, Departament Lecznictwa w zakresie taryfikacji świadczeń oraz nadzór nad działalnością Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowego Instytutu Leków.
55. Prof. dr hab. n. med. Adam Krętowski, spec. chorób wewnętrznych, diabetologii i endokrynologii, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, kierownik Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim, Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Białymstoku, pomysłodawca i koordynator powstania Centrum Badań Klinicznych, Laboratorium Obrazowania Molekularnego, Laboratorium Bioinformatyki i Analizy Danych oraz projektu naukowego dla Centrum Badań Innowacyjnych UMB.
100. Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Portal mojacukrzyca.org serdecznie gratuluje wszystkim nagrodzonym, w szczególności osobom związanych z diabetologią!