Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Prof. Andrzej Królewski doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

źródło: PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej, dodano: 6 czerwca 2022 r.

Światowej sławy badacz zajmujący się cukrzycą i jej powikłaniami - cukrzycową chorobą nerek, prof. Andrzej Królewski, odebrał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Profesor jest pionierem badań dotyczących genetyki cukrzycy, genetyki cukrzycowej choroby nerek. Odkrył nowe geny dla podtypu cukrzycy typu II. Odkrycie wskazuje na nowe mechanizmy, które leżą u podstaw trzustkowych komórek beta i prowadzą do rozwoju cukrzycy.

Naukowiec otrzymał godność w szczególności za - jak uzasadniał rektor UJ prof. Jacek Popiel - "olbrzymi wkład w naukę światową na gruncie epidemiologii i genetyki cukrzycy oraz jej powikłań, w szczególności nefropatii cukrzycowej" oraz za "zasługi dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, głównie w formie wsparcia udzielonego środowisku naukowemu poprzez stworzenie możliwości odbywania staży badawczych przez liczne grono naukowców z Wydziału Lekarskiego".

"Będąc tutaj w roli uhonorowanego chyba każdy zdaje sobie sprawę, jak mali jesteśmy w porównaniu z tymi, którzy było przed nami. Jestem świadom, że zasługi innych były większe i ważniejsze" - powiedział prof. Andrzej Królewski podczas uroczystości w Collegium Novum UJ.

W swoim wystąpieniu mówił o swoich badaniach, podkreślał związki z Polską, wyjaśniał jakie czynniki wpłynęły na to, że został w Stanach Zjednoczonych.

"Jak często w życiu bywa, nieoczekiwane zdarzenia decydują o losie ludzi" - powiedział. Kiedy profesor, po stażach naukowych, zamierzał wraz z rodziną wrócić do Polski, wybuchł tu stan wojenny. Wkrótce naukowiec otrzymał propozycję tworzenia w USA nowej jednostki badawczo-naukowej. "To zadecydowało o moim pozostaniu. Wciąż miałem świadomość, że jestem dłużny moim kolegom, znajomym, rodzinie w Polsce" - opisywał. Podkreślił także, że do jego odkryć i sukcesów przyczynili się młodzi lekarze z Krakowa. Szczególne podziękowania skierował do żony Bożeny - w piątek przypadnie 50. rocznica ich małżeństwa; a także synom - Marcinowi i Adamowi, którzy przylecieli na uroczystość do Krakowa.

Prof. Tomasz Klupa w laudacji przypomniał życiorys i osiągnięcia naukowe uhonorowanego.


Prof. Andrzej Królewski jest absolwentem Warszawskiej Akademii Medycznej. Tytuł profesora medycyny zdobył na Harvard Medical School. W USA zajmował stanowiska dydaktyczne. Od 1983 r. kieruje Sekcją Genetyki i Epidemiologii w Joslin Diabetes Center, Harvard Medical School, w Bostonie. W 1991 r. stworzył nową jednostkę badawczą w ramach Joslin Diabetes Center dla prowadzenia związanych z cukrzycą badań. W Joslin Diabetes Center był kierownikiem tzw. kluczowego laboratorium (core laboratory) genetyki w latach 1991-96 oraz w latach 2005-08 banku próbek biologicznych. W 2014 r. został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem w dziedzinie epidemiologii przyznawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne - Nagrodą Kelly West.

Jest pionierem badań dotyczących genetyki cukrzycy, genetyki cukrzycowej choroby nerek. Odkrył nowe geny dla podtypu cukrzycy typu II. Odkrycie wskazuje na nowe mechanizmy, które leżą u podstaw trzustkowych komórek beta i prowadzą do rozwoju cukrzycy.

Jego badania genetyczne nad cukrzycową chorobą nerek zaowocowały również odkryciem genu ochronnego, który może zapobiegać rozwojowi zwłóknienia i dalszej progresji prowadzącej do niewydolności nerek. Jego pionierskie badania ujawniły nierozpoznaną wcześniej manifestację tej choroby u ludzi, czyli wczesny postępujący spadek czynności, który prowadzi do niewydolności tego organu, powodując konieczność dializy lub przeszczepu.

"Za wszystko, co dla nas czyniłeś, dziękujemy - za Twoją mądrość, życzliwość. My, Twoi uczniowie dziękujemy za to, że nauczyłeś nas nauki przez duże N, że nauczyłeś nas ambicji w nauce, naukowej rzetelności, bezkompromisowości, sięgania po najbardziej ambitne naukowe cele, twardego, naukowego charakteru. Dziękujemy za to, że otworzyłeś nam drogę do naszych indywidualnych karier dbając jednocześnie o rozwój naszych macierzystych jednostek. Dziękujemy za publikacje z najwyższej półki, które stały się naszym udziałem dzięki Tobie" - powiedział prof. Klupa.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Prof. Andrzej Królewski doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line