Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, czerwiec 2022, nr 6 (317)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 7 czerwca 2022 r.

Diabetyk

Już niedługo wakacje. Chyba wszyscy czekają na nie z utęsknieniem. Ale nim wyruszycie podbijać świat i Polskę, warto się porządnie przygotować do wyjazdu, aby nieoczekiwane - acz możliwe - kłopoty zdrowotne nie popsuły nam urlopu. Między innymi informacje na ten temat znajdziecie w nr 6 "Diabetyka". Zebraliśmy w nim także wskazówki, jak dbać o wzrok (to w kontekście zapobiegania występowaniu i rozwojowi powikłań ocznych). Jedną z nich, co może niektórych zaskoczyć, jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, aby chroniły oczy przed promieniami UV.

Także ze względu na letnią porę zajęliśmy się czerniakiem - liczba zachorowań na niego stale wzrasta, więc zachęcamy do profilaktyki i zwiększonej czujności. Osobom zmagającym się z zespołem jelita drażliwego serdecznie polecamy artykuł naszej niesamowitej pani farmaceutki, w którym przedstawiła bogaty arsenał środków łagodzących objawy związane z tą dolegliwością. Jeśli natomiast myślicie, że wszystko już wiecie o podawaniu insuliny, ale chcielibyście dowiedzieć się jeszcze więcej lub odświeżyć swoją wiedzę, to piszemy o tym również w numerze czerwcowym.

DiabetykPOCZYTALNIA
Dieta i plan działania
Awokado a ryzyko chorób serca
Jakość snu a kontrola cukrzycy
Stres hospitalizacji a poziom glukozy
Cukrzycowy zawrót głowy
Flora bakteryjna a cukrzyca typu 2
TEMAT NUMERU
Leczenie powikłań ocznych - wg wytycznych
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Piramida życia w zgodzie z cukrzycą (cz. 2) - Czy cukrzyca znalazła miejsce w twoim życiu?
Przedwakacyjny poradnik diabetyka
POD LUPĄ
Zespół jelita drażliwego
Komórki potrzebują tiaminy
ABC INSULINOTERAPII
Podawanie insuliny (cz. 1)
LEKARZ ODPOWIADA
Stłuszczenie wątroby przy cukrzycy
ZDROWO ŻYWIENIOWO
Jadalne kwiaty
Smaki kwiatów jadalnych
Przepisy kulinarne
BLIŻEJ NATURY
Niezłe ziółko... Fiołek trójbarwny
WARTO WIEDZIEĆ
Uwaga na czerniaka
TEMAT NUMERU
Leczenie powikłań ocznych - wg wytycznych
Retinopatia cukrzycowa jest wysoce specyficznym powikłaniem naczyniowym zarówno cukrzycy typu 1, jak i typu 2. Częstość jej występowania jest silnie związana z czasem trwania cukrzycy, jak też ze stopniem kontroli glikemii.

Oprócz czasu trwania cukrzycy, do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia retinopatii lub z nią związanych należą: przewlekła hiperglikemia, nefropatia, nadciśnienie tętnicze oraz dyslipidemia (niewłaściwe stężenie lipidów i lipoprotein w osoczu; hipercholesterolemia, hipertriglicerydemia, małe stężenie cholesterolu HDL oraz hiperlipidemia mieszana).

Wykazano, że intensywne leczenie cukrzycy, którego celem jest osiągnięcie normoglikemii, zapobiega oraz opóźnia wystąpienie i rozwój retinopatii cukrzycowej. Retinopatię może nasilić i zagrażać widzeniu ciąża u kobiet z cukrzycą typu 1, zwłaszcza gdy kontrola glikemii jest słaba lub stopień rozwoju retinopatii jest zaawansowany.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Piramida życia w zgodzie z cukrzycą (cz. 2)
Czy cukrzyca znalazła miejsce w twoim życiu?
Jeśli pojawiają się u ciebie negatywne emocje, przerażenie, niechęć, związane z diagnozą, warto wybrać się do psychologa. Zachęcam do tego, aby wraz z psychologiem nazwać emocje, które się pojawiły i zarządzić nimi tak, by nie utrudniały dalszego procesu leczenia.

Jeśli natomiast nie wiesz, od czego zacząć, odczuwasz chaos, potrzebujesz wzmocnić swoje poczucie wartości, motywację i pewność siebie, to warto udać się na sesje coachingu zdrowia.

Psycholog i coach pomagają w pozytywnym myśleniu i poszukiwaniu korzyści z chorowania na cukrzycę. Znane powiedzenie mówi: "Kij ma dwa końce", i tak też jest z cukrzycą - ma i dobre, i złe strony. Koncentracja na negatywnych stronach niesie wiele ryzyk, natomiast skupianie uwagi na korzyściach i czerpanie z nich siły może pomoc w przezwyciężaniu trudności, uchronić przed depresją, wzmocnić samoakceptację i miłość do samego siebie. Pozytywne myślenie o cukrzycy ma swoją moc. Mając pozytywne nastawienie, łatwiej dokonywać zmian: złych i nieprawidłowych zachowań na dobre i służące zdrowiu. Jeśli dodatkowo korzystasz z sesji coachingowych, doświadczasz regularnego wsparcia i poczucia "stawiania na nogi".

POD LUPĄ
Zespół jelita drażliwego
Zespołu jelita drażliwego (IBS) zdecydowanie nie można ignorować, ponieważ nieleczony utrudnia normalne funkcjonowanie. Jego terapia polega na niwelowaniu kłopotliwych dolegliwości, o których bardzo często daje o sobie znać układ pokarmowy. W arsenale środków na IBS znajdują się preparaty błonnikowe, środki rozkurczające i wiatropędne, probiotyki, leki analgetyczne (przeciwbólowe), antybiotyki oraz specyfiki zapierające bądź przeczyszczające, w zależności od typu zespołu jelita drażliwego. W terapii IBS nie bez znaczenia jest również odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, prawidłowa higiena snu oraz właściwe rozładowywanie stresu.

Przyjmowanie probiotyku może pomoc w złagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego, a tym samym przyczynić się do poprawy jakości życia pacjentów z IBS. Lepsze efekty skuteczności preparatów probiotycznych odnotowano w przypadku kompozycji jednoszczepowych, niezawierających w składzie inuliny (cukrowej pożywki bakteryjnej, należącej do związków szybko fermentujących). Szczególnie interesujący okazuje się być szczep Lactobacillus plantarum 299v, którego spożywanie może przyczynić się do ograniczenia bólu brzucha i rozdymania jamy brzusznej.

ABC INSULINOTERAPII
Podawanie insuliny (cz. 1)
Iniekcje domięśniowe, szczególnie podane do mięśnia pracującego, mogą zaburzyć proces wchłaniania insuliny. Może to powodować osłabienie kontroli glikemii, w tym jej nadmierne wahania. Wiele badań wykazało, że iniekcje domięśniowe mogą również prowadzić do częstych i niewyjaśnionych epizodów hipoglikemii.

Pacjent może nie być świadomy tego, że wykonuje wkłucie domięśniowe. Istnieje kilka symptomów pozwalających określić, czy substancję podano domięśniowo czy podskórnie. Iniekcje domięśniowe wiążą się z większym ryzykiem krwawienia, zasinienia i bólu. Ból określany jest jako piekący i nasila się przy skurczu mięśnia, w którym znajduje się igła. Jeżeli wykonano wkłucie domięśniowe, igła znajduje się w pozycji pionowej - objaw ten nie występuje podczas iniekcji podskórnych.

Niewyjaśnione wahania glikemii i epizody niedocukrzenia mogą wskazywać na iniekcję domięśniową u dzieci, osób bardzo szczupłych, jak również u osób używających długich igieł lub nieprawidłowo wykonujących iniekcje.

WARTO WIEDZIEĆ
Uwaga na czerniaka
Czerniak jest nowotworem, charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami. Trzeba tu mocno podkreślić, że usunięcie czerniaka (właściwe wycięcie znamienia) na początkowym etapie rozwoju pozwala na wyleczenie prawie 100% chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.

Zachorowalność na czerniaka w Polsce wynosi około 6 przypadków na 100 tys. ludności, co oznacza około 2400 nowych zachorowań rocznie. Jednak są też dane mówiące o 2500-3000 zachorowań rocznie, z czego aż 1500 wykrywanych jest w stadium zaawansowanym lub rozsianym. Niestety, obserwuje się bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań - szacuje się, że liczba czerniaków podwaja się co 10 lat.

Istotnym elementem profilaktyki jest edukacja o potencjalnych czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwór. W przypadku ekspozycji na słońce ważne jest stosowanie preparatów na skórę z odpowiednio wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi, chroniącymi przed promieniami UVA i UVB. Warto dodać, że krem z filtrami należy nakładać na skórę kilka razy w ciągu dnia, także w dni pochmurne.
Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, czerwiec 2022, nr 6 (317)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line