Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Odtworzono jeden z etapów rozwoju zarodka

źródło: Onet.pl, 31 października 2005 r.

Ludzkie zarodkowe komórki macierzyste udało się przekształcić w grupę komórek, z których w normalnym rozwoju zarodka powstają m.in. takie narządy, jak trzustka, wątroba czy płuca. Informację na ten temat podaje pismo "Nature Biotechnology".

Zdaniem autorów pracy, jest to ważny krok na drodze do wykorzystania macierzystych komórek zarodkowych w medycynie - w leczeniu poważnych schorzeń niszczących narządy.

Zarodkowe komórki macierzyste są prymitywnymi komórkami bez żadnej specjalizacji. Ich zaletą jest jednak niezwykła plastyczność - mogą bowiem przekształcić się w dowolny typ tkanki budującej ludzki organizm. Naukowcy planują wykorzystać te niezwykłe zdolności w medycynie - do regeneracji narządów i tkanek zniszczonych przez nieuleczalne schorzenia, takie jak cukrzyca typu I czy choroba Alzheimera.

Aby do tego doszło, muszą najpierw nauczyć się przekształcania komórek macierzystych w daną tkankę. Wymaga to pobudzenia ich za pomocą różnych specyficznych sygnałów chemicznych. W zarodku procesy te zachodzą naturalnie, ale odtworzenie ich w laboratorium stwarza wiele problemów.

Pierwszym ważnym etapem w rozwoju tkanek zarodka jest powstanie trzech warstw komórek (swego rodzaju tkanek zarodkowych) - ektodermy, endodermy i mezodermy, z których każda daje początek konkretnym narządom.

Teraz naukowcom z firmy biotechnologicznej CyThera Inc. w San Diego (Kalifornia) udało się odtworzyć proces przekształcania komórek zarodkowych człowieka w komórki endodermy, które dają początek m.in. komórkom wątroby i komórkom beta-trzustki wydzielającym insulinę.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Odtworzono jeden z etapów rozwoju zarodka
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line