Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca zwiększa ryzyko raka okrężnicy

źródło: Onet.pl, 2 listopada 2005 r.

Osoby chore na cukrzycę mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, donoszą naukowcy podczas 70. dorocznego naukowego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, odbywającego się w Honolulu na Hawajach.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Południowej Karoliny pod kierunkiem dra Donalda Garrowa dowodzą, że osoby cierpiące na cukrzycę, są obarczone większym ryzykiem zachorowania na raka okrężnicy.

Badacze przeanalizowali dane medyczne z lat 1997-2003, pochodzące z amerykańskiego sondażu zdrowotnego National Health Interview Survey. Spośród prawie 227 tysięcy pacjentów objętych analizą, 5,9 proc. chorowała na cukrzycę. Naukowcy przeanalizowali dane medyczne tych osób pod kątem trybu życia, wieku i rasy oraz występowania innych chorób, w tym nowotworów. Okazało się, że u osób cierpiących na cukrzycę ryzyko zachorowania na raka okrężnicy jest 1,4 razy większe niż u reszty populacji.

Rak okrężnicy jest jednym z najczęściej występujących, obok raka piersi, nowotworów u ludzi (prawie 15 proc. wszystkich zachorowań na raka). Do czynników ryzyka należą: nieprawidłowa dieta, szczególnie dieta wysokotłuszczowa, z dużą ilością czerwonego mięsa i uboga w owoce i warzywa, palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu, oraz, jak się teraz okazało, cukrzyca.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca zwiększa ryzyko raka okrężnicy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line