Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Coraz więcej Polaków ma depresję

Artykuł sponsorowany, dodano: 8 sierpnia 2022 r.

Szacuje się, że tylko w Polsce na depresję cierpi 1,5 miliona ludzi. Oczywiście, liczba ta może być nawet kilka razy większa, ponieważ depresja jako podstępna choroba nie zawsze jest prawidłowo diagnozowana, a wiele osób wręcz bagatelizuje jej objawy. Pewne jest, że stany depresyjne wymagają profesjonalnego leczenia. W skrajnych przypadkach chorzy mają myśli samobójcze, które niestety bardzo często realizują. Rocznie próbę samobójczą podejmuje około 9 tysięcy Polaków. W ostatnim czasie ich liczba wzrosła o około 40%.

Dlaczego ludzie cierpią z powodu depresji?

Specjaliści potwierdzają, że depresja jest współczesną chorobą cywilizacyjną, która wymaga profesjonalnego leczenia. Co więcej, u pacjentów, którzy podjęli skuteczną terapię, stany depresyjne potrafią wracać, dlatego stała kontrola lekarska jest wręcz obowiązkowa.

Depresja jest najczęściej wynikiem współczesnego tempa życia. Przewlekły stres, ciągła gonitwa za pieniędzmi, rywalizacja, tzw. wyścig szczurów, do tego problemy w życiu prywatnym - wszystko to może prowadzić do przeciążeń psychicznych. Oczywiście wpływ na występowanie depresji mogą mieć również nagłe traumy i negatywne, niespodziewane przeżycia. Okazuje się, że w ostatnim czasie ogromny wzrost rozpoznanych depresji to efekt pandemii koronawirusa i wprowadzonych obostrzeń. To również lęk o własny byt i strach o najbliższych.

Jak rozpoznać depresję?

Depresja daje różne objawy, nie wszystkie występują u każdego pacjenta, można także mówić o ich różnym natężeniu. Wszystko to sprawia, że jest tak trudna w diagnozowaniu. Warto również dodać, że stany depresyjne bardzo często są bagatelizowane przez samych chorych, którzy uznają je za chwilowe obniżenie nastroju czy samopoczucia. Coraz częściej pacjentów na terapię zgłaszają bliscy, którzy zauważają niepokojące sygnały w zachowaniu chorego.

Do najczęściej występujących objawów depresji zalicza się:
 • obniżony nastrój i złe samopoczucie,
 • utrata zainteresowań,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • problemy z koncentracją uwagi,
 • niska samoocena i poczucie własnej wartości,
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia apetytu,
 • myśli samobójcze.

Leczenie depresji

Przede wszystkim depresję należy właściwie zdiagnozować. W tym celu wykorzystuje się między innymi specjalne testy na depresję, ale kluczowe znaczenie ma konsultacja lekarska z psychologiem bądź psychiatrą.

Leczenie depresji musi być zawsze dopasowane indywidualnie do pacjenta. Pod uwagę bierze się stan zdrowia pacjenta, objawy choroby i ich natężenie.

Najczęściej pacjenci podejmują się indywidualnych terapii u psychologa, bardzo często włączana jest także farmakoterapia przez lekarza psychiatrę.

Co istotne, niestety depresja lubi wracać, dlatego stała kontrola lekarska jest zalecana już na stałe.

Pamiętaj, że jeśli niepokoją Cię objawy w ramach Twojego nastroju i samopoczucia, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Im szybciej zwalczysz symptomy depresji, tym szybciej wrócisz do komfortowego funkcjonowania i odzyskasz radość życia.

fot. materiały prasoweJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~moniuszko  IP: 94.254.234.xxx(2022-08-25 23:49:56)
Ta podstępna choroba pojawiła się również w mojej rodzinie. Dzięki wspólnej interwencji udało się namówić chorego na leczenie w ketamine clinic i skutecznie mu pomóc chociaż była to odmiana lekooporna. Ketamina plus psychoterapia dają naprawdę dobre rezultaty.


Powrót Do góry

 

mojacukrzyca.org - Artykuły: Coraz więcej Polaków ma depresję
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 6 czerwca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line