Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Organizacja JDRF ogłasza powstanie światowego T1D Index

źródło: Europejska Klinika Cukrzycy, dodano: 22 września 2022 r.

JDRF, wiodąca światowa organizacja zajmująca się badaniami nad cukrzycą typu 1 (T1D) oraz wspieraniem osób z cukrzycą, ogłasza uruchomienie wyjątkowej platformy "T1D Index". T1D Index jest pierwszym w swoim rodzaju narzędziem służącym do prognozowania danych, które określa wpływ cukrzycy typu 1 na zdrowie ludzi i zdrowie publiczne w każdym kraju na świecie. Dotychczas brakowało wielu danych dotyczących zapadalności i wpływu cukrzycy typu 1. Wykorzystanie danych i obserwacji zawartych w T1D Index może pomóc w ulepszeniu życia osób z cukrzycą typu 1 poprzez zidentyfikowanie możliwych do wdrożenia działań, w poszczególnych krajach, takich jak: odpowiednio wczesna diagnoza, dostępna opieka i finansowanie badań, mogących prowadzić do wynalezienia sposobów na wyleczenie.

T1D Index oraz towarzyszące mu badanie naukowe zostały opublikowane w wiodącym czasopiśmie medycznym o tematyce cukrzycy i endokrynologii, The Lancet Diabetes & Endocrinology.


Cukrzyca typu 1 jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym i jest obecnie jedną z najpowszechniej występujących chorób przewlekłych - dotyka ona prawie dziewięć milionów ludzi na świecie. Pewne czynniki, takie jak dodatni wywiad rodziny (czyli obecność cukrzycy typu 1 u krewnych), mogą zwiększyć ryzyko jej występowania, ale przyczyną cukrzycy typu 1 nie jest dieta ani styl życia. Cukrzyca typu 1 powoduje, że trzustka wytwarza bardzo mało insuliny lub nie wytwarza jej wcale - oznacza to, że organizm nie może przetwarzać pokarmu w energię, co może prowadzić do późniejszych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek, oczu, włókien nerwowych, serca, a nawet do przedwczesnej śmierci. Obecnie nie ma sposobu na wyleczenie cukrzycy typu 1.

"Jako jeden z przedstawicieli grupy osób z cukrzycą typu 1 wiem, że wielu z nich nie ma tyle szczęścia co ja, aby mieć środki niezbędne do prowadzenia zdrowego i pełnowartościowego życia" - powiedział dr Aaron Kowalski, prezes JDRF. "Dlatego jestem niezmiernie dumny, że dzięki T1D Index dokonano znaczącego postępu w zrozumieniu ogólnoświatowego wpływu jaki ma cukrzyca typu 1. Apelujemy do decydentów i osób odpowiedzialnych za zdrowie publiczne na całym świecie o wykorzystanie tego narzędzia w celu zidentyfikowania i wdrożenia działań, które mogą zmienić trajektorię rozwoju cukrzycy typu 1."

JDRF współpracowała z kluczowymi partnerami i ekspertami z całego świata, aby opracować T1D Index. Wykorzystano wyniki ogólnoświatowej ankiety przeprowadzonej wśród ponad 500 endokrynologów oraz 400 publikacji. Wszystko po to, aby opracować wiarygodne modele danych dotyczących statusu cukrzycy typu 1 globalnie i na poziomie poszczególnych krajów.

T1D Index w unikalny sposób pokazuje skalę ludzkich trudności związanych z cukrzycą typu 1 poprzez wyróżnienie "brakujących osób", czyli liczby osób, które żyłyby jeszcze dzisiaj, gdyby nie zmarły przedwcześnie z powodu komplikacji związanych z cukrzycą typu 1, oraz "straconych lat w zdrowiu", które stanowią czas utracony z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności lub przedwczesnej śmierci z powodu cukrzycy typu 1.

Zaawansowane algorytmy T1D Index sugerują, iż w 2022 roku "brakujących osób" światowo jest ponad 3,86 miliona, a na 1 osobę, u której rozpoznanie cukrzycy typu 1 zostanie postawione w wieku 10 lat przypadają średnio 32 "stracone lata w zdrowiu".


Cukrzyca typu 1 stanowi ogromne wyzwanie pod względem społecznym, emocjonalnym i finansowym dla osób, które z nią żyją, a jej zachorowalność stale rośnie. Dzięki T1D Index zidentyfikowano cztery kluczowe obszary działań, które mogłyby zmienić obecny kierunek rozwoju cukrzycy typu 1 i jej wpływu na ludzi na całym świecie:
 • Odpowiednio wczesna diagnoza: umożliwienie lepszej edukacji i szkoleń dla pracowników medycznych w celu dokładnego zdiagnozowania cukrzycy typu 1. Jeżeli od 2023 roku poprawi się wczesna wykrywalność cukrzycy typu 1, w 2040 roku będzie żyło 668 000 osób więcej.
 • Insulina i paski: stworzenie pozbawionego barier dostępu do insuliny i pasków do badania poziomu glukozy we krwi. Jeżeli od 2023 r. ludność świata będzie miała dostęp do insuliny i pasków testowych, a także do szkoleń w zakresie samokontroli cukrzycy, w 2040 r. będzie żyło o 1,98 mln osób więcej.
 • Pompy i systemy ciągłego monitorowania glikemii (CGM): zapewnienie każdemu choremu na cukrzycę typu 1 dostępu do technologii, która pozwala na automatyczne monitorowanie poziomu glukozy i podawanie insuliny. W 2040 roku mogłoby żyć o 673 000 osób więcej, gdyby wszyscy chorzy na cukrzycę typu 1 mieli dostęp do technologii dostępnych w 2023 roku.
 • Zapobieganie i leczenie: zachęcanie do dalszych inwestycji i badań nad nowymi metodami zapobiegania, terapii i sposobów na wyleczenie cukrzycy typu 1. W 2040 roku może żyć o 890 000 osób więcej, jeśli zostanie wynalezione lekarstwo.
Po określeniu działań na poziomie światowym i krajowym T1D Index zachęca użytkowników do podjęcia działań poprzez dzielenie się danymi i wynikami ze swoimi środowiskami i lokalnymi osobami decyzyjnymi oraz nawiązywanie kontaktów z innymi przedstawicielami wspomagającymi działania na rzecz osób z cukrzycą typu 1 w swoich społecznościach.

Ponadto T1D Index rzuca światło na ważne statystyki dotyczące skali problemów związanych z cukrzycą typu 1 na świecie, w tym:
 • Od 2000 roku częstość występowania cukrzycy typu 1 wzrosła czterokrotnie szybciej niż tempo wzrostu liczby ludności na świecie.
 • Przewidywana liczba osób żyjących z cukrzycą typu 1 w 2040 roku wyniesie 17,43 miliona.
 • Przewidywana liczba "brakujących osób" w roku 2040 wyniesie 6,85 miliona.
Wyniki symulacji oraz prognozy danych T1D Index są najlepszymi i najdokładniejszymi dostępnymi obecnie danymi szacunkowymi - wersja 1.0 osiąga dokładność +/- 6 procent w stosunku do danych rzeczywistych. Jest to znacznie wyższa precyzja w porównaniu z wiodącymi istniejącymi dotychczas, wiodącymi prognozami, których testowana dokładność wynosi +/- 35% (w odniesieniu do tych samych danych, na których testowano T1D Index). To osiągnięcie wynika ze współpracy JDRF, Life for a Child, International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD), International Diabetes Federation (IDF) i Beyond Type 1. T1D Index jest wspierany przez sponsora założycielskiego, firmę Abbott, przy dodatkowym wsparciu ze strony Lilly, Vertex Pharmaceuticals oraz The Leona M. and Harry B. Helmsley Charitable Trust. W kolejnych wydaniach T1D Index zostanie rozszerzony o wskaźniki takie jak: wpływ cukrzycy typu 1 na koszty ekonomiczne, zdrowie psychiczne i jakość życia. Dane te zostaną również podzielone na poziomy regionalne i demograficzne.

Więcej informacji o T1D Index można znaleźć tutaj.

O JDRF

Misją JDRF jest przyspieszenie przełomowych odkryć zmieniających życie osób zmagających się z cukrzycą typu 1 w celu znalezienia sposobu na wyleczenie, zapobieganie i leczenie cukrzycy typu 1 i jej powikłań. Aby to osiągnąć, JDRF od momentu powstania zainwestowała w badania ponad 2,5 miliarda dolarów. Jest to organizacja zbudowana na modelu obywatelskim, w którym ludzie łączą się w swoich lokalnych społecznościach. Współpraca odbywa się zarówno na poziomie regionalnym, w celu zwiększenia efektywności i szerszego oddziaływania zbiórki pieniędzy, a także poziomie krajowym, aby połączyć zasoby, pasję i energię. JDRF współpracuje z instytucjami akademickimi, decydentami oraz partnerami korporacyjnymi i przemysłowymi w celu opracowania i dostarczenia innowacyjnych terapii osobom z cukrzycą typu 1. Pracownicy i wolontariusze JDRF w całych Stanach Zjednoczonych i w pięciu międzynarodowych oddziałach poświęcają się wspieraniu, angażowaniu społeczności i realizacji wizji świata bez cukrzycy typu 1. Aby uzyskać więcej informacji i śledzić na bieżąco działania organizacji, proszę odwiedzić stronę internetową jdrf.org lub Twitter(@JDRF), Facebook (@myjdrf) i Instagram (@jdrfhq).

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~chory człek  IP: 31.0.63.xxx(2022-09-27 17:53:21)
i w kólko to samo badani badania i zero leczenia śmiech na sali


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Organizacja JDRF ogłasza powstanie światowego T1D Index
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line