Lekarze przestrzegają - kobiety nie zdają sobie sprawy, że są w grupie ryzyka. Wydaje im się, że dla nich znacznie groźniejszy jest rak piersi czy macicy, a okazuje się, że to choroby sercowo-naczyniowe odpowiadają za 45 proc. wszystkich zgonów u kobiet, a u mężczyzn - za 39 proc.
Stąd konieczność uświadamiania jakie badania kobiety po 55.roku życia powinny wykonać, by wykryć choroby serca jak najszybciej. Celem kampanii "Serce kobiety" jest wydłużenie życia kobiet poprzez dotarcie do pań z informacją, że proste badania wykonane u specjalistów medycyny rodzinnej mogą im uratować życie.
Najważniejsze jest regularne mierzenie ciśnienia, kontrolowanie poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Właściwe parametry krwi mogą zapobiec powstawaniu miażdżycy, która jest niezwykle groźna dla układu sercowo-naczyniowego kobiet. Dlatego specjaliści medycyny rodzinnej namawiają do badań profilaktycznych, bo wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z realnego zagrożenia.
- Musimy pamiętać, że objawy choroby serca często nie są typowe. Nie zawsze jest to ból w klatce piersiowej, czasami jest to duszność, przemęczenie, pogorszenie tolerancji wysiłku. Nie kojarzymy tych objawów z poważną chorobą serca. Raczej ze zmęczeniem, zapracowaniem, zabieganiem - mówi dr Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
W ramach pierwszej, zeszłorocznej kampanii informacja o potrzebie regularnego badania ciśnienia, poziomu glukozy i cholesterolu dotarła do 100 tys. kobiet. Teraz lekarze mają dla pań konkretne propozycje diagnostyczne. W ramach programu profilaktycznego 40 plus w gabinetach POZ można takie badania wykonać, by wykryć jak najwcześniej czynniki ryzyka i rozwoju miażdżycy i zapobiec chorobom układu krążenia. Dlatego lekarze zachęcają, by panie w wieku 55. plus zgłaszały się do lekarzy rodzinnych i takie badania wykonywały regularnie - co najmniej raz w roku. I przypominają - można uniknąć zawału serca czy udaru mózgu, jeśli nie mamy podwyższonego ciśnienia, wyższego poziomu cholesterolu i glukozy we krwi.
- Na ogół łatwo można to skorygować. Często wystarczy zmiana stylu życia, odpowiednia dieta, ruch i wprowadzone przez specjalistę medycyny rodzinnej właściwe leczenie farmakologiczne - wyjaśnia dr Agata Sławin.
Ambasadorką akcji "Serce kobiety" jest aktorka Kinga Preis, a partnerem Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców.
