Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Stopa cukrzycowa - amputacji można uniknąć

źródło: Onet.pl, 7 listopada 2005 r.

Co 30 sekund na świecie przeprowadza się amputację kończyny z powodu stopy cukrzycowej, w Polsce jest ich 4- 5 tys. rocznie.

Aż 85 procentom z nich można by zapobiec, chociażby dzięki odpowiedniej edukacji pacjentów - alarmowali diabetolodzy na piątkowej konferencji prasowej.

Zorganizowano ją w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który przypada na 14 listopada. W tym roku obchody koncentrują się na problemie stopy cukrzycowej. Jest to groźne powikłanie cukrzycy, które dotyka od 6 do 10 proc. chorych, zwłaszcza z cukrzycą typu II (czyli taką, która występuje głównie u dorosłych i jest wywołana nieprawidłową reakcją organizmu na hormon regulujący poziom glukozy - insulinę, a nie brakiem insuliny).

Według dr Teresy Koblik, która kieruje najstarszym polskim Gabinetem Stopy Cukrzycowej Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, schorzenie to można opisać jako uszkodzenie stopy poniżej kostki - pod wpływem urazu czy owrzodzenia oraz towarzyszącej im infekcji.

Jest to spowodowane, częstym u cukrzyków, uszkodzeniem naczyń krwionośnych oraz nerwów obwodowych, co sprawia, że pacjent nie czuje bólu i wysokiej temperatury. Może wejść na gwóźdź, oparzyć się i nie będzie o tym wiedział, podkreślała dr Koblik. A ponieważ u cukrzyków układ odpornościowy jest osłabiony, bardzo szybko pojawia się infekcja.

O tym, że stopa cukrzycowa jest poważnym problemem zdrowotnym, świadczy fakt, że około 70 proc. wszystkich amputacji stóp przeprowadza się u chorych na cukrzycę, podkreślała dr Koblik. Większość z nich umiera w kilka lat po amputacji lub musi mieć amputację drugiej kończyny.

Według dr Koblik badania wskazują, że niemal w 85 proc. przypadków amputacji można by zapobiec - głównie dzięki precyzyjnej kontroli poziomu glukozy we krwi pacjenta oraz jego edukacji. Chorzy powinni być uczeni tak prostych rzeczy, jak prawidłowa higiena stóp (mycie, pielęgnacja odpowiednie obcinanie paznokci), sposoby unikania urazów, noszenia wygodnego obuwia i skarpet bez szwów, co znacznie obniża ryzyko urazów.

Z ekonomicznego punktu widzenia, profilaktyka stopy cukrzycowej oraz przeciwdziałanie amputacjom kończyn jest opłacalne dla budżetu państwa, zaznaczali diabetolodzy. Amputacja kosztuje średnio 1,5 tys. złotych, natomiast leczenie (trwające kilka dni do kilku tygodni) - ok 200 zł. Poza tym amputacja jest operacją okaleczającą - chorzy muszą się poruszać o kulach lub na wózku. Ogromne koszty rodzą też wczesne renty inwalidzkie.

Aby armia kalekich osób po amputacji nogi zmniejszyła się w Polsce, w Narodowym Funduszu Zdrowia muszą się znaleźć pieniądze na profilaktykę oraz leczenie stopy cukrzycowej, które wymaga współdziałania lekarzy wielu specjalności - diabetologa, ortopedy i chirurga oraz zespołu wykwalifikowanych pielęgniarek, a nawet szewca.

Niestety, poradnie diabetologiczne w Polsce nie mają wyodrębnionych funduszy na edukację, a na terenie całego kraju działają tylko trzy specjalistyczne gabinety stopy cukrzycowej - oprócz najstarszego w Krakowie, jest jeszcze gabinet w Warszawie i Gdańsku, podkreślił prof. Jacek Sieradzki, kierownik Kliniki i Katedry Chorób Metabolicznych Collegium Medicum.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Stopa cukrzycowa - amputacji można uniknąć
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line