Paski do glukometrów
Z listy refundacyjne zostały usunięte paski testowe D+. Tak naprawdę nikt nie wiedział co to za paski i do jakiego glukometru były przeznaczone, więc dobrze, że nie są już refundowane. Przy cukrzycy typu 1 i pozostałych typach cukrzycy wymagające co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę oraz terapii cukrzycy za pomocą pompy insulinowej nastąpiła podwyżka odpłatności pacjenta, o 22 grosze, dla 8 opakowań pasków: Abra, Accu-Chek Active, Accu-Chek Performa, Contour Plus, Contour TS, Diagnostic Gold, Glucomaxx oraz iXell. W przypadku One Touch Select Plus cena zmalała o 16 groszy.W przypadku pozostałych "cukrzyc" podwyżka o 15 groszy w przypadku pasków wymienionych powyżej (8 rodzajów). Paski do One Touch Select Plus tanieją o 39 groszy. Przy dużej ilości opakowań pasków dokonano kosmetycznej zmiany odpłatności o 1 grosz mniej. Szczegóły i nowe ceny w tabeli.
Insuliny
Brak zmian w cenach insulin na listopadowej liście leków refundowanych. Nie pojawił się też żaden nowy preparat. Z listy refundacyjnej zniknęła insulina Liprolog 100 j.m./ml, ale uwaga w fiolce o pojemności 10 ml (to inna fiolka niż ta, co stosuje się w penach). Producent nie zdecydował się na składanie wniosku o przedłużenie refundacji dla tego preparatu. Wszystkie pozostałe pojemności insuliny Liprolog, tj. 10 wkładów po 3 ml, Liprolog KwikPen 5 wtryskiwaczy po 3 ml oraz Liprolog KwikPen 200 j.m./ml cały czas pozostają w refundacji w niezmienionej cenie.Igły do penów
W dalszym ciągu mamy refundowane 10 różnych opakowań igieł do penów. Refundacja przysługuje pacjentom z cukrzycą wymagającą podawania insuliny z ograniczeniem do 4 opakowań igieł na rok dla jednego pacjenta. W przypadku 4 rodzajów igieł cena uległa podwyższeniu o 11 groszy, natomiast cena wszystkich rodzajów Iglessów spadła o 1 grosz.Leki przeciwcukrzycowe
Nowe wskazanie refundacyjne dla leku Jardiance (empagliflozyna). Aktualnie brzmi ono tak:Cukrzyca typu 2 u pacjentów leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, z HbA1c ≥ 7,5% oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym rozumianym jako:
- potwierdzona choroba sercowo-naczyniowa, lub
- uszkodzenie innych narządów objawiające się poprzez: białkomocz lub przerost lewej komory lub retinopatię, lub
- obecność 3 lub więcej głównych czynników ryzyka spośród wymienionych poniżej:
- wiek ≥ 55 lat dla mężczyzn, ≥60 lat dla kobiet,
- dyslipidemia,
- nadciśnienie tętnicze,
- palenie tytoniu,
- otyłość.
- wiek ≥ 55 lat dla mężczyzn, ≥60 lat dla kobiet,
- zmniejszenie wymogu z HbA1c ≥ 8,0% na HbA1c ≥ 7,5%
- usunięcie ograniczenia w zakresie braku stosowania insuliny przez pacjenta przed zastosowaniem leków flozynowych
- usunięcie konieczności 6 miesięcznego okresu stosowania dwóch leków przed włączeniem do leczenia lekami flozynowymi
Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków pierwsza refundacja dla gliptyn (sitagliptyna, wildagliptyna) pojawiła się we wrześniu tego roku, za miesięczną refundowaną terapię pacjent płacił wówczas około 50 zł. Po wejściu do refundacji leków generycznych z tej grupy, koszt terapii obniży się do około 12 zł. Obniżenie kosztów terapii dotyczy zarówno preparatów zawierających samą sitagliptynę, jak i połączenie sitagliptyny z metforminą.
Ceny obowiązujące od 1 listopada 2022 roku
- Tabela z cenami insulin od 1 listopada 2022 r.
- Tabela z cenami pasków do glukometrów (pdf) od 1 listopada 2022 r.
- Tabela z cenami igieł do penów (pdf) od 1 listopada 2022 r.
- Tabela z cenami leków przeciwcukrzycowych (pdf) od 1 listopada 2022 r.