Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Nieleczona cukrzyca zabija. Warto się badać!

źródło: informacja prasowa, dodano: 10 listopada 2022 r.

To poważna i bardzo podstępna choroba. Cukrzyca to epidemia XXI wieku. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią co najmniej 3 mln osób, ale milion jeszcze o tym nie wie. Jak to możliwe? Wiele osób nie zgłasza się na czas do lekarza, nie wykonuje badań profilaktycznych, które mogłyby wykryć cukrzycę. I ignoruje sygnały, które wysyła organizm. A nieleczona cukrzyca jest śmiertelnie groźną chorobą.

- Powoduje poważne powikłania - uszkadza wzrok, nerki, serce, układ krwionośny i nerwowy. Jest przyczyną zawałów serca, udarów mózgu, amputacji nóg. Cukrzyca to poważna choroba, cierpi na nią coraz więcej osób, często młodych, aktywnych zawodowo. To dla wielu osób szok. A przecież można jej zapobiec, wykryć na wczesnym etapie - mówi dr Agata Sławin, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, specjalistka medycyny rodzinnej.

Cukrzyca nawet 10 lat może rozwijać się potajemnie, "tlić się" zanim ujawni się w postaci pełnoobjawowej choroby. Aby temu zapobiec w poradniach POZ lekarze mają do dyspozycji programy profilaktyczne - CHUK czy 40 PLUS lub po prostu badania dla pacjenta, który co najmniej raz w roku powinien odwiedzić swojego lekarza rodzinnego. Szczególnie zagrożeni są pacjenci z nadwagą lub otyli - kobiety, które w pasie mają 80 cm i więcej oraz mężczyźni z obwodem pasa 94 cm i więcej.

- To świadczy o tym, że jest zbyt dużo tkanki tłuszczowej trzewnej - najbardziej niebezpiecznej dla zdrowia. Bo to nie jest niewinny, nadmierny tłuszczyk. To tkanka, która produkuje substancje hormonalne, a one blokują działanie insuliny powodując, że nie jest możliwe wprowadzenie cukru, glukozy do komórek. I ten zbyt wysoki cukier utrzymuje się we krwi, narasta i prowadzi do cukrzycy - wyjaśnia dr Agata Sławin, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, specjalistka medycyny rodzinnej.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Zaniepokoić powinno nas przewlekłe zmęczenie, zmiany skórne, zbyt sucha skóra, trudno gojące się rany, suchość w jamie ustnej, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu i utrata wagi ciała.

Nie są to charakterystyczne objawy, dlatego pacjenci często je bagatelizują i trafiają do lekarza, gdy choroba już niszczy organizm, czasem nawet od lat. A wystarczyłoby raz w roku odwiedzić specjalistę medycyny rodzinnej i wykonać proste badania - oznaczenie poziomu cukru we krwi, szczególnie osoby z nadwagą i otyłe.

Cukrzycę z powodzeniem mogą leczyć specjaliści medycyny rodzinnej, ale najważniejsza - zaraz po diagnostyce, jest edukacja chorego na cukrzycę pacjenta.

- Cukrzyca to wymagająca choroba, pacjent musi się jej nauczyć. Potrzebna jest pomoc dietetyka, fizjoterapeuty - całego zespołu. Takie możliwości daje opieka koordynowana, ale wprowadzenie tego programu wymaga czasu. Dopiero w kilkumiesięcznej perspektywie będziemy mogli zaoferować chorym na cukrzycę bardziej kompleksową opiekę - dodaje dr Agata Sławin.

W Polsce cukrzyca jako bezpośrednia przyczyna śmierci powoduje trzykrotnie więcej zgonów niż wypadki drogowe.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Nieleczona cukrzyca zabija. Warto się badać!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line