Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Bezsenność podnosi ryzyko cukrzycy u mężczyzn

źródło: Onet.pl, 15 listopada 2005 r.

Problemy ze snem podnoszą ryzyko cukrzycy typu II u mężczyzn, ale nie u kobiet - wynika z badań naukowców szwedzkich, o których informuje pismo "Diabetes Care".

Zespół ze Szpitala Uniwersyteckiego w Uppsali doszedł do takich wniosków po przebadaniu 1 tys. 187 kobiet i mężczyzn, w wieku od 45 do 65 lat. Dwukrotnie, w odstępie 12 lat zebrano dane m.in. na temat wieku badanych, nadciśnienia, zaburzeń oddechu we śnie (tzw. bezdechu sennego), masy ciała, zaburzeń nastroju, jak depresja oraz bezsenności. Do objawów bezsenności naukowcy zaliczyli np. problemy z zaśnięciem, zbyt krótki sen oraz sen przerywany.

Analiza statystyczna ujawniła, że u mężczyzn, którzy zachorowali na cukrzycę znacznie częściej występowały kłopoty ze snem, np. trudności z zasypianiem, ciągłością snu oraz zbyt krótki sen. U mężczyzn sypiających nie dłużej niż 5 godzin na dobę ryzyko rozwoju cukrzycy było niemal trzykrotnie wyższe niż u mężczyzn, którzy sypiali dłużej. Z kolei mający kłopoty z ciągłością snu byli niemal 5 razy bardziej narażeni na rozwój cukrzycy. Nie zaobserwowano podobnej zależności u kobiet. Wyniki te znalazły częściowo potwierdzenie w badaniach, które przeprowadził inny szwedzki zespół naukowców - z Uniwersytetu w Goeteborgu - w grupie 1 tys. 462 kobiet między 38 a 60 rokiem życia. Stan zdrowia pacjentek śledzono przez ponad 32 lata.

Naukowcy nie zaobserwowali, by ryzyko zachorowania na cukrzycę u kobiet miało związek z liczbą przesypianych dziennie godzin, kłopotami ze snem czy też stosowaniem leków nasennych.

Podłożem związku między bezsennością a cukrzycą mogą być zaburzenia w wydzielaniu hormonów adrenokortykotropowych, regulujących m.in. reakcję na stres - spekulują badacze. Na razie nie potrafią jednak wyjaśnić, dlaczego związek ten dotyczy tylko mężczyzn.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Bezsenność podnosi ryzyko cukrzycy u mężczyzn
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line