Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pompy insulinowe

Jak działa pompa insulinowa?

źródło: oprac. własne, dodano: 9 grudnia 2022 r.

Cukrzyca typu 1 to choroba słodka tylko z nazwy. Najprościej mówiąc insuliny w organizmie jest za mało albo wcale a cukru we krwi jest za dużo. To co zjadamy podnosi cukier, który zamiast dać nam energię krąży we krwi i niszczy organizm ponieważ trzustka nie produkuje insuliny, która obniża ten poziom i umożliwia jego wchłanianie. Dlatego cukrzyca to ciągły balans między insuliną i cukrem. Jaki więc będzie zadanie pompy insulinowej? O tym dzisiaj.

Pompa insulinowa to niewielkich rozmiarów urządzenie, którego głównym zadaniem jest ciągłe dostarczanie insuliny do organizmu osób, które tej insuliny potrzebują z zewnątrz, ponieważ ich trzustka nie działa tak jak u zdrowego człowieka. Zadaniem pompy jest - najbardziej zbliżone do fizjologii naśladowanie pracy zdrowej trzustki. Upraszczając: insulina potrzebna jest stale aby organizm człowieka mógł żyć i normalnie funkcjonować. Po posiłkach cukier we krwi rośnie a insulina obniża go do właściwego ale bezpiecznego dla nas poziomu.

Insulinę możemy dostarczać na dwa sposoby: penami bądź właśnie pompą. Przy terapii penami zazwyczaj podajemy dwa rodzaje insuliny - długodziałającą, podkładową - nazwijmy ją naszą bazą oraz doposiłkową - te dawki nazywamy bolusami. Każdego dnia czeka nas zatem seria ukłuć przy pomocy igły.


Przy pompie zakładamy wkłucie, z reguły na 3 dni, chociaż są też już dostępne wkłucia 7 dniowe. I tutaj już pierwszy plus tej terapii - mniejsza liczba ukłuć. Będąc na pompie stosujemy tylko jeden rodzaj insuliny - analog krótkodziałający. Pompa dostarcza, co chwilę - małe dawki insuliny, czyli tzw. bazę. Tak jak to robi zdrowa trzustka. A im coś bardziej zbliżonego do natury tym lepiej.

Drugą funkcją pompy jest podawanie bolusów, czyli insuliny na posiłki lub ewentualne na obniżenie zbyt wysokiego cukru, czyli tzw. korekty. Pompa insulinowa umożliwia podawanie bardzo precyzyjnych dawek insuliny. Możemy to zrobić z wielką dokładnością, co świetnie sprawdza się m.in. u dzieci lub osób, które mają małe zapotrzebowanie na insulinę.

Oprócz tego, dzięki wbudowanym i zintegrowanym z pompą insulinową, systemom ciągłego monitorowania glikemii firmy Medtronic mamy możliwość podglądu naszego aktualnego poziom cukru we krwi na ekranie urządzenia lub telefonu. Częścią tego systemu jest sensor, który łączy się z transmiterem. Sensor wymieniamy co 7 dni a transmiter doładowujemy za każdym razem w ładowarce. Firma gwarantuje rok działania transmitera, który po wyczerpaniu wymaga wymiany, ale w praktyce transmiter potrafi działać dużo dłużej.


Co więcej, im bardziej zaawansowany system, tym więcej możliwości i coraz doskonalszy sposób naśladowania pracy zdrowej trzustki. Zaawansowane systemy oferują powiadomienia o niskim i wysokim poziomie cukru we krwi. Niektóre pompy potrafią zatrzymywać podawanie insuliny w przypadku wykrycia, że poziom cukru spada - co chroni w dużej mierze przed hipoglikemią. Ale to nie wszystko. Najnowsze i najbardziej zaawansowane urządzenia działają w systemie półzamkniętej pętli. Potrafią samodzielnie reagować na aktualny albo przewidywany poziom cukru. Same modyfikują ilość insuliny bazowej, zatrzymując jej podawanie w przypadku przewidywanej hipoglikemii, ale w drugiej strony w przypadku wysokiego poziomu cukru lub przewidywanej hiperglikemii automatycznie podają mikrobolusy w celu zbicia cukru. Tak więc w bardzo dużym stopniu odciążają osobę z cukrzycą w samokontroli i stałym myśleniu o chorobie oraz w nieustannej konieczności podejmowania decyzji terapeutycznych.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pompy insulinowe: Jak działa pompa insulinowa?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 12 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line