Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Dieta uboga w węglowodany może być groźna dla serca

źródło: Onet.pl, 17 listopada 2005 r.

Dieta uboga w węglowodany a bogata w tłuszcze znacznie ogranicza dopływ energii do serca i może prowadzić do zaburzeń w jego pracy - wskazują najnowsze brytyjskie badania.

Dieta wysokotłuszczowa, a jednocześnie uboga w węglowodany jest znana w różnych wersjach i pod różnymi nazwami, np. jako dieta Atkinsa lub Kwaśniewskiego. Wiadomo, że osoby, które na nią przechodzą bardzo szybko tracą na wadze, ale długoterminowy wpływ tej diety na zdrowie, w tym na serce i metabolizm, nie został jeszcze dobrze zbadany.

Najnowsze badania zespołu z Uniwersytetu w Oksfordzie wskazują, że dieta wysokotłuszczowa i uboga w węglowodany może być przyczyną niedoborów energetycznych w mięśniu sercowym. Badacze przez dwa tygodnie śledzili stan zdrowia 19 osób będących na takiej diecie. Okazało się, że pod jej wpływem w mięśniu sercowym gromadziło się o 16 proc. mniej energii, niż u osób na diecie zwykłej, tj. takiej, której podstawę stanowią węglowodany. U niektórych osób dopływ energii do serca spadł nawet o jedną trzecią.

Jak komentuje prowadzący badania prof. Kieran Clarke, podobne do zaobserwowanych niedobory energetyczne w mięśniu sercowym mają osoby z cukrzycą typu II, otyłością i chorobami serca. Bardzo poważne ograniczenie dopływu energii do serca mają np. osoby z niewydolnością tego organu.

Mięsień sercowy u osób na diecie ubogiej w węglowodany nie ulegał przy tym prawidłowemu rozluźnieniu, był nieco bardziej "sztywny" niż przed przejściem na tę dietę. Jeden z pacjentów przyznał, że nie był wówczas w stanie uprawiać codziennego joggingu.

Zmiany te udało się odwrócić w okresie dwóch tygodni po powrocie na zwykłą dietę.

Wyniki tych badań nie dowodzą jeszcze, że dieta bogata w tłuszcze, a uboga w węglowodany jest szkodliwa dla zdrowia, podkreślają naukowcy. Być może organizm i serce adaptują się do niej dopiero po dłuższym czasie. Aby to stwierdzić, trzeba przeprowadzić więcej doświadczeń. "Nie zalecamy jednak tej diety nikomu, kto chce schudnąć i jednocześnie dbać o zdrowie serca" - konkludują badacze.

Naukowcy zaprezentowali swoje wyniki na dorocznym spotkaniu stowarzyszenia American Heart Association.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Dieta uboga w węglowodany może być groźna dla serca
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line