Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
IGLESSY do pena
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Melatonina dla dziecka - jak działa i czy jest bezpieczna? Odpowiadamy

Artykuł sponsorowany, dodano: 3 stycznia 2023 r.

Dobry sen to podstawa produktywności i to od niego w dużej mierze zależą efektywność pracy, poziom koncentracji i ogólne samopoczucie. Co jednak sprawia, że sen nie zawsze jest tak samo głęboki i spokojny? Hormonem, który za to odpowiada i ma za zadanie regulować dobowy rytm i kontrolować procesy zasypiania jest właśnie melatonina.

Melatonina dla dziecka - sposób na zaśnięcie?

Ludzki organizm produkuje melatoninę na potrzeby regulacji rytmu dobowego oraz kontroli czuwania i snu. Hormon ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i jest często wykorzystywany w suplementach, które mają ułatwiać zasypianie i łagodzić zaburzenia snu. W przypadku preparatów dla dorosłych dylematów jest niewiele. Opinie są jednak różne, jeśli chodzi o to, jakie działanie ma melatonina dla dzieci.

Melatonina - czy jest bezpieczna dla dziecka?

Mogłoby się wydawać, że skoro jest to hormon produkowany przez organizm, to nie powinien negatywnie wpływać na funkcjonowanie. W praktyce wnioski nie są jednak tak oczywiste. Reakcje bywają różne - więcej o melatoninie dla dzieci przeczytasz na stronie mito-med.pl. Zgodnie z przytoczonymi tam badaniami, odnotowano przypadki zatruć wśród dzieci, które przyjmowały hormon. Warto jednak uściślić, że zatrucia te w większości były wynikiem przypadkowego spożycia, a przyczyną powstania niepożądanych dolegliwości mogła być po prostu nieodpowiednia, zbyt duża dawka.

Melatonina - podobnie jak wiele innych substancji - może wchodzić w reakcje z niektórymi lekami, dlatego zawsze przed podjęciem decyzji o jej przyjmowaniu zaleca się konsultację z pediatrą.

Melatonina dla dzieci - skutki uboczne i środki ostrożności

Organizm to skomplikowana maszyna, która w zależności od wielu czynników może różnie reagować. Podobnie wygląda sprawa reakcji na melatoninę u dzieci. Wiele czynników ma wpływ na to, czy skutki uboczne się w ogóle pojawią i jakie będzie ich nasilenie.

Wśród dolegliwości powiązanych z przyjmowaniem melatoniny wymienia się między innymi bóle głowy, senność i nudności. Przy stosowaniu tego hormonu mogą też pojawiać się zupełnie przeciwne reakcje, czyli między innymi pobudzenie i nerwowość. Żeby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych, najlepiej przed podaniem środka dziecku skonsultować się z lekarzem i ustalić ze specjalistą dawkę oraz częstotliwość podawania melatoniny.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że substancja ta nie wykazuje potencjału uzależniającego i nawet regularne przyjmowanie nie doprowadza do wykształcenia się tolerancji - to w głównej mierze odróżnia ją od wielu leków nasennych. Ostrożnością należy natomiast wykazać się w kwestii dawki - przyjmowanie zbyt dużej ilości melatoniny może już być niekorzystne dla organizmu.

Prawidłowy sen dziecka a melatonina

Rytuał zasypiania dzieci dla wielu rodziców jest wyzwaniem. Statystyki podają, że nawet 25% dzieci może mieć problemy z zaśnięciem i zaburzenia snu. Oczywiście kluczową rolę w regulacji dobowego rytmu powinien odgrywać zdrowy tryb życia, ale czasem nawet odpowiednia dieta, ruch i sumienne dbanie o tzw. higienę snu nie przynoszą rezultatu. Jeśli mimo zdrowego trybu życia dziecko ma problemy z zasypianiem, warto rozważyć podawanie melatoniny.

Dawkowanie melatoniny u dzieci powinien ustalić pediatra. Podejmie on decyzję, biorąc pod uwagę szereg istotnych czynników, takich jak na przykład: choroby towarzyszące, przyjmowane na stałe leki, wiek i stan zdrowia dziecka. Melatonina u niemowlaka może bowiem wywołać inne reakcje niż u starszego dziecka czy nastolatka. Warto pamiętać, aby po podaniu dziecku leku przygasić światła i ograniczyć psychostymulujące bodźce.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Melatonina dla dziecka - jak działa i czy jest bezpieczna? Odpowiadamy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
IGLESSY do pena
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 3 lutego 2023 r.

Zadaj pytanie on-line