Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Czy recepta na medyczną marihuanę może być wystawiona przez internet? Odpowiadamy!

Artykuł sponsorowany, dodano: 7 lutego 2023 r.

W Polsce można kupić legalnie medyczną marihuanę, jeśli pacjent uda się do apteki. Nie każdy jednak może kupić susz konopny od ręki, gdyż potrzebna jest wystawiona przez lekarza recepta na medyczną marihuanę. Receptę może wystawić lekarz uprawniony do wypisywania recept RPW, jednak czy możliwe jest przepisanie medycznej marihuany przez Internet?

Co to jest lecznicza marihuana i jakie ma wskazania?

Medyczną marihuaną określa się susz konopny wykorzystywany do celów leczniczych, który w Polsce można kupić legalnie pod pewnymi warunkami. Niezbędnym wymogiem do kupienia suszu konopnego w aptece jest posiadana przez pacjenta recepta na medyczną marihuanę, którą wystawić może tylko uprawniony lekarz. Jest to terapia alternatywna, którą najczęściej stosują pacjenci, w przypadku których leczenie konwencjonalne okazało się niewystarczająco skuteczne lub wiązało się z nasilonymi efektami ubocznymi.

Wskazań do stosowania leczniczej marihuany jest bardzo dużo. Znajduje zastosowanie między innymi w przypadku terapii bólu, chorób autoimmunologicznych, chorób ginekologicznych, urologicznych i dermatologicznych. Stosuje się ją też przy chorobach takich jak jaskra, anoreksja, choroba Parkinsona, padaczka lekooporna, choroba Alzheimera i wiele innych. Każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję o tym, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia konopnego.

Recepta na medyczną marihuanę przez Internet - czy to możliwe?

Zgodnie z wcześniej podanymi informacjami marihuana medyczna w Polsce może być kupiona jedynie na receptę. Jeśli zatem pacjenta interesują legalne leki z marihuany w Polsce, powinien zgłosić się do lekarza. Nie musi być to jednak lekarz przyjmujący stacjonarnie, gdyż wzór recepty na medyczną marihuanę uzupełnić można też zdalnie - np. w CentrumMarihuany.pl w ramach konsultacji online ze specjalistą. Aby pacjent mógł otrzymać receptę na medyczną marihuanę, musi wcześniej przejść kwalifikację do terapii konopnej.

Konsultacje z lekarzem przez Internet są praktycznym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy nie mogą pozwolić sobie na długie terminy oczekiwania na wizyty w placówkach stacjonarnych. Opcja ta sprawdzić się może też w przypadku pacjentów, którzy nie mieszkają w okolicy placówek specjalizujących się w terapii konopnej, a mają ograniczoną mobilność. W Polsce receptę na medyczną marihuanę może wystawić każdy lekarz uprawniony do wypisywania recept RPW (oprócz lek. weterynarii), jednak zdecydowanie lepiej zgłosić się do osoby doświadczonej w prowadzeniu terapii konopnych.

Leki z marihuany w Polsce - co musisz wiedzieć?

Wystawiona pacjentowi recepta na medyczną marihuanę uprawnia go do zakupu suszu konopnego w aptece. Należy udać się do apteki zajmującej się sprzedażą produktów konopnych, a z realizacją e-recepty (również tej otrzymanej online) pacjent nie powinien mieć problemu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w Polsce leczenie medyczną marihuaną nie podlega refundacji. Oznacza to, że całość kosztów pacjent musi pokryć z własnej kieszeni, a mogą być to koszty wysokie, jeśli pacjent potrzebuje dużych dawek suszu.

Ze względu na zawartość THC w suszu konopnym osoby leczące się medyczną marihuaną nie powinny prowadzić pojazdów. W przypadku wykonania testów na obecność narkotyków można mieć nieprzyjemności. Prowadzenie pojazdów pod wpływem środków o działaniu psychotropowym może być niebezpieczne i traktowane jest jak przestępstwo. Dla organów kontrolujących w tym przypadku nie będzie miało znaczenia, czy pacjent stosuje medyczną marihuanę legalnie.



Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Róża  IP: 91.236.84.xxx(2023-06-26 18:29:45)
Może być wystawiona online, ale moim zdaniem lepiej i bezpieczniej jest udac się do lekarza. Znam Centrum Medycyny Konopnej w Warszawie. Stacjonarnie są tylko w stolicy, więc na konsultacje i badania jechałam ten kawał drogi. Teraz podczas kontynuacji leczenia mam wizyty online co oczywiście bardzo wszystko ułatwia. Dla mnie ważne było to, że pracują tam lekarze wielu specjalizacji i ewentualna recepta zostanie wystawiona po badaniach a nie na szybko przez w sumie przypadkowego lekarza.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Czy recepta na medyczną marihuanę może być wystawiona przez internet? Odpowiadamy!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line