Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Poznaj aplikację MyDiaMate. Zobacz program "Akcja edukacja" o psychodiabetologii!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Posiedzenie Komisji Zdrowia i Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w sprawie cukrzycy

źródło: info. własne, dodano: 8 lutego 2023 r.

W dniu 8 lutego 2023 roku odbyło się w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej posiedzenie Komisji Zdrowia oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Podczas posiedzenia Komisji odbyło się rozpatrzenie informacji o realizacji opieki nad dziećmi z cukrzycą w placówkach oświatowych, szkołach i przedszkolach: pomocy dotyczącej podawania insuliny oraz pomiarów glikemii, ze szczególnym uwzględnieniem dostępności i liczby nauczycieli, którzy wyrazili zgodę na wykonywanie takich czynności. W spotkaniu udział wzięli Minister Edukacji i Nauki oraz Minister Zdrowia.

Ze strony organizacji pacjenckich i lekarskich w spotkaniu udział wzięli: prof. Agnieszka Szadkowska, prof. Przemysława Jarosz-Chobot, Anna Śliwińska z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Barbara Kucharska z Fundacji Diabeciaki, Marta Ośmiańska z Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą, a także Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy Pani poseł Ewa Kołodziej.

"Mimo pewnej poprawy sytuacji dzieci z cukrzycą w placówkach oświatowych w porównaniu do wcześniejszych lat, nadal brakuje systemowych rozwiązań pozwalających na zapewnienie dzieciom stosownej opieki. Przede wszystkim brak regulacji prawnych w zakresie pomocy dzieciom z cukrzycą w takich czynnościach jak podawanie insuliny, wykonywanie pomiaru poziomu glukozy, czy podanie ratującego życie glukagonu. Bezpieczeństwo dzieci z cukrzycą nie może zależeć od tego, czy opiekun wyraził lub nie wyraził zgody na pomoc w wyżej wymienionych czynnościach. Bardzo odczuwalny jest również brak pielęgniarek i higienistek szkolnych." - informuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Dalej czytamy: "Polskie Towarzystwo Diabetologiczne rok temu wystosowało pismo do Ministerstwa Zdrowia zawierające propozycje zmian mających na celu poprawę istniejącego stanu rzeczy, jednak dokument pozostaje bez rozpatrzenia. Bardzo pomocna byłaby obecność w szkole asystenta dziecka z cukrzycą - rozwiązanie to popierają liczni eksperci. Środowisko diabetologiczne będzie dalej prowadziło rozmowy z Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki na temat poprawy sytuacji dzieci z cukrzycą w placówkach oświatowych."

Zobacz retransmisję posiedzeniaJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Posiedzenie Komisji Zdrowia i Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w sprawie cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line