Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Ciągłe monitorowanie glikemii u kobiet w ciąży z cukrzycą. Dlaczego jest takie ważne?

źródło: materiały prasowe, dodano: 14 lutego 2023 r.

Stosowanie systemu ciągłego monitorowania glikemii u kobiet w ciąży z cukrzycą nie tylko pozwala skuteczniej kontrolować u nich tę chorobę, ale przyczynia się do zmniejszenia ilości powikłań u ich dzieci i wpływa korzystnie na ich rozwój - przekonują eksperci. I apelują, aby z refundacji takiego systemu mogły skorzystać również ciężarne, które nie wymagają insulinoterapii.

- Cukrzyca ciążowa jest jednym z najczęstszych powikłań występujących w trakcie ciąży. Dane epidemiologiczne wskazują, że w ostatnim dziesięcioleciu częstość ciąż powikłanych cukrzycą wzrosła z 3,5 do nawet kilkunastu procent. Warto wspomnieć, że w około 1 proc. ciąż mamy do czynienia z przewlekle chorującymi na cukrzycę typu 1 lub 2 - mówi prof. Dorota Bomba-Opoń, członek zarządu Sekcji Cukrzycy i Chorób Metabolicznych oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Ciągłe monitorowanie glikemii zmniejsza ryzyko powikłań u noworodka

Zaburzenia glikemii u kobiety w ciąży wpływają na ryzyko wystąpienia powikłań u jej dziecka. Cukrzyca wpływa na rozwijający się płód i może prowadzić do wielu zaburzeń i wad rozwojowych, makrosomii, wcześniactwa, hipoglikemii noworodkowej. Z powodu cukrzycy może dojść do niedotlenienia płodu, a w przyszłości istnieje ryzyko pojawienia się u dziecka zespołu metabolicznego: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego. Zwiększa się także ryzyko wystąpienia cukrzycy u matki po zakończeniu ciąży.

Wyniki badań wskazują, że duża zmienność glikemii w ciągu dnia oraz podwyższone wartości glikemii w nocy i w godzinach porannych zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań płodowych. Systemy ciągłego monitorowania glikemii pozwalają ocenić nie tylko chwilową wartość cukru, ale również tendencje zmian. Nieoceniona jest także możliwość zdiagnozowania hipoglikemii nocnych, co pozwala na odpowiednie dostosowanie dawki insuliny.

- Systemy ciągłego monitorowania glikemii to rewolucja. Dzięki nim posługujemy się dziś zupełnie innymi kryteriami wyrównania cukrzycy, przestajemy analizować pojedyncze wartości glikemii, najważniejsze jest to, jaką część doby kobieta przebywa w zakresie normoglikemii. Tylko systemy monitorowania glikemii dają nam taką możliwość. Badania ostatnich lat, również prowadzone w naszym ośrodku, pokazują, że pacjentki z cukrzycą ciążową, które stosowały systemy ciągłego monitorowania glikemii, miały lepsze wyrównanie cukrzycy, było też mniej powikłań u noworodków - mówi prof. Bomba-Opoń.

Ciągłe monitorowanie glikemii potrzebne wszystkim kobietom w ciąży

Od stycznia 2023 roku systemy ciągłego monitorowania glikemii są refundowane dla kobiet z cukrzycą w ciąży, które wymagają insulinoterapii, czyli dla ok. 1/3 wszystkich pacjentek z cukrzycą w ciąży. Eksperci stoją jednak na stanowisku, że zasadne jest rozszerzenie refundacje także na grupę kobiet w ciąży, które nie muszą przyjmować insuliny.

- Jako Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników bardzo się cieszymy, że od stycznia systemy ciągłego monitorowania glikemii są refundowane dla kobiet z cukrzycą wymagających insulinoterapii. Jednak wydaje się zasadne, aby dostęp do refundowanych nowoczesnych systemów monitorowania glikemii uzyskały również kobiety w ciąży, u których występuje ryzyko hiperglikemii na etapie, gdy insulina nie jest jeszcze wdrożona - podkreśla prof. Bomba-Opoń.

Jak podkreślają eksperci, systemy ciągłego monitorowania glikemii są nie tylko doskonałym narzędziem diagnostycznym, ale również edukacyjnym.

- Wyniki badań wskazują, że kobiety z cukrzycą ciążową stosujące systemy ciągłego monitorowania glikemii lepiej realizowały zalecenia dietetyczne i osiągały lepsze wyrównanie poziomu glukozy w porównaniu z grupą leczoną na podstawie pomiarów dokonywanych glukometrem - przekonuje Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.


Foto: Daniel Reche


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Ciągłe monitorowanie glikemii u kobiet w ciąży z cukrzycą. Dlaczego jest takie ważne?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line