Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Suplementacja witamin i mikroelementów u osób z cukrzycą

źródło: oprac. własne na zlecenie Partnera, materiał sponsorowany, dodano: 22 lutego 2023 r.

Cukrzyca jest wymagającą chorobą. To nie tylko dbanie o właściwy poziom cukru we krwi, ale również szereg innych ważnych elementów, jak chociażby kontrola masy ciała, ciśnienia tętniczego oraz lipidów. Każdego dnia osoba z cukrzycą stara się, aby nie dopuścić do zbyt wysokiego lub zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Również ważnym elementem jest suplementacja witamin i innych mikroelementów u osób, u których stwierdza się ich niedobory.

Zgodnie z Zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego suplementacja witamin lub mikroelementów u osób, u których nie stwierdza się ich niedoborów, jest niewskazana. Wyjątek stanowią tutaj witamina D3, kwas foliowy oraz witamina B12. Dodatkowo też ważna może okazać się suplementacja multiwitaminowa w przypadku osób starszych, wegetarian, wegan oraz osób stosujących diety bardzo niskokaloryczne.

Witamina D3

Witamina D pełni w organizmie bardzo istotną role, m.in.: pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, dzięki czemu ma ogromny wpływ na prawidłowe kształtowanie się kości u dzieci i niemowląt, oraz na ich odpowiednią gęstość. Witamina D może zapobiegać nadciśnieniu, chorobom serca, alergii, anemii oraz cukrzycy. W przypadku osób z cukrzycą suplementacja witaminy D jest zgodna z zaleceniami dla populacji ogólnej.

Kwas foliowy

Hiperglikemia w ciąży zwiększa ryzyko powikłań położniczych u ciężarnej i rozwijającego się płodu oraz rzutuje na dalszy rozwój dziecka. Dlatego niezależnie od rodzaju cukrzycy (przedciążowa czy hiperglikemia rozpoznawana w czasie ciąży) należy w trakcie terapii dążyć do wartości glikemii stwierdzanych u zdrowych ciężarnych.

Kobiety w ciąży powinny wykonywać pomiary glikemii samodzielnie, po odpowiednim przeszkoleniu przez pielęgniarkę posiadającą doświadczenie w opiece nad chorymi na cukrzycę. Liczba i pory oznaczania stężenia glukozy powinny być uzależnione od natężenia zaburzeń gospodarki węglowodanowej i stosowanego leczenia.

Zgodnie z Zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w okresie planowania ciąży zaleca się wdrożyć suplementację kwasem foliowym (minimum 0,4 mg/dzień) przez okres co najmniej 6 tygodni przed zajściem w ciążę do 12. tygodnia ciąży. Suplementacja kwasem foliowym powinnna odbywać się także przez cały czas karmienia dziecka piersią.

Witamina B12

Witamina B12 odgrywa w organizmie człowieka niezwykle ważną rolę, a jej odpowiedni poziom jest niezbędny dla właściwego funkcjonowania organizmu. Ponieważ organizm człowieka nie może wytworzyć jej samodzielnie, konieczna jest suplementacja z pożywieniem. Witamina B12 występuje w wielu różnych formach, które zmieniają się w obrębie organizmu. W zależności od konkretnej formy witamina wykazuje odmienną trwałość czy strukturę.

Witamina B12 ma niezwykle wszechstronne działanie. Bierze udział w wytwarzaniu kwasów nukleinowych i krwinek czerwonych, odpowiada za wiele reakcji metabolicznych (białek, tłuszczów i węglowodanów), buduje osłonkę mielinową włókien nerwowych oraz wspiera syntezę tak ważnych neuroprzekaźników jak np. dopamina czy serotonina.

Witamina B12 u osób z cukrzycą leczonych długotrwale metforminą powinna być suplementowana w przypadku stwierdzenia jej niedoboru.

Gdzie na zakupy?

W Dr.Max Drogeria znajdziemy cały dział zawierający suplementy dla diabetyków. Można tutaj znaleźć suplementy diety zawierające witaminę B12, morwę białą, chrom i berberynę. W drogerii dostępne są także inne przydatne produkty dla diabetyków: stewia do słodzenia, balsamy do ciała, nakłuwacze, lancety oraz płynna glukoza w żelu. Warto zapoznać się z ofertą Dr.Max Drogeria.

Należy również pamiętać o tym, że zgodnie z Zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego każdy chory po zabiegu chirurgicznego leczenia cukrzycy powinien na stałe pozostawać pod opieką lekarza diabetologa i chirurga ogólnego oraz otrzymywać stałą suplementację witamin i mikroelementów, aby zapobiec ich niedoborom.

Witaminy to substancje niezbędne nam do życia. Umożliwiają prawidłowy przebieg reakcji biochemicznych w organizmie. Biorą udział w metabolizmie białek, tłuszczów i cukrów. Suplementacja witamin lub mikroelementów powinna się odbywać u osób, u których stwierdzono ich niedobory. Witaminy i mikroelementy stanowią grupę składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór lub nadmiar któregokolwiek ze składników może skutkować zaburzeniami stanu zdrowia. Warto zadbać o swoje zdrowie.


Ormus, który zawiera składniki takie jak selen i magnez, może przynieść korzyści osobom cierpiącym na cukrzycę, ponieważ selen pomaga chronić komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, a magnez odgrywa kluczową rolę w regulacji poziomu cukru we krwi.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Suplementacja witamin i mikroelementów u osób z cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line