Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Produkt lecznicy Suliqua refundowany od 1 marca 2023 r.

źródło: info. własne, Sanofi, dodano: 23 lutego 2023 r.

Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 lutego 2023 r. w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które zacznie obowiązywać od dnia 1 marca 2023 r. w refundacji aptecznej finansowanie uzyska produkt lecznicy Suliqua (Insulinum glarginum + Lixisenatidum) firmy Sanofi. Lek SULIQUA jest dostępny w 2 wstrzykiwaczach, zawierających 2 różne moce dawki liksysenatydu i różne zakresy dawek insuliny glargine 100 jednostek/ml.

Wskazanie do refundacji dotyczy cukrzycy typu 2 u pacjentów leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, z HbA1c ≥ 7,5%, z otyłością definiowaną jako BMI ≥30 kg/m2 oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym rozumianym jako:
 1. potwierdzona choroba sercowo-naczyniowa, lub
 2. uszkodzenie innych narządów objawiające się poprzez: białkomocz lub przerost lewej komory lub retinopatię, lub
 3. obecność 2 lub więcej głównych czynników ryzyka spośród wymienionych poniżej:
  • wiek ≥55 lat dla mężczyzn, ≥60 lat dla kobiet,
  • dyslipidemia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • palenie tytoniu.
Produkt leczniczy Suliqua jest dostępny w dwóch fabrycznie napełnionych wstrzykiwaczach, tj. odpowiednio Suliqua wstrzykiwacz (10-40) i Suliqua wstrzykiwacz (30-60), które zapewniają inne opcje dawkowania.

Poziom odpłatności zgodnie z obwieszczeniem wyniesie 30% - za produkt leczniczy Suliqua 100 jednostek/ml + 50 mikrogramów/ml pacjent zapłaci 149,28 zł, a za Suliqua 100 jednostek/ml + 33 mikrogramy/ml cena wyniesie 93,13 zł.

Dwa wstrzykiwacze SULIQUA

Oba wstrzykiwacze zawierają 100 jednostek insuliny glargine w mililitrze.

Wstrzykiwacz SULIQUA (10-40) należy stosować do podawania raz na dobę dawek od 10 do 40 dawek jednostkowych (moc dawki: insulina glargine 100 jednostek/ml i liksysenatyd 50 μg/ml; zakres dawek: 10 do 40 jednostek insuliny glargine w skojarzeniu z 5 do 20 μg liksysenatydu). Ten wstrzykiwacz jest koloru brzoskwiniowego i ma pomarańczowy przycisk podania dawki.

Wstrzykiwacz SULIQUA (30-60) należy stosować do podawania raz na dobę dawek od 30 do 60 dawek jednostkowych (moc dawki: insulina glargine 100 jednostek/ml i liksysenatyd 33 μg/ml; zakres dawek: 30 do 60 jednostek insuliny glargine w skojarzeniu z 10 do 20 μg liksysenatydu). Ten wstrzykiwacz jest koloru oliwkowego i ma brązowy przycisk podania dawki.

Poradnik dla pacjentów i/lub opiekunów

Ten poradnik zawiera wyłącznie wytyczne. Przed rozpoczęciem stosowania leku Suliqua należy zostać przeszkolonym/ą w zakresie stosowania wstrzykiwacza Suliqua SoloStar® przez personel medyczny. Należy także uważnie zapoznać się z ulotką dla pacjenta i instrukcją użycia dołączoną do wstrzykiwacza.


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: Produkt lecznicy Suliqua refundowany od 1 marca 2023 r.
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 12 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line