Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

OKObus wystartował na Lubelszczyźnie - diagnostyka dna oka osób chorych na cukrzycę

źródło: komunikat prasowy, dodano: 15 marca 2023 r.

Okobus, bo taką nazwę otrzymał mobilny gabinet okulistyczny do diagnostyki dna oka osób chorych na cukrzycę, ma przebadać 5 tys. pacjentów. Pilotażowy program jest realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie, we współpracy Ministerstwem Zdrowia oraz Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie dzięki wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która na ten projekt przeznaczyła ponad 5 mln złotych. Pilotażowy projekt ma na celu przebadanie jak największej liczby pacjentów, a na podstawie zebranych wyników stworzenie aplikacji i algorytmu sztucznej inteligencji, który na dalszych etapach projektu będzie wykorzystywany w ocenie zdjęć okulistycznych.

13 marca 2023 roku w Wysokim odbyła się inauguracja projektu, w której udział wzięli m.in. rektor prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Wojciech Załuski, minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia Piotr Bromber, wójt gminy Wysokie Dorota Dobrzyńska, lek. med. Tomasz Zieliński wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Szybsza diagnoza ratuje wzrok

W Polsce na cukrzycę chorują 3 mln osób - 1/3 z nich zagraża retinopatia cukrzycowa, która nie leczona może doprowadzić do uszkodzenia lub utraty wzroku. Stąd bardzo ważna jest wczesna diagnostyka. Pilotażowy projekt realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie ma na celu przebadanie jak największej liczby pacjentów, a na podstawie zebranych wyników stworzenie aplikacji i algorytmu sztucznej inteligencji, który na dalszych etapach projektu będzie wykorzystywany w ocenie zdjęć okulistycznych. Projekt Okobus skupia zespół specjalistów zarówno z dziedziny okulistyki, informatyki, łączności i specjalistów medycyny rodzinnej.

- W Cyfryzacja KPRM dbamy o to, aby nowe technologie były zorientowane na człowieka - mówi Janusz Cieszyński sekretarz stanu w KPRM. - Skupiamy się na praktycznych obszarach zastosowania m.in. sztucznej inteligencji. Jednym z ważniejszych jest wykorzystywanie wiedzy z zakresu AI w medycynie, a projekt Okobus wpisuje się w ten obszar. Dlatego, w kolejnym etapie projektu ma powstać AI, która pozwoli na wychwycenie pacjentów wymagających pogłębionej diagnozy i leczenia. Ufam, że program umożliwi wykrywanie zaburzenia wzroku u osób cierpiących na cukrzycę na najwcześniejszym etapie dzięki synergii, jaką uzyskamy na styku współpracy maszyn i ludzi. To pozwoli przyspieszyć badania i skalować nowe rozwiązania.


Nowy model diagnostyki pozwoli dotrzeć do mieszkańców województwa lubelskiego, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów. Pacjenci, wskazani przez lekarzy rodzinnych, będą wstępnie diagnozowani w wybranych miejscowościach w odpowiednio wyposażonym pojeździe. W Okobusie, dzięki zainstalowanej kamerze okulistycznej, będą wykonywane zdjęcia dna oka oraz badanie angio-OCT - badania konieczne i wystarczające, by zarejestrować nawet najwcześniejsze objawy cukrzycowego obrzęku plamki. Wyniki badań będą przesyłane zdalnie do oceny przez specjalistów z Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UML. Na tej podstawie wytypowani zostaną pacjenci potrzebujący leczenia, którzy trafią do dalszej diagnostyki w klinice.

- Cieszę się, że do projektu zostali zaproszeni specjaliści medycyny rodzinnej. Z uwagi na dużą populację, jaką się na co dzień opiekujemy, to my mamy najlepszą możliwość wychwycenia pacjentów wymagających pogłębionej diagnostyki - mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. - Liczę także, że projekt Okobus będzie realizowany w innych województwach, bo już dziś są nim zainteresowani specjaliści medycyny rodzinnej z innych regionów.

Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy będzie odpowiadał za przygotowanie pojazdu diagnostycznego i jego wyposażenie, także w środki mobilnej łączności i transmisji danych. Wytypuje również lokalizacje, w których przeprowadzane będą badania, pod kątem najlepszej łączności bezprzewodowej. Jego specjaliści opracują też model uczenia maszynowego i gotowe rozwiązanie oparte o sztuczną inteligencję dla potrzeb diagnostyki okulistycznej.

Instytut Łączności zrealizuje innowacyjne projekty telemedyczne

Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy zawarł w grudniu dwie umowy dofinansowania z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Wsparcie pozwoli na realizację innowacyjnych projektów z zakresu telemedycyny. Prace będą finansowane również ze środków Ministerstwa Zdrowia. W ramach projektów Instytut zaprojektuje, zbuduje i wdroży system teleinformatyczny dla platformy zdalnych konsultacji medycznych e-KONSYLIUM, weźmie też udział w opracowaniu modelu telemedycznego zwiększającego wykrywanie retinopatii cukrzycowej i innych schorzeń okulistycznych u diabetyków.

Platforma wirtualnych konsultacji

Platforma e-KONSYLIUM umożliwi zdalne spotkania lekarzy różnych specjalności konieczne do podjęcia decyzji o sposobie leczenia pacjentów kardiologicznych i onkologicznych. Zapewni też gromadzenie, przesyłanie, udostępnianie i opracowywanie potrzebnej dokumentacji medycznej. Szybka i niezawodna dostępność do lekarzy pozwoli wirtualnie i zdalnie przenieść pacjenta do specjalistycznego szpitala kardiologicznego lub onkologicznego i podjąć odpowiednią decyzję bez zbędnej zwłoki.

W pierwszym etapie, w projekcie weźmie udział co najmniej 48 szpitali specjalistycznych i 80 placówek POZ oraz 6000 pacjentów.

Szczegółowy harmonogram trasy okobusa w woj. lubelskim do sprawdzenia pod adresem:
Harmonogram - Okobus - Portal Gov.pl (www.gov.pl)Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Andrzej Homziak  IP: 83.26.219.xxx(2023-03-16 10:04:33)
Dzień dobry. Wczoraj, 15 marca 2023 r. NZOZ "Poradnia Rodzinna" w Tomaszowie Lubelskim na swojej stronie i w mediach społecznościowych opublikował informację, zapraszającą chętnych na badania w OKOBUSIE. Jestem diabetykiem, członkiem Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Tomaszowie Lubelskim - więc byłem bardzo zainteresowany tymi badaniami. Po pierwszych publikacjach ("Dziennik Wschodni") prasowych, informujących o przygotowaniach do tych badań na terenie województwa lubelskiego Zarząd Koła zwrócił się do p. Profesora z ofertą pomocy przy przeprowadzaniu badań okulistycznych na terenie naszego miasta. Byliśmy nimi bardzo zainteresowani. Wczoraj, członkowie naszego Koła (cukrzycy - z długoletnim stażem, jak i ci, ze świeżo odkrytą cukrzycą) próbowali zarejestrować się w NZOZ "Poradnia Rodzinna" do badania OKOBUSEM. Udało się to kilku osobom, ale tylko na chwilę. Od jednego z lekarzy - właścicieli NZOZ, usłyszeli, że skoro nie są pacjentami NZOZ "Poradnia Rodzinna", tych badań nie mogą wykonać, bo są one tylko i wyłącznie dla ich pacjentów. Zostali wykreśleni z listy. Po kilku godzinach na stronie internetowej NZOZ "Poradnia Rodzinna" znalazło się wyjaśnienie, że autor ogłoszenia nie doprecyzował warunków, które muszą spełniać zgłaszający się na badania. Automatycznie nasuwa się pytanie - czy te badania są tylko dla wybranych NZOZ-ów, czy wszystkich pacjentów, spełniających warunki i kryteria badań. Rozumiem, że w sytuacji wiejskich gmin, gdzie jest jeden NZOZ problem taki nie występuje, natomiast w większych miastach, gdzie jest kilka NZOZ-ów będzie się powtarzała się sytuacja z Tomaszowa Lubelskiego. Wydaje mi się, że chodzi tu o badanie osób chorych na cukrzycę, a nie o przebadanie pacjentów danego lekarza rodzinnego, którzy z cukrzycą nie mają nic wspólnego.


Powrót Do góry

 

mojacukrzyca.org - Artykuły: OKObus wystartował na Lubelszczyźnie - diagnostyka dna oka osób chorych na cukrzycę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 7 czerwca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line