Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

OKObus wystartował na Lubelszczyźnie - diagnostyka dna oka osób chorych na cukrzycę

źródło: komunikat prasowy, dodano: 15 marca 2023 r.

Okobus, bo taką nazwę otrzymał mobilny gabinet okulistyczny do diagnostyki dna oka osób chorych na cukrzycę, ma przebadać 5 tys. pacjentów. Pilotażowy program jest realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie, we współpracy Ministerstwem Zdrowia oraz Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie dzięki wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która na ten projekt przeznaczyła ponad 5 mln złotych. Pilotażowy projekt ma na celu przebadanie jak największej liczby pacjentów, a na podstawie zebranych wyników stworzenie aplikacji i algorytmu sztucznej inteligencji, który na dalszych etapach projektu będzie wykorzystywany w ocenie zdjęć okulistycznych.

13 marca 2023 roku w Wysokim odbyła się inauguracja projektu, w której udział wzięli m.in. rektor prof. Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Wojciech Załuski, minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia Piotr Bromber, wójt gminy Wysokie Dorota Dobrzyńska, lek. med. Tomasz Zieliński wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Szybsza diagnoza ratuje wzrok

W Polsce na cukrzycę chorują 3 mln osób - 1/3 z nich zagraża retinopatia cukrzycowa, która nie leczona może doprowadzić do uszkodzenia lub utraty wzroku. Stąd bardzo ważna jest wczesna diagnostyka. Pilotażowy projekt realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie ma na celu przebadanie jak największej liczby pacjentów, a na podstawie zebranych wyników stworzenie aplikacji i algorytmu sztucznej inteligencji, który na dalszych etapach projektu będzie wykorzystywany w ocenie zdjęć okulistycznych. Projekt Okobus skupia zespół specjalistów zarówno z dziedziny okulistyki, informatyki, łączności i specjalistów medycyny rodzinnej.

- W Cyfryzacja KPRM dbamy o to, aby nowe technologie były zorientowane na człowieka - mówi Janusz Cieszyński sekretarz stanu w KPRM. - Skupiamy się na praktycznych obszarach zastosowania m.in. sztucznej inteligencji. Jednym z ważniejszych jest wykorzystywanie wiedzy z zakresu AI w medycynie, a projekt Okobus wpisuje się w ten obszar. Dlatego, w kolejnym etapie projektu ma powstać AI, która pozwoli na wychwycenie pacjentów wymagających pogłębionej diagnozy i leczenia. Ufam, że program umożliwi wykrywanie zaburzenia wzroku u osób cierpiących na cukrzycę na najwcześniejszym etapie dzięki synergii, jaką uzyskamy na styku współpracy maszyn i ludzi. To pozwoli przyspieszyć badania i skalować nowe rozwiązania.


Nowy model diagnostyki pozwoli dotrzeć do mieszkańców województwa lubelskiego, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów. Pacjenci, wskazani przez lekarzy rodzinnych, będą wstępnie diagnozowani w wybranych miejscowościach w odpowiednio wyposażonym pojeździe. W Okobusie, dzięki zainstalowanej kamerze okulistycznej, będą wykonywane zdjęcia dna oka oraz badanie angio-OCT - badania konieczne i wystarczające, by zarejestrować nawet najwcześniejsze objawy cukrzycowego obrzęku plamki. Wyniki badań będą przesyłane zdalnie do oceny przez specjalistów z Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UML. Na tej podstawie wytypowani zostaną pacjenci potrzebujący leczenia, którzy trafią do dalszej diagnostyki w klinice.

- Cieszę się, że do projektu zostali zaproszeni specjaliści medycyny rodzinnej. Z uwagi na dużą populację, jaką się na co dzień opiekujemy, to my mamy najlepszą możliwość wychwycenia pacjentów wymagających pogłębionej diagnostyki - mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. - Liczę także, że projekt Okobus będzie realizowany w innych województwach, bo już dziś są nim zainteresowani specjaliści medycyny rodzinnej z innych regionów.

Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy będzie odpowiadał za przygotowanie pojazdu diagnostycznego i jego wyposażenie, także w środki mobilnej łączności i transmisji danych. Wytypuje również lokalizacje, w których przeprowadzane będą badania, pod kątem najlepszej łączności bezprzewodowej. Jego specjaliści opracują też model uczenia maszynowego i gotowe rozwiązanie oparte o sztuczną inteligencję dla potrzeb diagnostyki okulistycznej.

Instytut Łączności zrealizuje innowacyjne projekty telemedyczne

Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy zawarł w grudniu dwie umowy dofinansowania z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Wsparcie pozwoli na realizację innowacyjnych projektów z zakresu telemedycyny. Prace będą finansowane również ze środków Ministerstwa Zdrowia. W ramach projektów Instytut zaprojektuje, zbuduje i wdroży system teleinformatyczny dla platformy zdalnych konsultacji medycznych e-KONSYLIUM, weźmie też udział w opracowaniu modelu telemedycznego zwiększającego wykrywanie retinopatii cukrzycowej i innych schorzeń okulistycznych u diabetyków.

Platforma wirtualnych konsultacji

Platforma e-KONSYLIUM umożliwi zdalne spotkania lekarzy różnych specjalności konieczne do podjęcia decyzji o sposobie leczenia pacjentów kardiologicznych i onkologicznych. Zapewni też gromadzenie, przesyłanie, udostępnianie i opracowywanie potrzebnej dokumentacji medycznej. Szybka i niezawodna dostępność do lekarzy pozwoli wirtualnie i zdalnie przenieść pacjenta do specjalistycznego szpitala kardiologicznego lub onkologicznego i podjąć odpowiednią decyzję bez zbędnej zwłoki.

W pierwszym etapie, w projekcie weźmie udział co najmniej 48 szpitali specjalistycznych i 80 placówek POZ oraz 6000 pacjentów.

Szczegółowy harmonogram trasy okobusa w woj. lubelskim do sprawdzenia pod adresem:
Harmonogram - Okobus - Portal Gov.pl (www.gov.pl)Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Andrzej Homziak  IP: 83.26.219.xxx(2023-03-16 10:04:33)
Dzień dobry. Wczoraj, 15 marca 2023 r. NZOZ "Poradnia Rodzinna" w Tomaszowie Lubelskim na swojej stronie i w mediach społecznościowych opublikował informację, zapraszającą chętnych na badania w OKOBUSIE. Jestem diabetykiem, członkiem Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Tomaszowie Lubelskim - więc byłem bardzo zainteresowany tymi badaniami. Po pierwszych publikacjach ("Dziennik Wschodni") prasowych, informujących o przygotowaniach do tych badań na terenie województwa lubelskiego Zarząd Koła zwrócił się do p. Profesora z ofertą pomocy przy przeprowadzaniu badań okulistycznych na terenie naszego miasta. Byliśmy nimi bardzo zainteresowani. Wczoraj, członkowie naszego Koła (cukrzycy - z długoletnim stażem, jak i ci, ze świeżo odkrytą cukrzycą) próbowali zarejestrować się w NZOZ "Poradnia Rodzinna" do badania OKOBUSEM. Udało się to kilku osobom, ale tylko na chwilę. Od jednego z lekarzy - właścicieli NZOZ, usłyszeli, że skoro nie są pacjentami NZOZ "Poradnia Rodzinna", tych badań nie mogą wykonać, bo są one tylko i wyłącznie dla ich pacjentów. Zostali wykreśleni z listy. Po kilku godzinach na stronie internetowej NZOZ "Poradnia Rodzinna" znalazło się wyjaśnienie, że autor ogłoszenia nie doprecyzował warunków, które muszą spełniać zgłaszający się na badania. Automatycznie nasuwa się pytanie - czy te badania są tylko dla wybranych NZOZ-ów, czy wszystkich pacjentów, spełniających warunki i kryteria badań. Rozumiem, że w sytuacji wiejskich gmin, gdzie jest jeden NZOZ problem taki nie występuje, natomiast w większych miastach, gdzie jest kilka NZOZ-ów będzie się powtarzała się sytuacja z Tomaszowa Lubelskiego. Wydaje mi się, że chodzi tu o badanie osób chorych na cukrzycę, a nie o przebadanie pacjentów danego lekarza rodzinnego, którzy z cukrzycą nie mają nic wspólnego.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: OKObus wystartował na Lubelszczyźnie - diagnostyka dna oka osób chorych na cukrzycę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line