Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jak dbać o nawilżacz powietrza? Jak go czyścić?

Artykuł sponsorowany, dodano: 22 marca 2023 r.

Aby sprzęty domowe posłużyły nam dłużej niż przez kilka miesięcy po zakupie, trzeba o nie odpowiednio dbać. Każdy producent wyraźnie określa zasady konserwacji sprzętu - wiele osób jednak podchodzi do tego z dystansem, zdając się bardziej na wiedzę ogólną i intuicję. A to duży błąd! Odpowiednie czyszczenie urządzeń takich, jak nawilżacz powietrza, pozwoli cieszyć się nimi dłużej. To nie tylko znaczna oszczędność, ale też świadome i ekologiczne podejście do tematu. Jak dbać o nawilżacz powietrza, by nie był zakupem na jeden sezon? Sprawdź najważniejsze zasady!

Rodzaje nawilżaczy powietrza - o czym pamiętać?

Na rynku spotkasz się z różnymi rodzajami nawilżaczy powietrza. Dbanie o każdy z nich nieco się różni - dlatego dobrze zrozumieć, na jakiej zasadzie działają. Urządzenia do zwiększania wilgotności powietrza w domu możesz podzielić na:
  • parowe;
  • ultradźwiękowe;
  • ewaporacyjne.
Każdy z nich wymaga uwagi i starannej konserwacji. Przede wszystkim, zawsze upewnij się, że używasz sprzętów zgodnie z instrukcją. Nawilżacze parowe i ewaporacyjne wykorzystują wodę z kranu do emitowania mgiełki, natomiast ultradźwiękowe wymagają, by była to woda destylowana. Dlaczego? Wynika to z innej zasady działania: w nawilżaczach ultradźwiękowych za rozbijanie cząsteczek wody odpowiadają ultradźwięki. Jeśli będziesz do zbiornika nalewać kranówki, ryzykujesz wytrąceniem się szkodliwego dla zdrowia pyłu kamiennego.

Rzut oka na instrukcję jest też ważny, jeśli chcesz dokładnie umyć każdy sprzęt - musisz mieć pewność, że gdy rozłożysz nawilżacz na części, będziesz wiedzieć, jak złożyć urządzenie z powrotem. Jeśli nie jesteś pewien, sprawdź dostępne filmiki instruktażowe na YouTube - z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdziesz tam odpowiedź na nurtujące cię pytania!

Jak czyścić nawilżacz powietrza? Najważniejsze kwestie!

Regularne przetarcie nawilżacza wilgotną szmatką jest oczywiście ważne - pomoże pozbyć się kurzu zalegającego w otworach obudowy. Najważniejszą jednak kwestią jest mycie zbiornika na wodę. Jeśli nie jest on odpowiednio często czyszczony, może pojawić się pleśń, która jest szkodliwa dla zdrowia.

O czym pamiętać? Zbiornik na wodę należy napełnić do 1/3 pojemności i dolać delikatny detergent. Dobrze sprawdzi się tutaj na przykład płyn do naczyń. Czyszcząc, musisz zwrócić uwagę na staranne umycie każdego zagłębienia zbiornika. W zależności od konstrukcji, może być to trudne - przyda się szczoteczka. Można też dodatkowo przetrzeć zbiornik sokiem z cytryny lub wykorzystać do tego ocet. W tym drugim przypadku trzeba się jednak liczyć z charakterystycznym zapachem!

Jak wyczyścić filtr w nawilżaczu powietrza?

W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych niezwykle istotną kwestią jest czyszczenie lub wymiana filtra. Aby usunąć zabrudzenia, wystarczy wyciągnąć filtr, namoczyć go, a później - umyć go pod bieżącą wodą.

Czasem jednak filtr trzeba po prostu wymieniać. Jak często jest to konieczne? Zależy to od konkretnego modelu nawilżacza. Nowoczesne sprzęty same poinformują cię odpowiednim komunikatem w aplikacji mobilnej kompatybilnej z nawilżaczem.

Odkamienianie nawilżacza powietrza

W przypadku nawilżaczy, w których wykorzystujesz wodę z kranu, warto pamiętać o regularnym odkamienianiu. Jak to najlepiej zrobić? Sprawdzą się tutaj najlepiej specjalne środki, wskazane przez producenta. Można oczywiście korzystać z domowych sposobów - jednak zapach octu może do nich skutecznie zniechęcać! Aby zapobiegać wytrącaniu się kamienia, pamiętaj o regularnym opróżnianiu zbiornika na wodę - dbaj o to, by woda nie stała w nim dłużej niż kilka godzin.

Praktycznie wszyscy producenci zamieszczają szczegółowe informacje na temat konserwacji w instrukcji obsługi. Wiele przydatnych informacji można też wyczytać z recenzji użytkowników. Przykładowo, nawilżacze powietrza Philips w sklepie MediaMarkt są świetnie oceniane także pod kątem łatwej wymiany filtrów i dbania o czystość sprzętu.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Jak dbać o nawilżacz powietrza? Jak go czyścić?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 12 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line