Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Co nowego w słodkim świecie? Podsumowanie z ATTD 2023

autorka tekstu: Adrianna Maciejczyk (Ja Cukrzyk), dodano: 30 marca 2023 r.

W dniach od 22 do 25 lutego 2023 roku w Berlinie oraz on-line odbyła się 16 edycja międzynarodowej konferencji Advanced Technologies & Treatments for Diabetes (Zaawansowane technologie i metody leczenia cukrzycy). Od 16 lat ATTD stoi na czele innowacji w dziedzinie cukrzycy. Ciągle pojawiają się nowe technologie i metody leczenia, a konferencja ATTD 2023 ponownie była platformą do prezentacji, przeglądania i omawiania najnowszych zmian. Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych doniesień przygotowane przez Adę Maciejczyk z bloga Ja Cukrzyk.

Zaprezentowane tematy i zagadnienia z konferencji Advanced Technologies & Treatments for Diabetes to subiektywny wybór autorki notatek. "Notatki z #attd2023" początkowo opublikowane były na Facebook Ja Cukrzyk. Dziękujemy Adzie za zgodę na przedruk.

Dexcom G7

Podczas sesji Dexcom Emma Wilmot przedstawiała zupełnie nowe trzy funkcje Dexcom G7 i ich wpływ na użytkowników. Analizowano tzw. Grace period - czyli możliwość przedłużenia sensora o dodatkowe 12 godzin. Jest to przydatne, gdy nie mamy nowego sensora w pobliżu na szybką zmianę i daje użytkownikom dużo więcej swobody. Funkcja "wycisz wszystkie alarmy" jest zwykle włączana bardzo szybko po pierwszym alarmie. Wilmot pokazała też, że w przypadku alarmów o hipoglikemii (55 mg%) 90% użytkowników wracało do normy zakresu w ciągu godziny od pierwszego alarmu (patrz slajdy). Alarm "opóźnienie alarmu wysokiej glukozy" było używane najczęściej, gdy użytkownicy np. zapomnieli o bolusie do posiłku, wiedzieli, że i tak będą w hiperglikemii, ale nie chcą żeby system wysyłał ciągle alarmy o tym, skoro i tak już niewiele mogą zrobić. Okazuje się, że ta funkcja pozwala wielu użytkownikom na powrót do dobrych wartości glukozy bez hipoglikemii spowodowanych zbyt wieloma bolusami korekcyjnymi.

Co to jest "opóźnienie alarmu wysokiej glukozy"?
 • Po włączeniu tej opcji opóźni się pierwszy wysoki alarm do momentu, gdy odczyt czujnika będzie równy lub wyższy od ustawienia alarmu przez określony czas (15 minut - 4 godziny)
 • Osoba żyjąca z cukrzycą decyduje, o ile opóźnić alarm wysoki
 • Na przykład, jeśli ustawisz opóźnienie alertu na 2 godziny dla alertu wysokiego poziomu, poziom glukozy musi być równy lub wyższy od poziomu alertu wysokiego poziomu przez 2 godziny, zanim włączy się alert
 • Ta funkcja jest dostępna zarówno dla Dexcom G7, jak i Dexcom ONE
 • Alerty wizualne będą nadal wyświetlane

Kliknij, aby powiększyć


Kliknij, aby powiększyć

Dexcom & TypeZero

Dexcom wspólnie z TypeZero pracuje nad rewolucyjnym algorytmem, który nie będzie wymagać praktycznie nic od użytkownika. Project Liberty w założeniu nie będzie wymagać informowania o posiłku, obliczania węglowodanów, informowania o wysiłku. System nie będzie proponować opcji "agresywna podaż", bo nie będzie to wymagane. Aktualnie ten system marzeń jest w fazie rozwoju i jest testowany w różnych środowiskach. Firma sama czuje, że produkt musi wejść bardzo szybko na rynek i przygotowuje się do pierwszych testów. W aktualnym założeniu Liberty używa danych z Dexcom G6, algorytmu na telefonie i pompy Ypsomed.


Kliknij, aby powiększyć

Android APS & Tim Street

Tim Street, który sam żyje z cukrzycą typu 1 i używa zamkniętej pętli DIY przedstawił analizę użytkowników Android APS (algorytm DIY), w której looperzy tak podkręcili system dodatkowymi funkcjami, że nie podają bolusów na jedzenie. Tim pokazał porównanie, które jasno pokazuje, że osoby na algorytmie, które podają bolusy na niektóre posiłki (zapominanie, itp.), wypadają najgorzej jeśli chodzi o czas w zakresie w porównaniu do osób, które podają bolusy na wszystkie posiłki i tych, które nie podają wcale i pozwalają systemowi działać. Oczywiście trzeba pamiętać, że system ma swoje ograniczenia. Więcej info na https://www.diabettech.com


Kliknij, aby powiększyć

Skóra diabetyka

Sesja dotycząca skóry w cukrzycy była w całości poświęcona zagadnieniu kontakt skóry z urządzeniami jak CGM i wkłucia. Profesor Irl Hirsch podkreślił, że to zagadnienie będzie stawało się coraz ważniejsze, ponieważ coraz więcej ludzi używa pomp insulinowych i CGMów. Pokazał swoje badania, które analizowały skórę przed wbiciem zestawu infuzyjnego, po i trzy dni po. Okazuje się, że im więcej podawanej insuliny, tym większe będzie zapalenie skórne. Odkryto też negatywną korelację między stanem zapalnym, a czasem w zakresie. Profesor przyznał, że bardzo potrzebne są badania w odniesieniu do uszkodzeń miejsca i zdrowia skóry po latach wlewu insuliny.

Prezentacja Laurel Messer dotyczyła trików odnośnie podrażnień skóry i alergii na klej. Okazuje się, że podrażnienia mogą występować jednorazowo, w związku z kontaktem na klej, poceniem się, itp., ale alergia nie musi pojawiać się natychmiast i może rozwijać przez kilka tygodni - miesięcy. Problemy z klejem dotyczą 80% (na 118 badanych) osób. Podrażnienia mogą objawiać się zaczerwienieniem, krwawieniem. Alergia będzie objawiać się uczuciem kłucia, puchnięciem, będzie utrzymywać się przez długi czas. Laurel Messer podzieliła się kilkoma złotymi zasadami przygotowania skóry przed założeniem sensora. Badaczka wspomniała, że nie można zapominać, że podklejanie dodatkowymi plastrami lub używanie plastrów barier, to też wprowadzanie kolejnych substancji do kontaktu z ciałem. Dlatego warto rozważyć swoje decyzje, ale podkreśliła, że zdejmowanie sensora i dbanie o skórę kiedy system już jest zdjęty, jest równie ważne. Nie wolno zapominać, że podczas zdejmowania urządzeń może dojść do mechanicznych uszkodzeń.

Złote zasady przygotowania skóry przed założeniem sensora
 • WYBIERZ miejsce, w którym skóra się nie zgina, nie fałduje
 • USZCZYPNIJ skórę, aby upewnić się, że jest wystarczająca ilość tkanki
 • UMYJ skórę mydłem, aby usunąć oleje ze skóry
 • OSUSZ całkowicie wszystkie płynne bariery, preparaty, alkohol itp.
 • W przypadku czujników CGM NIE należy czyścić ich alkoholem
 • PRZYTRZYMAJ urządzenie wprowadzające przez 5-10 sekund po włożeniu przed wyjęciem
 • ZABEZPIECZ miejsce specjalną taśmą zabezpieczającą

Kliknij, aby powiększyć

Klue wie, że jesz!

Anirban Roy, który pracuje dla firmy Medtronic pokazał jak będzie działać aplikacja Klue do Apple Watch z pompa insulinową. Klue to apka, która potrafi sama rozpoznać poprzez analizę ruchu ręki, na której jest zegarek, że użytkownik je. W pierwszym zamyśle miała wysyłać powiadomienie "Hej wygląda na to, że jesz, podałeś insulinę?". Medtronic poszedł o dużo kroków dalej i pracuje nad systemem, który będzie w stanie rozpoznać średnią ilość zjedzonego posiłku na podstawie ruchu ręki i podawać automatycznie bolus! Brzmi bardzo, bardzo obiecująco!


Kliknij, aby powiększyć


Kliknij, aby powiększyć

Dwuhormonalna pompa

Emilie Lindkvist zaprezentowała wyniki badania, które przeprowadzono w Danii pośród nastolatków. Każdy został podłączony do pompy podającej dwa hormony: insulinę i glukagon. Celem było porównanie wyników osiąganych przez algorytm z tylko insuliną oraz algorytm z dwoma hormonami. Okazało się, że w trakcie całego badania nastolatki, które były podłączone tylko do insuliny osiągały więcej czas w zakresie, mniej czasu ponad i poniżej zakresem. Trzeba przyznać, że to zaskakujące wnioski!


Kliknij, aby powiększyć

Libre & ketony

Podczas sesji Abbott zaprezentowano system monitorowania glukozy i ketonów jednocześnie, nad którym firma Abbott ciągle pracuje. Sensor będzie wyglądać jak Libre 3 i będzie prezentować wyniki CGM oraz ketonów w formie znanych już nam wykresów. Użytkownik będzie mógł ustawić alarmy zarówno glukozy jak i poziomu ketonów, a dane będą mogły być udostępniane w czasie rzeczywistym z opiekunami.


Kliknij, aby powiększyć

Adrianna Maciejczyk, w Internecie znana jako Ja Cukrzyk, od lat prowadzi bloga o cukrzycy w mediach społecznościowych. Możemy śledzić jej poczynania na Facebooku, Instagramie, YouTube i Twitterze. Ja cukrzyk pokazuje słodką stronę cukrzycy. U Ady jest zabawnie, słodko i technologicznie. Blogerka testuje wszystko, co przydatne w świecie diabetyka, ale bez niepotrzebnego przemądrzania. Ada jest także autorką tekstów poświęconych tematyce cukrzycowej, a w ostatnim czasie mocno rozkręciła projekt dla kobiet z cukrzycą o nazwie "Cukrzyca dla dziewczyn", podczas którego organizuje pogadanki i wykłady o cukrzycy, zarówno w formule stacjonarnej, jak i on-line.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Co nowego w słodkim świecie? Podsumowanie z ATTD 2023
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line