Cukrzyca ciążowa to rodzaj cukrzycy, który występuje tylko u kobiet w ciąży. W cukrzycy ciążowej poziom cukru we krwi rośnie ponad normę, ponieważ hormony ciążowe wpływają na sposób, w jaki organizm przetwarza cukry. Cukrzyca ciążowa może prowadzić do poważnych komplikacji zarówno dla matki, jak i dla dziecka, dlatego ważne jest jej odpowiednie leczenie. Cukrzyca wpływa na rozwijający się płód i może prowadzić do wielu zaburzeń i wad rozwojowych, makrosomii, wcześniactwa, hipoglikemii noworodkowej. Z powodu cukrzycy może dojść do niedotlenienia płodu, a w przyszłości istnieje ryzyko pojawienia się u dziecka zespołu metabolicznego: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego. Zwiększa się także ryzyko wystąpienia cukrzycy u matki po zakończeniu ciąży.
Oglądaj na żywo
Leczenie cukrzycy ciążowej obejmuje zmianę stylu życia, czyli odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. W niektórych przypadkach konieczne jest przyjmowanie leków lub insuliny. Ważne jest, aby kobiety w ciąży z cukrzycą były pod opieką lekarza, który będzie monitorował ich poziom cukru we krwi i podejmował odpowiednie kroki w przypadku pojawienia się komplikacji.
- Cukrzyca ciążowa jest jednym z najczęstszych powikłań występujących w trakcie ciąży. Dane epidemiologiczne wskazują, że w ostatnim dziesięcioleciu częstość ciąż powikłanych cukrzycą wzrosła z 3,5 do nawet kilkunastu procent. Warto wspomnieć, że w około 1 proc. ciąż mamy do czynienia z przewlekle chorującymi na cukrzycę typu 1 lub 2 - mówi prof. Dorota Bomba-Opoń, członek zarządu Sekcji Cukrzycy i Chorób Metabolicznych oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Podczas naszego spotkania będziemy rozmawiali z ekspertami na temat cukrzycy ciążowej i tego jak zadbać o prawidłowe poziomy cukrów we krwi. W studiu o cukrzycy ciążowej i monitorowaniu glikemii będą mówić prof. dr hab. n. med. Dorota Bomba-Opoń - specjalista ginekologii i położnictwa, specjalista perinatologii, pracująca w Katedrze Ginekologii i Położnictwa Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, członek zarządu Sekcji Cukrzycy i Chorób Metabolicznych, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak - kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Spotkanie odbędzie się on-line na żywo w czwartek, 20 kwietnia 2023 roku o godzinie 20.00 w trzech miejscach jednocześnie - na Facebooku, na naszym kanale mojacukrzyca.tv na YouTube oraz na Twitterze! Wybierz dogodną lokalizację i porozmawiaj z nami o cukrzycy. Nagrane spotkania są dostępne dla widzów do ponownego odtworzenia w dowolnym momencie. Zawsze można do materiału wrócić i jeszcze raz odsłuchać. Serdecznie zapraszamy!
Wydarzenie na Facebooku - kliknij tutaj.