Czy jazda na rowerze pomaga w walce z cukrzycą?
Jazda rowerem to jedna z najczęściej praktykowanych aktywności nie tylko przez miłośników sportu. Dłuższe lub krótsze wycieczki nie tylko dostarczają endorfin, ale też poprawiają ogólne funkcjonowanie organizmu. Jazda na rowerze doskonale wpływa na kondycję i jednocześnie relaksuje, dzięki kontaktowi ze świeżym powietrzem. Czy jednak jest to aktywność wskazana dla chorujących na cukrzycę? Okazuje się, że zdecydowanie tak.Przede wszystkim, pozwala kontrolować poziom cukru we krwi, gdyż w trakcie jazdy mięśnie zużywają glukozę, traktując je jako źródło energii. Drugą istotną zaletą tego rodzaju treningu stanowi fakt, że nie obciąża on stawów i pozytywnie wpływa na utrzymanie mięśni w dobrej kondycji. Można go też wykonywać we własnym tempie, co daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Wiele osób chorujących na cukrzycę cierpi również na nadciśnienie, które jazda na dwóch kółkach może skutecznie obniżyć.
Podobnie jest w tym przypadku z wagą - regularne przejażdżki pozwolą zgubić nadprogramowe kilogramy, bywające zagrożeniem zwłaszcza dla zdrowia diabetyków. Warto ponadto wspomnieć o korzyściach z jazdy na rowerze dla zdrowia psychicznego. Już krótkie, regularne wycieczki zmniejszają stres i uczucie niepokoju, na długi czas poprawiając jednocześnie nastrój.
Cukrzyca a rower, czyli o czym powinien pamiętać diabetyk
Chorując na cukrzycę jak najbardziej warto wsiadać na dwa kółka, jednak wcześniej należy się odpowiednio przygotować. Niezwykle istotne jest, aby nawet podczas krótkiej przejażdżki mieć przy sobie niezbędne lekarstwa i glukometr bądź monitor glukozy. Przed wycieczką najlepiej też zjadać lekki posiłek, który będzie zapobiegać gwałtownym spadkom cukru we krwi. Podejmując decyzję o tego rodzaju aktywności, należy również kupić dobrej jakości rower, dzięki któremu wycieczki staną się jeszcze przyjemniejsze. Jak jednak wybrać właściwy rower?Odwiedzając sklep rowerowy można znaleźć szeroki asortyment, obejmujący idealne na wąskie uliczki rowery miejskie, przystosowane do jazdy po nierównej powierzchni rowery górskie i rowery crossowe, jak i przystosowane do długich tras rowery szosowe. Wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od własnych potrzeb i miejsc, w których będzie się jeździć najczęściej. Wybierając wymarzony rower należy też dobrać odpowiedni rozmiar kół i kształt ramy - niższa na przykład ułatwi wchodzenie i schodzenie z siodełka, co może stać się bardziej komfortowe.
Dobrą alternatywę dla klasycznych dwóch kółek stanowią też rowery elektryczne. Może okazać się korzystnym wyborem zwłaszcza dla osób o słabszej kondycji, dzięki czemu również będą one mogły swobodnie korzystać z uroków i dóbr płynących z jazdy. Z dodatkowym napędem bez problemu można nabyć zarówno rowery damskie, męskie, jak i rowery dziecięce w każdej wersji. Niezależnie jednak od tego, czy celem zakupu będzie rower elektryczny czy tradycyjny, należy dodatkowo wyposażyć się w zapewniające bezpieczeństwo akcesoria rowerowe, zwłaszcza w wysokiej jakości kask.