Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Czy jazda na rowerze może pomóc w walce z cukrzycą?

Artykuł sponsorowany, dodano: 14 kwietnia 2023 r.

Wypad na rowery to aktywność dostarczająca dużej dawki przyjemności, która również pozytywnie wpływa na nasz ogólny stan zdrowia. Czy jednak jazda na rowerze może pomóc w walce z chorobą, jaką jest cukrzyca? O czym diabetyk musi pamiętać przed wycieczką na dwóch kółkach? Zachęcamy do poznania odpowiedzi w poniższym artykule.

Czy jazda na rowerze pomaga w walce z cukrzycą?

Jazda rowerem to jedna z najczęściej praktykowanych aktywności nie tylko przez miłośników sportu. Dłuższe lub krótsze wycieczki nie tylko dostarczają endorfin, ale też poprawiają ogólne funkcjonowanie organizmu. Jazda na rowerze doskonale wpływa na kondycję i jednocześnie relaksuje, dzięki kontaktowi ze świeżym powietrzem. Czy jednak jest to aktywność wskazana dla chorujących na cukrzycę? Okazuje się, że zdecydowanie tak.

Przede wszystkim, pozwala kontrolować poziom cukru we krwi, gdyż w trakcie jazdy mięśnie zużywają glukozę, traktując je jako źródło energii. Drugą istotną zaletą tego rodzaju treningu stanowi fakt, że nie obciąża on stawów i pozytywnie wpływa na utrzymanie mięśni w dobrej kondycji. Można go też wykonywać we własnym tempie, co daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Wiele osób chorujących na cukrzycę cierpi również na nadciśnienie, które jazda na dwóch kółkach może skutecznie obniżyć.

Podobnie jest w tym przypadku z wagą - regularne przejażdżki pozwolą zgubić nadprogramowe kilogramy, bywające zagrożeniem zwłaszcza dla zdrowia diabetyków. Warto ponadto wspomnieć o korzyściach z jazdy na rowerze dla zdrowia psychicznego. Już krótkie, regularne wycieczki zmniejszają stres i uczucie niepokoju, na długi czas poprawiając jednocześnie nastrój.

Cukrzyca a rower, czyli o czym powinien pamiętać diabetyk

Chorując na cukrzycę jak najbardziej warto wsiadać na dwa kółka, jednak wcześniej należy się odpowiednio przygotować. Niezwykle istotne jest, aby nawet podczas krótkiej przejażdżki mieć przy sobie niezbędne lekarstwa i glukometr bądź monitor glukozy. Przed wycieczką najlepiej też zjadać lekki posiłek, który będzie zapobiegać gwałtownym spadkom cukru we krwi. Podejmując decyzję o tego rodzaju aktywności, należy również kupić dobrej jakości rower, dzięki któremu wycieczki staną się jeszcze przyjemniejsze. Jak jednak wybrać właściwy rower?

Odwiedzając sklep rowerowy można znaleźć szeroki asortyment, obejmujący idealne na wąskie uliczki rowery miejskie, przystosowane do jazdy po nierównej powierzchni rowery górskie i rowery crossowe, jak i przystosowane do długich tras rowery szosowe. Wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od własnych potrzeb i miejsc, w których będzie się jeździć najczęściej. Wybierając wymarzony rower należy też dobrać odpowiedni rozmiar kół i kształt ramy - niższa na przykład ułatwi wchodzenie i schodzenie z siodełka, co może stać się bardziej komfortowe.

Dobrą alternatywę dla klasycznych dwóch kółek stanowią też rowery elektryczne. Może okazać się korzystnym wyborem zwłaszcza dla osób o słabszej kondycji, dzięki czemu również będą one mogły swobodnie korzystać z uroków i dóbr płynących z jazdy. Z dodatkowym napędem bez problemu można nabyć zarówno rowery damskie, męskie, jak i rowery dziecięce w każdej wersji. Niezależnie jednak od tego, czy celem zakupu będzie rower elektryczny czy tradycyjny, należy dodatkowo wyposażyć się w zapewniające bezpieczeństwo akcesoria rowerowe, zwłaszcza w wysokiej jakości kask.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Czy jazda na rowerze może pomóc w walce z cukrzycą?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line