Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Leukocyty w moczu, czy jest się czym martwić?

Materiał partnera, dodano: 21 kwietnia 2023 r.

Badanie moczu jest jednym z najpopularniejszych nieinwazyjnych badań laboratoryjnych, dzięki któremu można poznać funkcjonowanie nie tylko samego układu moczowego, ale także innych ważnych organów ciała. Tą drogą rozpoznaje się najczęściej choroby nerek czy wątroby, diagnozuje się również cukrzycę oraz zapalenie trzustki. Ocena fizykochemiczna dotyczy również dokładnego wykrycia ilości leukocytów w moczu, a rozpoznanie to pozwala na stwierdzenie ewentualnych jednostek chorobowych, w tym - zakażeń układu moczowego. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie o czym świadczą leukocyty w moczu i jak powinniśmy zareagować, jeśli wyniki są niepokojące.

Rola leukocytów w funkcjonowaniu organizmu

Generalnie, białe krwinki (zwane też leukocytami) odpowiadają w naszym organizmie za kontrolę natury immunologicznej. Głównym ich zadaniem jest zatem obrona organizmu przed obcymi substancjami lub czynnikami zakaźnymi. Kiedy zostaną uwolnione w miejscu, w którym ma miejsce inwazja, atakują obcą strukturę i determinują do działania inne systemy ochronne. Co ciekawe, leukocyty potrafią wytwarzać też przeciwciała za każdym razem gdy spotykają się z nieznanym wcześniej przeciwnikiem. Dzięki temu następnym razem, rozpoznane już teraz wirusy czy bakterie, spotkają się ze znacznie lepiej zorganizowaną odpowiedzią immunologiczną.

Istnieje wiele rodzajów leukocytów. Zazwyczaj klasyfikuje się je na podstawie obecności lub braku ziarnistości, czyli małych inkluzji widocznych pod mikroskopem laboratoryjnym. Zależnie od sposobu i celu działania można podzielić leukocyty na: bazofile, eozynofile i neutrofile, monocyty i limfocyty. Wszystkie one uzupełniają się w swoim oddziaływaniu, tworząc barierę ochronną dla organizmu.

Leukocyty w moczu

Wydaje się więc, że leukocyty są bardzo pożądane w funkcjonowaniu każdego organizmu. Jednak ich liczba nie zawsze musi oznaczać dobre wiadomości. Obecność leukocytów wykryta w badaniu moczu, może być związana z różnymi stanami chorobowymi. Wszystko oczywiście zależy bezpośrednio od ilości białych krwinek. Jeśli ich poziom jest podwyższony, możemy mieć do czynienia z problemami, na które powinno się odpowiednio zareagować. Jak to wygląda w praktyce?

Wiemy już, że analiza moczu jest jednym z najbardziej powszechnych badań w klinicznej praktyce laboratoryjnej. Podczas tego rodzaju badania, oprócz wyników komórek i ewentualnego rozpoznania bakterii, brana pod uwagę jest również obecność leukocytów w moczu. Obecność pewnej, małej liczby krwinek białych (od 0 do 5 w polu widzenia) może być uznawana za całkiem normalną, jednak nawet niewielki wzrost powinien nas zaniepokoić. W większości przypadków jest to niewielki problem zdrowotny. Wyniki badania krwinek białych w moczu należy zresztą zawsze skorelować z ogólnym stanem zdrowia pacjenta - objawami, przebytymi chorobami, a także przyjmowanymi lekami.

Jednostki chorobowe związane z nadmiarem leukocytów

Pierwszą rzeczą jaką się wskazuje w przypadku podwyższonego poziomu leukocytów (leukocyturia) w moczu jest zapalenie dróg moczowych, mogące wiązać się z bakteryjnym zapaleniem pęcherza moczowego lub odmiedniczkowym zapaleniem nerek. Towarzyszyć temu może pieczenie w czasie oddawania moczu, jak i również jego mętny kolor i cuchnący zapach. Czasami wysoki poziom białych krwinek wskazuje na tzw. "jałową leukocyturię", czyli nie wywołaną bakteriami, ale chorobami przenoszonymi drogą płciową, infekcjami wirusowymi lub grzybiczymi, a nawet gruźlicą. Powodem może być też ostre i przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego lub toczeń rumieniowaty. Niestety czasami bardzo wysoki poziom leukocytów w moczu oznacza powikłania natury onkologicznej.

W każdym z wymienionych powyżej wypadków o postępowaniu leczniczym decyduje właściwa diagnoza. Ostateczna konkluzja lekarska powinna być oparta o pogłębione badania kierunkowe. Leczenie podwyższonej liczby leukocytów w moczu zależy bowiem całkowicie od przyczyny. W większości przypadków nie jest konieczne prowadzenie aktywnej profilaktyki, ale lepiej trzymać rękę na pulsie.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Leukocyty w moczu, czy jest się czym martwić?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line