Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Praca dla diabetyka. Gdzie nie może pracować osoba z cukrzycą?

Artykuł Partnera, dodano: 27 kwietnia 2023 r.

Cukrzyca to choroba, która wpływa na codzienne funkcjonowanie człowieka. Jednocześnie w większości przypadków praca dla cukrzyka nie powinna stanowić problemu. Ważne, aby była zgodna nie tylko z Twoimi kwalifikacjami, ale również nie obciążała zbytnio organizmu. Jakie są istotne zagadnienia w kwestii praca zawodowa a cukrzyca? Czy diabetyk może pracować na zmiany? Sprawdź, co musi wiedzieć osoba z cukrzycą, który szuka zatrudnienia.

Praca dla diabetyka - na co zwrócić uwagę?

Ponieważ ta choroba cywilizacyjna budzi nieraz obawy u pracodawców, na początek warto odpowiedzieć na podstawowe pytanie: kim jest diabetyk? Jest to osoba chorująca na cukrzycę, która musi szczególnie dbać o kwestie kontroli glikemii i żywienia, gdyż jakiekolwiek zaniedbania mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Co jednak istotne, każda osoba, u której zdiagnozowano cukrzycę, ma możliwość podejmowania pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami i realizowania się zawodowego tak samo jak osoby niecierpiące na tę chorobę. Wyjątek stanowią ściśle określone sytuacje zdrowotne.

Cukrzyca a praca zawodowa - o czym musisz pamiętać?

Przede wszystkim praca dla cukrzyka nie może utrudnić leczenia choroby, narażać go na powikłania czy powodować zagrożenia życia. Najlepiej, jeśli jest to profesja, która:
 • umożliwia regularne przyjmowanie posiłków,
 • ułatwia wyrabianie zdrowych nawyków, np. związanych z aktywnością fizyczną
 • pozwala na wykonywanie kontroli poziomów cukru we krwi i przyjmowanie leków doustnych bądź insuliny o określonych porach,
 • gwarantuje odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne.

Czy każda praca jest odpowiednia dla osoby z cukrzycą?

Prawidłowe leczenie sprawia, że praca zawodowa przy cukrzycy to żaden problem. Niestety nie każde zajęcie będzie zgodne z potrzebami diabetyka. Ważne, aby godziny pracy były regularne, co w większości przypadków wyklucza zmianowy system pracy. Dlaczego cukrzyca a praca zmianowa nie powinny być łączone? Popołudniowe i nocne zmiany mogą stanowić zbyt duże obciążenie dla organizmu. Wysiłek fizyczny powinien być nie tylko umiarkowany, ale także rozłożony równomiernie w czasie.

Jakie zawody mogą być bardziej ryzykowne dla diabetyków?

Przeglądając oferty pracy, cukrzyk powinien wziąć pod uwagę warunki pracy i zakres obowiązków na danym stanowisku. Przeciwwskazaniem jest nienormowany czas pracy, praca na zmiany, praca w nasilonym stresie, praca wymagająca dużego wysiłku czy praca z wysokim ryzykiem wypadkowym.

Oznacza to, że niewskazana jest zarówno praca nocna, jak i stresująca oraz wymagająca fizycznie, np. w policji, w ochronie czy w wojsku. Zawody szczególnego ryzyka to również między innymi kierowca, pilot, strażak, maszynista i wszelkie prace na wysokościach.

Co zrobić, gdy pracodawca nie przestrzega zasad bezpieczeństwa w pracy dla diabetyków?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom właściwe warunki pracy zgodne z zasadami BHP. Taka konieczność wynika z przepisów Kodeksu pracy, które chronią pracownika przed zwolnieniem z powodu choroby. Pracownik nie musi co prawda informować przełożonego o swojej chorobie, jednak zaleca się, by to zrobił. Dzięki temu firma może dostosować warunki pracy do potrzeb diabetyka. W razie nieprzestrzegania BHP czy np. dyskryminacji z powodu choroby pracownik może poinformować Państwową Inspekcję Pracy.

Diabetyk w miejscu pracy - jak radzić sobie z wyzwaniami?

Praca dla diabetyków czeka w wielu branżach. Osoby chore na cukrzycę po diagnozie często kontynuują obraną ścieżkę kariery zawodowej. Jeśli zachowane zostaną wszelkie środki ostrożności, przeciwwskazaniem do pracy nie jest ani cukrzyca ciążowa, ani cukrzyca typu 1.

Wyzwania w miejscu pracy łatwo oswoić, informując o swojej sytuacji zdrowotnej pracodawcę i współpracowników. Dzięki temu diabetyk będzie mógł regularnie dokonywać pomiarów glikemii, w razie potrzeby podać insulinę, regularnie spożywać posiłki, sięgnąć po przekąskę na wypadek niedocukrzenia, a gdy pojawią się jakiekolwiek problemy - wcześniej opuścić miejsce pracy.

Wskazówki dla diabetyków poszukujących pracy - jak znaleźć odpowiednią ofertę?

Jeśli interesuje Cię odpowiednia dla osób z cukrzycą praca, przede wszystkim wyznacz sobie cele zawodowe i przeglądaj oferty pracy na popularnych portalach ogłoszeniowych, które weryfikują pracodawców, np. w serwisie Praca.pl.

Weź pod uwagę to, że przyszły pracodawca może mieć obawy odnośnie efektywności pracownika chorującego na cukrzycę. Jeśli zamierzasz poinformować pracodawcę o chorobie, przygotuj się na pytania na ten temat. Pamiętaj, by podkreślić swoje doświadczenie na podobnym stanowisku, nie zapomnij też chwalić się wcześniejszymi sukcesami w pracy.


Image by lookstudio on Freepik


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Praca dla diabetyka. Gdzie nie może pracować osoba z cukrzycą?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line