Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Poznaj aplikację MyDiaMate. Zobacz program "Akcja edukacja" o psychodiabetologii!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, maj 2023, nr 5 (328)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 16 maja 2023 r.

Diabetyk

W majowym numerze Diabetyka wracamy, po długim czasie, do tematu diety śródziemnomorskiej, uznawanej za jedną z najzdrowszych i najbardziej polecanych diet przy cukrzycy i chorobach układu sercowo-naczyniowego. Przedstawiamy jej cechy, wpływ na zdrowie, polecane produkty oraz jej modyfikacje pod kątem cukrzycy. Wpływ danej diety na poziom glukozy możemy - jak wszystkim tutaj wiadomo - obserwować, regularnie go sprawdzając. O ważnych kwestiach i zasadach związanych z monitorowaniem glikemii przy użyciu systemów CGM i glukometrów piszemy w artykule o technologii cukrzycy, przygotowanym na podstawie najnowszych zaleceń.

Ponadto, w nr 5 zajęliśmy się tematem asertywności, która jest bardzo ważną, acz niedocenianą, umiejętnością w komunikacji międzyludzkiej. Na tyle ważną, że może mieć związek z wyrównaniem cukrzycy. W jaki sposób? - o tym w artykule edukatorki, coacha, pielęgniarki i trenerki w jednej osobie, Edyty - twórczyni Akademii Doskonalenia w Diabetologii.

Jeżeli planujecie spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, polecamy nasz poradnik repelentów. Dowiecie się z niego, jakie specyfiki są dostępne na rynku, czym się różnią i na które kąsające "ustrojstwa" są najskuteczniejsze.

DiabetykPOCZYTALNIA
Wzmocnienie włosów, skóry i paznokci
Choroba Alzheimera u diabetyków
Nowe badania na temat retinopatii cukrzycowej
Różnice ciśnienia u kobiet i mężczyzn
Nowy lek nadciśnieniowy w badaniach klinicznych
TEMAT NUMERU
Technologia cukrzycy - monitorowanie glikemii
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Piramida życia w zgodzie z cukrzycą (cz. 12) - Asertywność w cukrzycy
POD LUPĄ
Wiosenne repelenty
Najlepsza dieta przy cukrzycy
LEKARZ ODPOWIADA
Arytmia serca a cukrzyca
ABC INSULINOTERAPII
Większe zapotrzebowanie na insulinę
ZDROWO ŻYWIENIOWO
Rodzaje soli
Przepisy kulinarne
BLIŻEJ NATURY
Niezłe ziółko... Rdest ptasi
ZADBAJ O SIEBIE
Kompleksowe podejście do higieny
TEMAT NUMERU
Technologia cukrzycy - monitorowanie glikemii
Optymalne wykorzystanie urządzeń do kontroli glikemii wymaga odpowiedniego użytkowania i interpretacji danych, co pozwala prowadzić leczenie w sposób skuteczny i adekwatnie do sytuacji danego pacjenta.

Badania kliniczne osób leczonych insuliną wykazały wieloaspektowe korzyści płynące z intensywnego zarządzania glikemią (częste pomiary) w ograniczaniu powstawania i rozwoju powikłań cukrzycy. Stąd kontrola glikemii traktowana jest jako integralny element skutecznej terapii osób przyjmujących insulinę.

Monitorowanie glikemii pozwala pacjentom ocenić ich indywidualną reakcję na terapię oraz czy cele glikemiczne są osiągane bezpiecznie. Umożliwia odpowiednie zarządzanie aspektami kluczowymi w prowadzeniu leczenia, jak odżywianie, aktywność fizyczna, zapobieganie hipoglikemii oraz dostosowywanie leków (szczególnie posiłkowych dawek insuliny).

Tradycyjny glukometr powinien być na wyposażeniu także osób stosujących ciągły monitoring glikemii (CGM), na wypadek niedogodności mogących się pojawić w trakcie używania CGM.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Piramida życia w zgodzie z cukrzycą (cz. 12) - Asertywność w cukrzycy
Komunikacja między ludźmi to podstawowa umiejętność na drodze do szczęśliwego życia w zgodzie ze sobą i cukrzycą. Wychowanie w duchu "masz to zrobić bez dyskusji" lub "bądź grzeczna" lub "chłopaki nie płaczą" ma swoje konsekwencje w dorosłym życiu.

Bez słowa sprzeciwu bierzemy na siebie krytykę lub nie potrafimy odmówić, lub co gorsza, nie potrafimy stawiać granic. Pasywna postawa wyrządza wiele szkód natury psychologicznej i w konsekwencji prowadzi do... niewyrównania cukrzycy.

W psychologii uważa się, że asertywność to sztuka ekspresji i wyrażania oczekiwań, życzeń, myśli czy uczuć oraz dbanie o poszanowanie naszych praw, z jednoczesnym poszanowaniem praw innych osób. Rozróżnia się 3 rodzaje zachowań społecznych: pasywne (bierne), agresywne i asertywne. Ciekawostką jest fakt, że wszystkich zachowań możemy się nauczyć.

U osób z cukrzycą, asertywna postawa chroni je przed ryzykiem niewyrównania metabolicznego.

Za przetwarzanie myśli, czyli zjawisk psychicznych w biologiczne (ciało) odpowiada układ limbiczny. Równowaga i harmonia na poziomie psychicznym (asertywność, relaks, pozytywne myślenie i emocje) stanowią siłę do naprawy na poziomie biologicznym (np. powrót do wyrównania glikemii).

POD LUPĄ
Najlepsza dieta przy cukrzycy
Dieta śródziemnomorska jest zalecana dla osób z cukrzycą przez wiele towarzystw naukowych, także Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD). W międzynarodowym - co rok aktualizowanym - rankingu diet, od dawna znajduje się na podium najzdrowszych diet, bardzo często zajmując pierwsze miejsce.

Ważnym elementem tradycyjnej diety śródziemnomorskiej są warzywa - zawiera je prawie każdy posiłek. Z różnorodnych, o wielu barwach, warzyw przyrządza się dania na gorąco, przystawki, przekąski, surówki i sałatki.

Szczególnie dużo w tej diecie jest zielonolistnych warzyw (np. różne gatunki sałaty, szpinak), a także pomidorów, ale w krajach śródziemnomorskich lubiane i jedzone są wszystkie warzywa.

Za włączeniem do diety wielu różnorodnych warzyw przemawia duża zawartość w nich: witamin antyoksydacyjnych (C, E, beta-karotenu), likopenu, polifenoli (w tym dużo flawonoidów), błonnika pokarmowego, potasu, magnezu. Wiele z nich zawiera także wapń i kwas alfa-linolenowy.

LEKARZ ODPOWIADA
Arytmia serca a cukrzyca
W przypadku cukrzycy wiemy, że między nią a chorobami układu sercowo-naczyniowego istnieje związek przyczynowo-skutkowy. Mówiąc w skrócie, cukrzyca przyspiesza rozwój zmian miażdżycowych w tętnicach i w ten sposób staje się czynnikiem ryzyka takich powikłań, jak choroba wieńcowa czy udar mózgu. Niedokrwienie mięśnia serca może prowadzić również do zaburzeń rytmu serca, czyli arytmii. Samo słowo jest pojęciem ogólnym i odnosi się do różnych zaburzeń. Można przypuszczać, że w tym przypadku są to napady migotania przedsionków. Występują one dość często (u ok. 1% pacjentów w populacji ogólnej i 5-10% u pacjentów powyżej 75. roku życia). Polegają na wyłączeniu skutecznych skurczów przedsionków serca na skutek nieskoordynowanej czynności włókien mięśniowych. To powoduje nieco słabszą pracę całego serca i dlatego pacjent może odczuwać osłabienie w momencie napadu. W tym czasie komory serca kurczą się znacznie szybciej i nieregularnie. Ten stan pacjenci odczuwają jako kołatanie serca.

ZADBAJ O SIEBIE
Kompleksowe podejście do higieny
Przestrzeganie higieny ciała zwiększa komfort życia i zapobiega powstawaniu wielu chorób, w tym skóry i błon śluzowych. Cukrzyca obniża naturalną odporność organizmu, stąd warto mieć świadomość, iż dbanie o skórę, która jest naszą największą barierą ochronną, stanowi dodatkowy oręż w staraniach o dobry stan zdrowia.

Nawet zwykła kąpiel może przynieść wiele korzyści w przypadku różnych schorzeń skóry, zwłaszcza takich jak: stany zapalne, czyraki, ropnie itp. Jej celem jest usunięcie zanieczyszczeń skóry pochodzących z naturalnych wydzielin, np. potu i łoju skórnego oraz złuszczającego się zrogowaciałego naskórka. Dzięki temu zwiększa się powierzchnia skóry biorąca udział w ogólnym oddychaniu i poprawiają się warunki wymiany gazowej.

Kąpiel ma również znaczenie profilaktyczne, gdyż usuwa bakterie, pasożyty i grzyby chorobotwórcze. Zmywając z siebie pył i związki chemiczne, zapobiegamy też chorobom uczuleniowym, nie tylko skóry.
Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, maj 2023, nr 5 (328)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line