Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Ile kosztuje badanie kolposkopowe?

Artykuł sponsorowany, dodano: 16 maja 2023 r.

Pomimo mocno rozwiniętej ginekologii i technik diagnostycznych, rak szyjki macicy wciąż stanowi częsty powód śmierci nawet bardzo młodych kobiet. Kolposkopia jest jednym z tych badań, które pozwalają na szybkie wykrycie groźnych nieprawidłowości i wdrożenie ewentualnego leczenia. Ile kosztuje kolposkopia i czy warto ją wykonywać?

Kolposkopia - szansa na wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy

Kolposkopia to procedura diagnostyczna, która pozwala na dokładne zbadanie szyjki macicy, pochwy i okolicy okołoszyjkowej przy użyciu specjalistycznego narzędzia nazywanego kolposkopem. Kolposkop jest podobny do mikroskopu, ale jest większy i pozwala na powiększone oglądanie tkanek szyjki macicy, co umożliwia dokładną ocenę ewentualnych zmian lub nieprawidłowości.

Podczas kolposkopii, lekarz ginekolog używa kolposkopu do dokładnego zbadania szyjki macicy i okolicy okołoszyjkowej. Może on również wykonać biopsję, czyli pobranie próbek tkanek do badania histopatologicznego, w celu dokładnej oceny i potwierdzenia ewentualnych zmian.

Kolposkopia Wrocław jest bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem, które można przeprowadzić w gabinecie lekarskim. Może dostarczyć istotnych informacji na temat zdrowia szyjki macicy i jest często stosowana w diagnostyce i monitorowaniu zmian przedrakowych w szyjce macicy.

Jak przebiega badanie nabłonka szyjki macicy - kolposkopia?

Do przeprowadzenia kolposkopii wykorzystuje się kolposkop- urządzenie podobne do mikroskopu, dające nawet 50-krotne powiększenie badanego obszaru. Tak duża dokładność pozwala na precyzyjne badanie ginekologiczne i wczesne wykrycie ewentualnych zmian. Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia badania jest nieprawidłowy wynik cytologii bądź dodatni wynik testu na HPV. Badanie kolposkopowe opiera się na wybarwieniu dodatkowym barwnikiem badanej przestrzeni. Komórki, które ulegają zmianom wywołanym przez wirusa HPV wykazują charakterystyczne zbielenie. Warto wiedzieć, że na kilka dni przed wykonaniem zadania, nie należy uprawiać seksu, stosować globulek dopochwowych czy wykonywać irygacji pochwy. Oczywiste jest także, że badania nie przeprowadza się podczas miesiączki. Najlepszym terminem jest czas między 10 a 20 dniem cyklu menstruacyjnego.

Jakie są wskazania do wykonania kolposkopii?

Zdecydowanie najczęstszym wskazaniem do wykonania kolposkopii jest nieprawidłowy wynik badania cytologicznego oraz dodatni wynik testu na obecność wirusa HPV. Kolposkopię wykonuje się również w przypadku usuniętych wcześniej zmian przedrakowych. Wówczas badanie pozwoli na kontrolę stanu szyjki macicy i ewentualną szybką reakcję, jeżeli wykryte zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości.

Jakie zmiany w szyjce macicy budzą strach?

Zmiany w szyjce macicy mogą budzić obawy, zwłaszcza gdy są związane z potencjalnymi problemami zdrowotnymi. Niepokojące są m.in. nieprawidłowe wyniki testu Pap, czyli cytologii. Cytologia Wrocław jest rutynowym badaniem przesiewowym wykonywanym w celu wykrycia zmian w szyjce macicy, które mogą wskazywać na ryzyko raka szyjki macicy. Wyniki nieprawidłowe, takie jak ASCUS lub LSIL to mniejsze nieprawidłowości i mogą wskazywać na obecność potencjalnie niebezpiecznych zmian w szyjce macicy. Niepokojący jest również wynik pozytywny na wirusa brodawczaka ludzkiego. Większy niepokój mogą budzi wyniki cytologii ASC - H i HSIL. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest główną przyczyną raka szyjki macicy. Wynik pozytywny na obecność wirusa HPV może wywoływać obawy, ponieważ może wskazywać na zwiększone ryzyko rozwoju zmian nowotworowych w szyjce macicy, szczególnie genotypy HPV 16, 18 i 31. Kolejnym powodem zmartwień wielu kobiet są polipy macicy. Polipy to niewielkie narośla lub zmiany wewnętrzne w szyjce macicy. Choć zazwyczaj są one łagodne, mogą wywoływać niepokój, zwłaszcza gdy powodują objawy takie jak krwawienia międzyokresowe czy krwawienia po stosunku.

Kolposkopia Wrocław- ginekolog Wrocław, cytologia i kolposkopia

Ginekolog Wrocław wykonuje nie tylko badanie kolposkopowe, ale również badanie prenatalne czy zabieg zakładania wkładki antykoncepcyjnej. Do ginekologa należy również diagnostyka zaburzeń hormonalnych czy problem nadmiernego owłosienia i nieregularnych miesiączek. W ginekologii zaburzenia miesiączkowania są problemem pojawiającym się bardzo często szczególnie wśród młodych dziewcząt. Ginekolog dokładnie sprawdza szyjkę macicy, co pozwala na wczesne wykrycie wszelkich ewentualnych problemów.

Ile kosztuje kolposkopia?

Kolposkopia wykonywana w Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea to koszt rzędu 350 zł (plus ewentualne koszty za badanie histopatologiczne jeśli wycinki są pobierane). Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się wideokolposkop w jakości HD bądź kolposkop mobilny Eva. Warto wspomnieć także o badaniach ZedScan, będących jedną z nielicznych takich ofert w Polsce.

Czy warto zdecydować się na zabieg kolposkopii?

Zabieg kolposkopii jest praktycznie bezbolesny, nieinwazyjny, a zarazem bardzo skuteczny. Pozwala na szybkie wykrywanie nieprawidłowości i błyskawiczne wdrożenie leczenia- stan przedrakowy i rak szyjki macicy wykryty w początkowy stadium daje blisko 100% szans na całkowite wyleczenie. Z tego powodu nie należy bać się kolposkopii i wykonywać ją kiedy stwierdzany jest wirus HPV bądź nieprawidłowy wynik cytologii. Badanie ginekologiczne w FemMea to gwarancja profesjonalizmu i indywidualnego podejścia do każdej pacjentki. Regularne badania i kontrola to większa szansa na długie i zdrowe życie.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Ile kosztuje badanie kolposkopowe?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line