Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Powstała Sekcja Psychodiabetologii Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

źródło: info. własne, dodano: 25 maja 2023 r.

Temat zdrowia psychicznego w cukrzycy jest bardzo istotny i niestety zaniedbany. Depresja często współwystępuje z cukrzycą i istotnie zwiększa ryzyko rozwoju powikłań cukrzycy. W dniu 14 kwietnia 2023 roku odbyło się Walne Zgromadzenie członków Sekcji Psychodiabetologii Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego - w formie hybrydowej: za pośrednictwem platformy Zoom oraz w Hotelu Galaxy przy ul. Gęsiej 22a w Krakowie. Spotkanie wyborcze poprzedzone było spotkaniem założycielskim sekcji, które miało miejsce w tym samym dniu. Na czele Sekcji Psychodiabetologii PTD stanęła dr n. med. Katarzyna Cyranka. Mamy nadzieję, że powołanie tej sekcji przyczyny się do popularyzacji tego tematu.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2023 mówią jasno: "Stan psychiczny osoby z cukrzycą (jego samopoczucie) wpływa na niemal wszystkie aspekty jego postępowania terapeutycznego. Niewłaściwe stosowanie się do zaleceń bardzo często jest związane z problemami psychologicznymi, które wymagają zdiagnozowania i odpowiednich interwencji psychoterapeutycznych. Z tego względu mało skuteczna jest edukacja polegająca na samym przekazywaniu informacji dotyczących zleconego leczenia i zalecanego postępowania. Stan psychiczny osoby z cukrzycą należy oceniać przy rozpoczynaniu leczenia cukrzycy, a następnie podczas każdej wizyty lekarskiej."

Podczas spotkania wybrano głosami zgromadzonych członków Zarząd Sekcji w składzie:
  • Dr n. med. Katarzyna Cyranka - Przewodnicząca Sekcji Psychodiabetologii PTD
  • Mgr Aleksandra Nowak - Wiceprzewodniczącą Sekcji Psychodiabetologii PTD
  • Mgr Dominika Sarna-Palacz - Sekretarza Sekcji Psychodiabetologii PTD
W dniu 19 maja 2023 roku Walne Zabranie Członków Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zgodnie ze statutem Towarzystwa zatwierdziło poprzez głosowanie powołanie Sekcji Psychodiabetologii i Skład Zarządu. Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w pracy na rzecz osób z cukrzycą!

Dr Katarzyna Cyranka - specjalista psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta, certyfikowany psychoanalityk, filolog angielski. Adiunkt w Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, pracownik Katedry Chorób Metabolicznych UJ CM. Kierownik Poradni Psychologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Kierownik Zespołu Psychodiabetologicznego w Szpitalu Uniwersyteckim. Przewodnicząca Filii Krakowskiej Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Skarbnik Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Członek grupy Psychosocial Aspects of Diabetes. Polski koordynator Society for Psychotherapy Research. Autorka ponad setki publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych. Obszar jej zainteresowań klinicznych to m.in.: zmiany w funkcjonowaniu osobowości w wyniku psychoterapii, powiązania między objawami psychicznymi i somatycznymi, znaczenie więzi w relacji terapeutycznej.


Image by Freepik, edit: mojacukrzyca.org


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: Powstała Sekcja Psychodiabetologii Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 12 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line