Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

Akcja Edukacja - program na żywo o cukrzycy, dzisiaj godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Hybrydowa pompa insulinowa - badanie prof. Tomasza Klupy

źródło: oprac. własne, artykuł sponsorowany, dodano: 6 czerwca 2023 r.

Hybrydowa pompa insulinowa to urządzenie bardzo proste w stosowaniu. Jak wynika z badań dzięki takiej pompie insulinowej jest możliwość wyrównania każdego pacjenta z cukrzycą insulinozależną niezależnie od uprzednich doświadczeń technologicznych, bez względu na wiek pacjenta. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się także u pacjentów, którzy niespecjalnie chcą współpracować z lekarzem prowadzącym. Pompa zdecydowanie poprawia także jakość życia.

Ośrodek krakowski (Katedra Chorób Metabolicznych UJ CM) był jednym z pierwszych ośrodków na świecie, który miał możliwość wykorzystania pomp insulinowych MiniMed 780G u pacjentów, którzy leczeni są w tej placówce. Badacze postanowili sprawdzić, czy zaawansowane technologie można stosować u każdego pacjenta z cukrzycą, niezależnie od jego dotychczasowych doświadczeń związanych z pompami insulinowymi i ciągłym monitoringiem glikemii. Doświadczenie ze wcześniejszymi pompami nie dawało prawa do wysunięcia takich wniosków, tam jednak potrzebne było obycie pacjenta z daną technologią - tutaj miało być inaczej, czy udało się to potwierdzić?

By to udowodnić, pod przewodnictwem prof. Tomasza Klupy, przeprowadzono badanie w klinice krakowskiej i rzeszowskiej. Liderem zespołu krakowskiego był dr hab. med. Bartłomiej Matejko, natomiast liderem zespołu rzeszowskiego dr Anna Juza. Wyniki tego badania zostały zaprezentowane na kongresie Zaawansowane technologie i metody leczenia cukrzycy (Advanced Technologies & Treatments for Diabetes) w Barcelonie w 2022 roku oraz opublikowane w prestiżowej gazecie diabetologicznej Diabetes Care.

Badanie polegało na tym, że pacjentów bez wcześniejszego doświadczenia technologicznego, zrandomizowano albo do kontynuacji dotychczasowej terapii, albo do przestawienia na hybrydową pompę insulinową. Wyjściowo pacjenci byli całkiem nieźle wyrównani metabolicznie. Wskaźnik time-in-range wynosił od 63 do 69%. Osoby biorące udział w badaniu, które zakwalifikowano do włączenia hybrydowej pompy insulinowej, po zakończeniu badanego okresu, osiągnęli TIR na poziomie 85%. Jest to znakomity wynik. Oznacza to wzrost TIR o 21,5% na pompie MiniMed 780G przy znacznym skróceniu o 4,4% czasu poniżej zakresu (TBR). Wszystkie inne parametry wyrównania metabolicznego również uległy u tych pacjentów poprawie. Wyniki badania pozwalają wysnuć wnioski, że wprowadzanie zaawansowanych technologii wcale nie musi odbywać się stopniowo.

W badaniu ocenie poddano również aspekt jakości życia, tego czy pacjenci byli zadowoleni z leczenia nowoczesnymi technologiami. W ciągu trzech miesięcy znacząco poprawiły się parametry jakości życia, takie jak dobre samopoczucie, praca, wolność jedzenia i robienie "normalnych" rzeczy. Pacjenci byli zadowoleni z tego, że z tej technologii skorzystali.

Dzięki kolejnemu grantowi od firmy Medtronic badanie było kontynuowane i wyniki po roku też przyniosły pewne zaskoczenie. W przypadku wielu technologii, jakie wprowadzane są na rynek, występuje proces "zmęczenia" technologią. Początkowo pacjenci są entuzjastyczni, chętnie korzystają, ale z czasem obserwowane jest wypalenie. Tutaj tego nie zaobserwowano. Technologia jest tak dobra, że wypalenia technologicznego nie widać. Obserwacje potwierdzają badania psychologicznego wykonane podczas tego eksperymentu.

Jak zatem odnieść sukces w leczeniu hybrydową pompą insulinową? Profesor Tomasz Klupa przedstawia wnioski po dwóch latach doświadczenia z tym systemem.
 1. Należy optymalnie zdefiniować ustawienia u wszystkich pacjentów od początku. Wydłużanie czasu aktywnej insuliny czy podwyższanie progu hipoglikemii nie wpływa istotnie na ryzyko hipoglikemii.
 2. Dawka insuliny na porcję gramów węglowodanów powinna być nieco większa, ponieważ najważniejszym celem tej pompy jest ochrona pacjenta przed hipoglikemią. Jeżeli pacjent anonsuje posiłek pompa insulinowa na chwilę wstrzyma podawanie insuliny bazalnej, bo nie wie, czy pacjent je rzeczywiście, czy nie je i dopiero kiedy glikemia zaczyna rosnąć pompa podejmie pracę i zacznie insulinę bazalną podawać, więc trochę tej insuliny bazalnej tracimy.
 3. Jeżeli chodzi o hipoglikemię nie wybierajmy najprostszych rozwiązań - zastanówmy się, jakie były przyczyny hipoglikemii (najczęściej zbyt późne anonsowanie posiłków lub niestosowanie celu tymczasowego przy wysiłku fizycznym).
 4. W przypadku tłustych posiłków wprowadzenie "fake carbs" (ecarbs) po 90-120 minutach może być dobrym rozwiązaniem. I najważniejsza rzecz: anonsowanie posiłków.
 5. Każdy posiłek zawierający węglowodany powinien być anonsowany i koniecznie należy zrobić to PRZED posiłkiem.
Badanie profesor Tomasz Klupy oraz inne badania prowadzone w niezależnych ośrodka na świeci pozwolił dowieść, że hybrydowa pompa insulinowa MiniMed 780G jest urządzeniem bardzo prosty w stosowaniu i może być zastosowane u każdego pacjenta z cukrzycą typu 1, który zgadza się na taki rodzaj terapii. Dodatkowo nie mają tutaj znaczenia wcześniejsze doświadczenia z technologiami diabetologicznymi, poprawę wyrównania metabolicznego można uzyskać nawet u pacjenta niewspółpracującego z lekarzem.

Tekst opracowano na podstawie wystąpienia prof. Tomasza Klupa w sesji pt. "Hybrydowa pompa insulinowa czy inteligentny system CGM w smartfonie? - indywidualizacja terapii w praktyce" podczas XV Małopolskich Dni Diabetologicznych, które odbyły się w Krakowie w terminie od 13 do 15 kwietnia 2023 roku.

TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ

Prowadzący reklamę: Jerzy Magiera
na zlecenie: Medtronic Poland Sp. z o.o.
Producent: Medtronic International Trading SárlJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Molenda  IP: 81.219.180.xxx(2023-07-31 14:21:21)
Dzień dobry, czy jest jakieś dofinansowanie do zakupu pompy dla osób po 70 roku?


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Hybrydowa pompa insulinowa - badanie prof. Tomasza Klupy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line